ماخونیک؛ سرزمین لی لی پوت های ایران، روستایی شگفت انگیز با رسوم منحصر به فرد

به گزارش جعبه مهر، روستای ماخونیک که در اطراف شهرستان سربیشه واقع شده است، به دلیل قد و قامت کوتاه ساکنان آن به لی لی پوت مشهور است. گرچه این روستای کوچک، تنها به خاطر قد و قامت مردمانش مشهور نشده است.

ماخونیک؛ سرزمین لی لی پوت های ایران، روستایی شگفت انگیز با رسوم منحصر به فرد

علت مشهورشدن روستای ماخونیک در 142 کیلومتری شهرستان بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی، آداب، رسوم و فرهنگ خاص مردمانش است.

منطقه ماخونیک متشکل از 12 آبادی است که روستای ماخونیک بزرگترین آن ها محسوب می گردد. این روستا شامل ماخونیک، کفاز، چاپنسر، توتک، سفال بند، سولابست، لجونگ (سفلی و علیا)، کلاته بلوچ، دامدامه و میش نو، خارستو و جلارو است.

می گویند که در گذشته های بسیار دور عده ای از ماموران دولتی به این روستا آمده و اهالی به گرمی از آن ها استقبال ننموده اند و با آن ها برخورد سردی داشته اند و آن ها این نام را برای روستا انتخاب نموده اند.

بعضی نیز می گویند به دلیل وجود شکافی در کوه نزدیک روستا، به آنجا ماده ماخونیک گفته می شده و به مرور زمان به ماخونیک تغییر نام یافته است.

در بعضی اسناد قدیمی که تاریخ نگارش آن ها به 300 سال قبل می رسد، نام روستا مادخنیک ذکر شده است که مرکب از دو جزء ماد و خنیک است. ماد در زبان پهلوی و پارسی باستان به ماه تبدیل شده که یکی از معانی آن شهر و مملکت است و در مجموع به نام شهر ماخونیک است.

زندگی در بستر آداب کهن

در روستای ماخونیک نه تنها نحوه زندگی که محل سکونت نیز ساده و ابتدایی است. خانه های روستاییان نیز دارای شکل هندسی خاصی نیست و تمام امکانات زندگی دریک اتاق جای گرفته است.

روستای ماخونیک پیش از این به عنوان منطقه کوتوله ها مطرح شده بود، چون اهالی آن کوتاه قد بوده و به زحمت قدشان از 1.40 تجاوز می نماید. قد متوسط مردم این روستا می تواند ناشی از ازدواج فامیلی و نوع تغذیه آن ها باشد.

یکی از عمده نشانه های فرهنگی روستای ماخونیک مسکن است که در نوع خود جالب و قابل توجه است.

بافت مسکونی روستا در دامنهٔ تپه و خانه ها به طور فشرده به هم و در گودی زمین ساخته شده اند. کف خانه حدود یک متر از سطح زمین پایین تر است و دارای یک درب کوتاه چوبی است. برای رفتن به داخل خانه باید دولا شده و به زحمت خود را داخل خانه کرد، اغلب یکی دو پله درگاهی را به کف خانه متصل می نمایند.

هر خانه دارای فضا هایی همچون کندیک (مخزن نگهداری گندم و جو)، کرشک (اجاق گلی برای طبخ غذا)، طاق و طاقچه است.

عمده مصالح به کار رفته در مسکن روستا شامل سنگ، چوب و هیزم است. ظاهراً از آنجا که هوای آن ناحیه سرد است مردم خانه ها را کوچک و کم ارتفاع می سازند تا راحت تر گرم شوند.

از ماخونیک تا مرز افغانستان در حدود نیم ساعت راه است و اهالی ماخونیک اصلیت افغانستانی دارند که در حدود سه چهار قرن پیش به این ناحیه آمده اند و اینجا را برای سکونت انتخاب نموده اند.

از آثار تاریخی ماخونیک می توان به سنگ سیاه (سنگ نگاره) ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگردونی، نادر مرده اشاره نمود.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9744

به "ماخونیک؛ سرزمین لی لی پوت های ایران، روستایی شگفت انگیز با رسوم منحصر به فرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماخونیک؛ سرزمین لی لی پوت های ایران، روستایی شگفت انگیز با رسوم منحصر به فرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید