ماهیانه 6 میلیون ایتالیایی داوطلبانه یک روز کار بدون مزد انجام می دهند

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران:رئیس جمعیت صلیب سرخ ایتالیا با اشاره به اینکه ماهیانه 6 میلیون ایتالیایی داوطلبانه یک روز کار بدون مزد با نگاه مهرورزی و بشردوستانه انجام می دهند،از ایجاد جمعیت های زوجی بین شهرهای فلورانس و اصفهان برای تبادل تجربیات داوطلبانه اطلاع داد.

ماهیانه 6 میلیون ایتالیایی داوطلبانه یک روز کار بدون مزد انجام می دهند

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش خبرنگار سلامت جعبه مهر، هفته ای که گذشت هفته جهانی صلیب سرخ و هلال احمر بود که متعاقب آن برنامه های با حضور بالاترین مقام های رسمی کشور از جمله رئیس جمهور اجرا و پروژه های متعددی نیز در حوزه امداد، دارو و داوطلبان افتتاح و راه اندازی شد، بطوریکه در همین هفته ارسال کشتی نجات حامل یاری های بشردستانه کشورمان برای مردم مظلوم یمن نیز صورت پذیرفت.

در این راستا گزارش ها و گفت وگوهای متفاوتی نیز از کوششگران سرخ و سفید نجاتگران کشورمان منتشر شد، ولی وقتی پای گفت وگوی ایمیلی درمیان باشد، دست و دل آدم می لرزد از اینکه عنوانش چه باشد تا در خیل نامه های مجازی گم نگردد تا لحظه شماری های آنلاین برای یک پاسخ مثبت.

یکی از همین گفت وگوهای مربوط به رئیس جمعیت صلیب سرخ ایتالیا بود و این درشرایطی بود که مسئول روابط عمومی صلیب سرخ ایتالیا این اضطراب را با جواب صمیمانه اش که نوشته بود آقای فرانچسکو روکا از انجام این گفت وگوی ایمیلی بسیار خوشحال خواهند شد تمام کرد. یک هفته بعد، مصاحبه تنظیم شده را فرستاد و باز نوشت در پرسیدن هیچ سوال دیگری یک لحظه شک نکن. مشغول خواندن متن می شوی و می فهمی با آنکه دکتر فرانچسکو روکا از سال 2013 به سمت ریاست جمعیت صلیب سرخ ایتالیا درآمده، چندباری به ایران سفر نموده است. او با مختصات فرهنگی ایران آشنا و از روابط محبت آمیز با هلال احمر راضی است و می گوید: هلال احمر ایران نهادی بشردوست است که هر لحظه رو به جلو پیش می رود.

س: اگر ممکن است برایمان از صندلی صلیب سرخ ایتالیا در میان دیگر نهادهایی که فعالیت انسان محبت آمیز انجام می دهند، بگویید.

روکا: صلیب سرخ ایتالیا یکی از 4 هزار سازمان فعال بشرمحبت آمیز در کشور ایتالیا است. در کنار 150 هزار فعال داوطلب و 4 هزار کارمند سازمانی، فعالیت های ما در 635 کمیته تعریف شده است که این گستره فعالیت صلیب سرخ ایتالیا را به نهادی بی رقیب در عرصه نهادهای بشرمحبت آمیز کشور ایتالیا، بدل نموده است.

در یک نگاه اجمالی زمانی که فعالان بشردوست برای امداد به انسان های نیازمند در صحنه حاضرند، آنچه صلیب سرخ ایتالیا را متمایز می نماید سهل الوصول بودن امکانات و در دسترس بودن آن در تمام نقاط کشور است. آنچه ما را تبدیل به نهادی معتبر و موثق نموده است، اعتماد همیشگی دولت به فعالیت صلیب سرخ است. صلیب سرخ ایتالیا به عنوان عضوی از نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، رسالتی حیاتی در زمینه یاری رسانی عمومی را بر دوش دارد. فعالیت صلیب سرخ به موقعیت های بحران ختم نمی گردد و نقشی واسطه ای در روابط میان دولت و دیگر نهاد های بشردوست در جامعه برعهده دارد.

س: فرهنگ کار داوطلبانه در کشور شما چه صندلیی داشته و صلیب سرخ ایتالیا در اشاعه این فرهنگ چه نقشی دارد؟

روکا: در بیست و سوم جولای 2014، موسسه ملی ایتالیا آماری در رابطه با فعالیت داوطلبانه در کشور منتشر کرد. این آمار نشان می دهد که در سال 2013 بالغ بر 6 میلیون و 63 هزار نفر ایتالیایی حداقل یک بار در ماه کار داوطلبانه انجام دادند. (جمعیت ایتالیا حدود 60 میلیون نفر است) این رقم معادل 12،3 درصد کل جمعیت کشور است، که به گمانم گویای وضعیت فعالیت داوطلبانه در کشور ماست.

در این میان، صلیب سرخ ایتالیا 150 هزار داوطلب فعال دارد که در سطوح مختلف به یاری جمعیت ملی صلیب سرخ می شتابند و ما را تنها نمی گذارند. میل به فعالیت داوطلبانه از مهرورزی به نوع بشر بیرون می آید. زمانی که انسان ها در جامعه در وهله اول به خود و بعد به دیگری مهر بورزند و بپذیرند در ازای کاری که انجام می دهند دستاوردی فراتر از مادیات خواهند داشت. صلیب سرخ به عنوان یک نهاد بشرمحبت آمیز باید از داوطلبان و امدادگران خود حمایت کند و این یکی از نقاط قوت جمعیت ماست که همیاران خود را تنها در بحران صدا نمی زند. صلیب سرخ داوطلبانش را دوست دارد. زمانی که داوطلب بداند کاری که می نماید ارزشمند قلمداد می گردد، در او تعهدی به وجود می آید که هر لحظه او را به یاری رسانی به دیگری وا می دارد.

س: چه بلایای طبیعی منطقه شما را تهدید می نماید و اعتبارات صلیب سرخ ایتالیا بیش از همه در چه راهی استفاده می شوند؟

روکا: وضعیت زمین و تغییرات آب و هوایی، هر لحظه امکان اتفاق حوادث غیرمترقبه را بیشتر می نمایند. بزرگ ترین بحرانی که در این میانه مناطق را تهدید می نماید، آسیب پذیری جامعه و آماده نبودن آن در مواجهه با این لحظات نابهنگام است. کشور ما نیز از این تغییرات مصون نیست و به همین دلیل صلیب سرخ در کنار هزینه هایی که برای موقعیت های بحران در نظر می گیرد، بخش دیگری از بودجه و امکانات را برای آموزش و آماده سازی جوامع محلی در لحظات بحران صرف می نماید. صلیب سرخ همیشه از دولت درخواست یاری های مالی در این زمینه دارد، چراکه آماده بودن جوامع محلی قبل از حادثه، آسیب پذیری آن را به شدت کاهش می دهد. در کنار آموزش های لازم، بخشی از اعتبارات ما به حمایت از داوطلبان و امدادگران اختصاص یافته تا آنها با احساس امنیت روانی بیشتری کار خود را انجام دهند.

س: به نظر شما صلیب سرخ ایتالیا بیش از همه چه چالش هایی را پیش رو دارد؟

روکا: کوشش ما در صلیب سرخ ایتالیا همیشه در جهت ساختن جمعیتی سریع الاقدام و توانمند بوده است که نه تنها جوابگوی شرایط بحرانی باشد، بلکه از طرفی تغییرات در مسائل اجتماعی را مدام تحلیل کند. تحلیل مسائل روز جامعه نقاط آسیب پذیر جامعه را به ما نشان می دهد و آگاهی از میزان آسیب پذیری به ما می گوید کجا و چگونه در بحران مداخله کنیم.

امروز بیش از همه تمرکز ما بر چگونگی رویارویی با بحران مالی و وضعیت مهاجران ایتالیاست. این بحران ها تاثیراتی از جمله تعصب های نژادی، تبعیض، خشونت، موادمخدر، تجاوز و اعتیاد در جامعه برجای می گذارند. صلیب سرخ ایتالیا پروژه هایی برای گروه های آسیب پذیر در این شرایط تعریف نموده است تا پیامدهای این بحران ها تا حد امکان کاهش پیدا نمایند.

س: وضعیت روابط بین الملل و همکاری های خودتان را با جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر کشورهای دیگر را چگونه توصیف می کنید؟

روکا: صلیب سرخ ایتالیا از سال 2009 یکی از اعضای فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر بوده و از نوامبر2013 به عنوان معاون فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر انتخاب شده است. جمعیت ملی صلیب سرخ ما در سطح بین المللی همیشه روابط گسترده ای داشته که در سال های اخیر با توجه به موقعیتی که در سطح بین المللی پیدا نموده، این روابط عمق بیشتری گرفته است.

در خصوص همکاری های بین المللی نیز باید گفت که ما پروژه های مشترکی با جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر اجرا کردیم. پروژه هایی از جمله جلوگیری از خشونت و پوشش اجتماعی مناطق محروم در آمریکای لاتین، فعالیت هایی در زمینه مراقبت های بهداشتی در منطقه منا از وسیع ترین همکاری های ما با کشورهای دیگر هستند. در این پروژه ها شماری از داوطلبان و امدادگران متقابلاً در این مناطق تبادل شده و فعالیت داشتند. در سال های اخیر نیز ما در اقدامات انسان محبت آمیز ای در بحران های عراق، هائیتی و تونس مشارکت داشتیم.

س: فرآیند جذب و حفظ داوطلبان در صلیب سرخ ایتالیا چگونه است؟

روکا: طی سال ها هر چه فعالیت های صلیب سرخ گسترش یافته است، همکاری داوطلبان با ما بیشتر شده است. برنامه ای که تا سال 2020 در پی تحقق آن هستیم، اختصاص بخشی از انرژی و اعتبارات خود در زمینه مدیریت منابع داوطلب است. به همین خاطر ما در حال توسعه کمپین تازه ای با عنوان وقتی که تو هستی هستیم که کوشش ما در این کمپین حول توجه بیشتر به احساسات و وضعیت روحی داوطلبان شکل گرفته است، چرا که داوطلبان معرف اندیشه های صلیب سرخ و مرز ارتباط ما و مردم هستند. توجه به آنها به معنای توجه به فعالیت های بشرمحبت آمیز است.

همچنین ما پایگاه داده ای طراحی کردیم که در آن، داوطلبان می توانند با فعالیت هایی که با حوزه علاقه و تخصص آنها مرتبط است، آشنا شوند. هدف از این کار جلب مشارکت آنها در زمینه های گوناگون است. علاوه بر آن، به مدد این پایگاه ما نیز با صلاحیت داوطلبان و توانمندی آنها در حوزه های مختلف آشنا شده و می توانیم از امداد آنها با برنامه ریزی بیشتری استفاده کنیم.

س: نظر شما درباره روند تکامل هویت هلال احمر ایران در سال های اخیر چیست؟

روکا: من در سال های اخیر افتخار ملاقات با جمعیت هلال احمر ایران را چند بار داشتم و به نظرم این جمعیت ظرفیت های بالایی در عملکرد به موقع در زمان حوادث غیرمترقبه داشته و از امدادگران و داوطلبان متعهدی برخوردار است. برای من مهارت های مدیریتی دو مسئول اخیر جمعیت هلال احمر ایران نیز تحسین برانگیز است. عملکرد حرفه ای آنان و توانایی شان در توسعه همکاری های بین المللی شایان تقدیر است.

فعالیت های جمعیت هلال احمر ایران در نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر مورد توجه بوده و اعتماد مجامع بین المللی به هلال احمر ایران به عنوان یکی از اعضای فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر به علت احترام به اصول هفتگانه بنیادین در تمام عملنمودها بوده است. هلال احمر ایران همیشه به دنبال ایفای نقشی پررنگ در زمینه امدادرسانی بوده و به نظر من موفقیتش در این زمینه اثبات شده است.

س: شما همکاری های متقابل میان صلیب سرخ ایتالیا و هلال احمر ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

روکا: تاکنون همکاری های متقابل دو جمعیت مثبت و راضی نماینده بوده است. ما پیمان نامه هایی در زمینه دغدغه های مشترکمان امضا کردیم که ذیل فعالیت های گسترده در دو کشور انجام می شوند از جمله در زمینه آموزش های حقوق بین الملل بشرمحبت آمیز و تبادل داوطلبانی با توانمندی بالا. یکی دیگر از موارد همکاری، ایجاد جمعیت های زوجی در شهرهای دو کشور ایران و ایتالیا مانند کمیته فلورانس و کمیته اصفهان است که این شاخه های استانی از تجربیات و دستاورد های یکدیگر استفاده می نمایند. حمایت صلیب سرخ ایتالیا از هلال احمر ایران در مجامع بین المللی ما را به این باور رسانده که همکاری های متقابل دو جمعیت جهت روشنی را طی می نماید. برای من روند حرکت هلال احمر ایران تحسین برانگیز است و می دانم که دوستی متقابل دو جمعیت ادامه خواهد داشت.

س: به نظر شما چه توانایی ویژه و قابل توجهی در هلال احمر ایران وجود دارد؟

روکا: به نظر من برای افزایش بهره وری یک نهاد بشرمحبت آمیز فقط تعداد داوطلبان کافی نیست. با وجود آنکه یکی از نقاط قوت هلال احمر ایران را تعهد امدادگران می دانم، ولی امداد به تنهایی نمی تواند در لحظات بحران نجات بخش مردم باشد. فعالیت داوطلبانه در یک نهاد زمانی کارکرد مثبت دارد که در پس آن، مدیریت وجود داشته باشد و همانطور که گفتم مدیریت دو مسئول اخیر در هلال احمر ایران، صندلی این جمعیت را تثبیت نموده است. استقلال آنها در تصمیم گیری و توان رهبری آنها در سطح ملی همان چیزی است در هلال احمر ایران به چشم می آید. به نظر من سیر صعودی هلال احمر ایران در بین جمعیت های منطقه ادامه خواهد داشت.

س: امروز جمعیت هلال احمر ایران در میان جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در جهان چه موقعیتی دارد؟

روکا: در طی سال های اخیر رشد و توسعه عملکرد هلال احمر ایران سرعت پیدا نموده است. به خصوص در زمینه امداد در زمان بلایای طبیعی این جمعیت تا حد زیادی جوابگوی نیازهای خود بوده است و این توانمندی از سطح منطقه بالاتر است. برای ارزیابی صندلی یک جمعیت ملی در سطح منطقه ای و بین المللی فاکتورهای متعددی چون عملکرد داوطلبان، جوابگویی به موقع در بحران، جمعیت های بومی و محلی، آموزش منابع و غیره وجود دارند که به نظر می رسد پیشرفت هلال احمر ایران در این فاکتورها موقعیت جمعیت را جابه جا نموده است.

ضمن اینکه در خصوص جمعیت هلال احمر ایران باید فاکتورهایی چون موقعیت جغرافیایی، آسیب پذیری منطقه و ساختار دولتی را در نظر گرفت که با یک نگاه کلی می توان هلال احمر ایران را در صندلی مناسبی قرار داد.

س: شما موقعیت جمعیت هلال احمر ایران را در آینده چطور پیش بینی می کنید؟

روکا: من قبل از هر چیز برای جمعیت هلال احمر ایران آرزوی موفقیت می کنم و مطمئنم که روند تکامل این جمعیت ملی با سرعت هر چه بیشتر ادامه خواهد داشت. با قدرتمندتر کردن ساختار سازمانی و ترسیم اهداف بلندمدت، جمعیت هلال احمر ایران می تواند یکی از جمعیت های ملی اثرگذار در سطح جهانی باشد و در مقابله با بحران هایی احتمالی که در آینده، بشر را در تمام جهان درگیر می نمایند، امدادرسان خواهد بود.

با وجود آنکه جغرافیای ایران، آن را تبدیل به منطقه حساس در زمینه حوادث طبیعی نموده است، منصفانه نیست تنها علت موقعیت مناسب هلال احمر ایران را مختصات مکانی اش بدانیم. به نظر من هلال احمر ایران تا این لحظه در مقابله با بحران عملکرد خوبی داشته و این عملکرد قطعاً ظرفیت بهترشدن دارد.

جمعیت ایران جوان است و نیروهای داوطلب بالقوه ای را در خود جای داده است که هلال احمر با ترغیب آنها به همکاری بر مبنای انسانیت و نوع دوستی می تواند از توانمندی های ریز و درشت آنها در فعالیت های داوطلبانه بیش از هر زمان استفاده کند.

به علاوه به نظر من صندلی هلال احمر ایران در فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر ارتقا خواهد یافت، چراکه هلال احمر ایران امروز با اقتدار هر چه بیشتر سعی در ایفای نقش ملی و بین المللی خود دارد و هیچ چیز جز پایبندی به اصول هفت گانه در کنار مدیریت مناسب، یک جمعیت ملی را به سمت آینده ای روشن پیش نخواهد برد. این همان نکته ویژه ای است که هلا احمر ایران به درستی آن را درک نموده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3538

به "ماهیانه 6 میلیون ایتالیایی داوطلبانه یک روز کار بدون مزد انجام می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهیانه 6 میلیون ایتالیایی داوطلبانه یک روز کار بدون مزد انجام می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید