محرک قوی برای بورس

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران: فضای سرمایه گذاری در بازار سهام اگر چه با تردید و ابهام روبه روست که همچنان بورس بازان در یک شرایط خوش بینانه، منتظر محرک های قوی هستند.

محرک قوی برای بورس

به گزارش خبرنگاران، روز گذشته بازار سهام دوباره شاهد ریزش ممتد دیگری بود که نسبت به روز قبل هم از شدت بیشتری برخوردار بود. البته همچنان ناظران بازار پیش بینی روزهای آینده را به انتظار برای محرک های قوی پیوند داده اند. فضای تردید و ابهام همچنان در فضای سرمایه گذاری وجود دارد و همچنان دورنمای روشنی در دست نیست. در این میان بی اعتمادی بازان و سهامداران به سیاست گذار هم بیش از بیش خودنمایی نمی کند.

با مختصات فعلی نمی توان هیچ رفتاری را در چارچوب تحلیل قرار داد زیرا همه رفتارها در تله انتظار گیر افتاده است و البته شکاف هیجان از تحلیل بیشتر و استمرار یافته است؛ به طوریکه بازیگران دیگر با تحلیل بنیادی استراتژی های خرید و فروش را در دستورکار قرار نمی دهند، بلکه در یک قاب کلان تر در انتظار دورنمای روشن تری از هستند.

منتظر محرک های قوی بمانیم

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

معاملات روز یکشنبه به دنبال فرایند روزهای گذشته با افت یک درصدی شاخص کل به انتها رسید. 80 درصد نمادهای بازار سرمایه روز گذشته در صف فروش قرار داشتند و ارزش این صف فروش ها به بیش از 5 هزار میلیارد تومان رسید. این مولفه ها در شرایطی است که اررش معاملات خرد در بازار هر روز کاهش بیشتری داشته و معدود معاملاتی که انجام می گردد از سر اجبار است، نه انتخاب و اختیار.

شرایط بازارهای موازی در داخل کشور نیز به گونه ای است که فرصت جذابی برای سرمایه گذاری مشاهده نمی گردد و فرایند نزولی و فرسایشی بازارها به نوعی تهدید برای سرمایه های مردم به حساب می آید.

در این شرایط محدود کردن دامنه نوسان به منفی 2 درصد، از کاهش شدید ارزش سرمایه های سهامداران جلوگیری نموده است اما برای بهبود شرایط بازار و افزایش ارزش معاملات باید منتظر رخدادها و محرک های قوی بمانیم.

نماد سرخ، اعتماد سبز می دهد بر باد | لطفا صدای فعالان بازار را بشنوید

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

دامنه نامتقارن کار را به جایی رسانده است که برگشت به شرایط سابق کمی سخت و باید همراه با حمایت های بیشتر از سوی مسئولین امر باشد. اما این تمام موضوع نیست؛ علل متعددی موجب بی اعتمادی در بازار سرمایه شده است که در ادامه به آنالیز این علل میپردازیم:

- در مقاطع مختلف دستورات مختلفی برای برخورد با حقوقی های فروشنده و متخلف وضع شد یا حداقل بیان شد که در عمل اقدامی از جانب متصدیان امور دیده نشد

- مشاهده کردید که در سطوح رسانه ای کلان و از جانب مراکز دولتی نیز اقدام به تشویق سهامداران به خرید نماد های خاص شد که این مورد یکی از علل اصلی بی اعتمادی است

-تغییرات مکرر در قوانین بازار، آن هم به صورت اعلام و بلافاصله اجرا و عدم ثبات قوانین خوب ، موجب ترس سهامدارن در روزهای خاص و ایجاد فشار فروش شده است

همانطور که بازار سرمایه مکانی برای سرمایه گذاری توام با صبر است، قوانین نیز باید در دل ظرف زمان تغییر نمایند

- تعلیق سلیقه ای نمادهای مختلف و کدهای بورسی و تشکیل پفراینده برای فعالان رزومه دار بازار که موجب شیفت فعالان از بازار سرمایه ایران، به کوینکس و فارکس شده است

- عدم ثبات در قوانین توسط بانک مرکزی و البته بی تفاوتی سازمان نسبت به این موضوع و البته موضوع تسعییر ارز

- استفاده ابزاری از بازار سرمایه جهت تامین اقتصادی و سود سازی کوتاه مدت برای شرکت های دولتی

- عدم نظارت صحیح و قدرتمند از جانب سازمان در زمان افشای اطلاعات و افزایش سرمایه شرکت ها

شرایط موجود میتواند معلول تنها یکی از علل عنوان شده باشد. لیکن سازمان بورس اگر اهتمامی به تغییر شرایط موجود دارد باید به تمامی موارد رسیدگی کند. بازار جهت خود را در نهایت پیدا خواهد کرد ، اما عملکرد متصدیان تا مدتها در ذهن سهامداران بازار خواهد ماند

فضای تردید و ابهام

علیرضا عزیزالهی | کارشناس بازار سرمایه

بازار روز یک شنبه نیز مانند روز شنبه تحت تاثیر نشست مشترک طرفین در روز سه شنبه و انتظار کاهش دلار، با صف فروش در کلیت بازار و افت حدود 13هزار واحدی شاخص کل به کار خود انتها داد. ارزش معاملات خرد حدود 2هزار میلیارد تومانی در بازار روز یکشنبه نشان دهنده فضای تردید و ابهام پیرامون این اتفاق است.

به نظر می رسد تا سه شنبه و مخابره اتفاقات این نشست بازار بر همین منوال پیش برود. همانطور که روز گذشته اشاره شد، در صورت تداوم این مذاکرات و تا تعیین شدن نتیجه نهایی آن، نمی توان جهت تعیینی برای بازار متصور شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9735

به "محرک قوی برای بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محرک قوی برای بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید