مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ شرایط ثبت نام نامزدها ساماندهی شد

به گزارش جعبه مهر، عضو حقوقدان شورای نگهبان در گزارش 78 از سلسله گزارش های خود به مردم از جلسات شورای نگهبان نوشت:چهار شنبه هشتم اردیبهشت ماه، جلسه شورای نگهبان برگزار گشت.

مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ شرایط ثبت نام نامزدها ساماندهی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، دکتر طحان نظیف گفت: در این جلسه با توجه به نزدیکی ایام ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، مباحثی در خصوص نابسامانی و بی نظمی شرایط ثبت نام داوطلبان مطرح شد و اعضا همگی نسبت به ساماندهی شرایط ثبت نام داوطلبان اتفاق نظر داشتند.

در هر دوره انبوهی از افراد در کنار شخصیت های سیاسی و مدیران کشور، در ستاد انتخابات حضور می یابند و صرفا با در دست داشتن کپی شناسنامه و چند قطعه عکس اعلام کاندیداتوری و ثبت نام می کنند! با گزارشی که در جلسه ارائه شد، تعیین شد که از مجموع 1636 نفر که سال 1396 در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، حدود 1200 نفر از آنها دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین تر از آن بوده اند و حدود 300 نفر از ثبت نام شدگان، محکومیت قطعی کیفری داشته اند!

البته این شرایط ناخوشایند از نگاه رسانه های داخلی و خارجی دور نمی ماند و کلیپ های طنز آن تا مدت ها در فضای مجازی نیز دست به دست می گردد و موجبات نارضایتی مردم و نخبگان کشور را فراهم می آورد و پیام های گلایه آمیز آنها برای اعضای شورای نگهبان نیز ارسال می گردد و طبیعتا صلاحیت هیچ یک از این افراد احراز نمی گردد.

این در حالی است که برای کنندگی مجلس شورای اسلامی، شرایط متعددی اعم از سن و مدرک تحصیلی ضروری است و افراد کمتر از 30 سال سن و یا فاقد مدرک کارشناسی ارشد، امکان ثبت نام در انتخابات را ندارند. در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز همین طور است و داوطلب عضویت در شورای شهرهای دارای بیش از 20 هزار نفر جمعیت باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشند.

در سیاست های کلی انتخابات نیز بر ساماندهی این شرایط تأکید شده و بر تعیین دقیق معیارها، شاخص ها و شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان و نیز شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت نام و همچنین بر تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان تصریح شده است.

در این جلسه، پس از بحث و گفتگوهای فراوان میان اعضا، مقرر شد مصوبه سال 1396 شورای نگهبان در خصوص شفاف سازی تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری اصلاح گردد و برای روشن تر شدن ملاک های مذکور، داوطلبان ریاست جمهوری هنگام ثبت نام، حداقلی از مدرک تحصیلی، حداقلی از سنوات و سوابق مدیریتی و حداقل و حداکثری از سن داشته باشند و شرایط ثبت نام داوطلبان نیز تا حدی ساماندهی گردد. این اصلاحیه برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9967

به "مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ شرایط ثبت نام نامزدها ساماندهی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری؛ شرایط ثبت نام نامزدها ساماندهی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید