ماده موثره داروی فاوی پیراویر در دانشگاه خواجه نصیر سنتز شد

به گزارش جعبه مهر، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه خواجه نصیر، سعید بلالایی استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در همین رابطه گفت: داروی فاوی پیراویر با نام تجاری آویگان اولین بار توسط یک شرکت ژاپنی به عنوان داروی آنفلونزا عرضه شده است.

ماده موثره داروی فاوی پیراویر در دانشگاه خواجه نصیر سنتز شد

وی اضافه کرد: بررسی های صورت گرفته در ژاپن و چین نشان داده است که این ماده دارویی بر روی ویروس کووید 19 (کرونا) هم عملکرد موثری دارد.

استاد دانشکده شیمی این دانشگاه همچنین ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا و احتیاج جدی کشور به روش های موثر درمانی، سنتز ماده موثره دارویی فاوی پیراویر هدف گذاری شد.

رییس پژوهشکده شیمی دانشگاه خواجه نصیر ادامه داد: بنده به همراه فارغ التحصیلان توانمند شاغل در پژوهشکده شیمی پپتید (دکتر علی نیکبخت و مهندس حمید رضا صحبتی) پس از اعلام آمادگی جهت انجام این طرح، از روز 14 اسفند تحقیقات خود را در ارتباط با تهیه حدواسط ها و همچنین سنتز ماده موثره دارویی مورد نظر در پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شروع کردند.

وی در ادامه اظهار داشت: خوشبختانه پس از کوشش فراوان، ماده موثره دارویی فاویپیراویر و تمامی حدواسط های مربوطه سنتز شده و بررسی کلیه مواد سنتز شده با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در آزمایشگاهی در پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی صورت گرفت.

بلالایی در مورد راستا سنتز و همچنین حدواسط های سنتز شده گفت: دانش فنی تهیه ماده موثره دارویی فاوی پیراویر و همچنین حدواسط های مربوطه به یک شرکت فراوری کننده مواد اولیه دارویی منتقل شده است.

وی در آخر خاطر نشان کرد: با تخصیص امکانات مناسب برای پژوهشکده شیمی پپتید دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و با توجه به پتانسیل بسیار خوب دانش آموختگان توانمند، این پژوهشکده قادر به تامین احتیاج صنایع دارویی کشور برای داروهای نوین و با ارزش اضافه کرده بالا خواهد بود.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5807

به "ماده موثره داروی فاوی پیراویر در دانشگاه خواجه نصیر سنتز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماده موثره داروی فاوی پیراویر در دانشگاه خواجه نصیر سنتز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید