معرفی دروازه ارگ سمنان؛ یادگاری از دوران قاجار

به گزارش جعبه مهر، سمنان یکی از شهرهای مرکزی و کویری بوده که در نزدیکی تهران واقع شده است. در این شهر جاذبه های بسیاری وجود داشته که مسافران بسیاری برای دیدن آنها به این شهر سفر می کنند. از جمله این جاذبه ها، دروازه ارگ سمنان هست. با ما در مقاله معرفی دروازه ارگ سمنان همراه شوید تا بدانید که دروازه ارگ سمنان کجاست. قطعا، مطالعه درباره دروازه ارگ سمنان که یکی از شاهکارهای این شهر بوده، برایتان جذاب خواهد بود.

معرفی دروازه ارگ سمنان؛ یادگاری از دوران قاجار

فهرست مطالب

آشناییتزئیناتاطلاعات کلی

آشنایی

براساس مقاله معرفی دروازه ارگ سمنان باید بدانید که این دروازه بعنوان نماد سمنان شناخته شده و دستور ساختش توسط ناصرالدین شاه در سال 1284 قمری داده شد. این دروازه در واقع ورودی و دروازه شمالی ارگ حکومتی سمنان بوده است؛ ارگی که در زمان فتحعلیشاه قاجار ساخته شد و دارای بخشهای مختلفی بود. اما، امروزه اثری از آن نیست و فقط سنگهایش دیده می شوند.

تزئینات

دروازه ارگ سمنان دارای دو نمای شمالی و جنوبی بوده که بر روی آنها کاشی کار شده و هنر کاشیکاری ایرانی را بخوبی نشان می دهد. این دروازه 7 متر ارتفاع دارد و از آجر ساخته شده است. در نمای شمالی این دروازه، 6 مناره با ارتفاعهای متفاوت را می بینیم که بین دو مناره با ارتفاع بیشتر، نقوش زیبایی از جنگ رستم و دیو سپید در یک نیم دایره نشان داده شده اند. نقوش و تزئیناتی که در نمای شمالی بکار رفته، بسیار زیباتر از نمای جنوبی هستند. درباره دروازه ارگ سمنان باید بدانید که در این نما همچنین نقوش مربوط به سربازان قاجار و اسلحه هایشان، دو تصویر شیر و خورشید و دو تصویر متقارن از سرباز قاجاری را می بینیم که همه اینها با هنر کاشیکاری نمایش داده شده اند.

کتیبه هایی نیز در این بنا وجود دارند که زمینه آنها لاجوردی بوده و خطوطشان سفید و نستعلیق هستند. در این دروازه، رو به نمای شمالی واقع شده است و این در بسیار قطور و بزرگ بوده و بر روی آن از گل میخهای آهنی استفاده شده است. نمای جنوبی این دروازه شامل دو اتاق با ایوانهایشان، دو راهرو و یک ورودی بوده که اتاق و راهروها به صورت متقارن قرار گرفته اند. در این نما نیز یک کتیبه به شکل نیم دایره وجود دارد که بر روی آن نام ناصرالدین شاه و سال ساخت دروازه نوشته شده است. براساس مقاله دروازه ارگ سمنان کجاست باید بدانید که این کتیبه در زمان انقلاب مورد حمله برخی افراد قرار گرفت، ولی رئیس میراث فرهنگی با لایه خاک و گچ روی آن را پوشاند تا آن را تخریب نکنند.

اطلاعات کلی

آدرس: میدان مشاهیر، خیابان طالقانی

ساعات بازدید: همه روزه (ساعت مشخصی ندارد)

قیمت بلیط: رایگان

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: همگردی
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7711

به "معرفی دروازه ارگ سمنان؛ یادگاری از دوران قاجار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی دروازه ارگ سمنان؛ یادگاری از دوران قاجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید