ماهاتیر محمد: مالزی دیگر از رهبر میانمار حمایت نمی کند

ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی اظهار داشت: این کشور دیگر از آنگ سان سوچی رهبر معنوی میانمار در قبال اقدامات و مواضعش در بحران روهینگیایی ها حمایت نخواهد کرد.

ماهاتیر محمد: مالزی دیگر از رهبر میانمار حمایت نمی کند

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، نخست وزیر مالزی در گفت و گو با شبکه خبری تی آر تی ترکیه در حاشیه هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: سوچی نمی خواهد علیه اقدامات نظامی و سرکوب روهینگیایی ها توسط نظامیان سخنی بگوید و ما همیشه او را در قبال کشتار مردم روهینگیا ساکت دیده ایم و از این رو دیگر از او حمایت نخواهیم کرد.

ماهاتیر گفت: تمام اعتقادم را به وی ازدست داده ام. درمورد بحران روهینگیا به سوچی نامه ای ارسال کردم اما وی حتی به آن پاسخ هم نداد که این موضوع بسیار ناامیدم ساخت.

وی گفت که مالزی درمورد وضعیت روهینگیایی ها شاکی است و اکنون مالزی تعداد زیادی از روهینگیایی ها را پناه داده است.

ماهاتیر محمد در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز شرایط نابسامان و سرکوب روهینگیایی ها توسط نظامیان در میانمار را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت درحالیکه اقلیت مسلمان در میانمار کشته شده، خانه های آنها سوزانده و به اجبار از این کشور رانده می شوند ، آنگ سان سوچی این وقایع را رد می نماید.

وی با خطاب قرار دادن سوچی، گفت : کشورها آزاد و مستقل هستند اما این بدان معنا نیست که آنها حق کشتار جمعی مردم خود را داشته باشند.

از اواخر اوت 2017 (شهریور96) پس از شدت یافتن سرکوب نظامیان میانمار، بیش از750 هزار نفر روهینگیایی به بنگلادش گریختند و در نوار مرزی میان میانمار و بنگلادش در شرایط بسیار سخت و دشواری اسکان اجباری یافته اند.

نظامیان و بودائیان افراطی روهینگیایی ها را مهاجران بنگالی غیرقانونی درمیانمار می دانند و تاکنون مانع از اعطای حق شهروندی به اقلیت مسلمان روهینگیایی دراین کشور شده و جنایات گسترده ای را علیه آنها اعمال نموده اند.

براساس گزارش های رسانه ای اگرچه آمار رسمی و دقیقی از تعداد مهاجران غیرقانونی در مالزی وجود ندارد اما حدود 600 هزار نفر مهاجر در به طور غیرقانونی دراین کشور مشغول به کار هستند.

اتباع میانماری به ویژه مسلمانان روهینگیا از جمله کارگران غیرقانونی هستند که در مالزی مشغول به کار هستند.

علاوه بر مالزی بعضی کشورهای دیگر نیز اعلام کردند فشارها علیه میانمار به دلیل نسل کشی روهینگیایی ها تحت فشار قرار می دهند.

مجلس عوام کانادا در اقدامی نمادین شهروندی افتخاری این کشور را از آنگ سان سوچی رهبر میانمار پس گرفت.

اقلیت نژادی روهینگیا در استان راخین از سال 2012 هدف حمله بودائیان تندرو قرار داشتند اما از سال گذشته با تشدید این حملات و پیوستن نیروهای ارتش به آنچه نسل کشی و پاکسازی نژادی مسلمانان میانماری گفته می گردد، بیش از پیش هدف این قبیل حملات قرار گرفته اند.

سازمان ملل در آخرین گزارش خود خواهان محاکمه فرمانده ارتش میانمار به همراه 5 فرمانده ارشد دیگر ارتش به عنوان عاملان اصلی نسل کشی روهینگیایی ها دراین کشور شده است.

منبع: انتخاب
انتشار: بروزرسانی: 19 آبان 1398 شناسه مطلب: 3326

به "ماهاتیر محمد: مالزی دیگر از رهبر میانمار حمایت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهاتیر محمد: مالزی دیگر از رهبر میانمار حمایت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید