میدان جلفا اصفهان رو به ویرانی است

به گزارش جعبه مهر، میدان جلفا بی شک یکی از شاهکارهای سازه در عصر صفویه است؛ جایی در جنوب رودخانه زاینده رود که سال ها اقلیت ارمنی اصفهان در محله های اطراف این میدان ساکن بوده اند، شاید به لحاظ اسم، رسم و ابعاد به آوازه میدان نقش جهان نرسد، اما قطعا از لحاظ قدمت چیزی از نقش جهان کم ندارد.

میدان جلفا اصفهان رو به ویرانی است

جلفا میدانی زیبا و یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان محسوب می شود و از معدود میدان هایی است که سه کلیسای بزرگ وانک، بیت اللحم و مریم در آن جای دارد و شباهنگام از داخل میدان، گنبد سه کلیسا کاملا رصد می شود. طبق آنچه مغازه داران عنوان می کنند میدان سه متولی دارد، کل مجموعه در اختیار کلیسای وانک و شورای خلیفه گری ارامنه اصفهان است، اما هرگونه بازسازی و مرمت در میدان باید با نظر میراث فرهنگی باشد و ضلع سوم متولیان شهرداری اصفهان هستند که میانه میدان را از آن خود کرده اند؛ با وجود سه متولی مدت هاست که ناقوس ویرانی جلفا به صدا درآمده است. میدان در حال نشست کردن و مغازه ها در حال تخریب و سقف های قدیمی در حال فرو ریختن است. 9 ماه است که از نشست های سهمگین یک شبه میدان می گذرد، ولی از آن روز تا به امروز هر ماه میدان بیش از گذشته نشست می کند، تمام مغازه داران میدان جلفا درهای ورودی خود را کوتاه کرده و شیشه های ویترین خود را مدام عوض می کنند، سقف های چوبی یکی پس از دیگری فرو می ریزد و باران به جای خروج از ناودان از سقف های چوبی به زمین می آید. این روزها جلفا به عنوان بخش زیبا و تجاری اصفهان رمقی برای سرپا ماندن ندارد. کیان ارثی، مغازه دار داخل میدان جلفا می گوید:

پس از گودبرداری پشت میدان جلفا سمت غربی میدان یک نشست عجیب کرده و هنوز هم کسی به داد میدان نرسیده است.

وی ادامه می دهد:

از آن روز تا به حال نه تنها سقف و دیوارهای مغازه ها تخریب شده و با ترک های آنچنانی در انتظار سقوط اند بلکه جدیدا کف مغازه ها تبله می کند و مثل اینکه زیر مغازه ها پر از آب شده است.

سیمون بغوزیان یکی دیگر از مغازه داران میدان جلفا است که کافه ای دارد و شاید بیشترین ضرر را از این نشست ها و نشتی ها دیده است، وی می گوید:

شش ماه است من از شهرداری به میراث فرهنگی و از میراث به شورای خلیفه گری پاس کاری می شوم آن ها مرا با توپ اشتباه گرفته اند.

وی به شدت از بی توجهی میراث فرهنگی عصبانی است و می افزاید:

ناودان ها همگی مسدود است، سقف در حال سقوط است و دیوار مغازه ها در حال تخریب هستند، درهای مغازه ها به دلیل نشست باز نمی شود و هیچ کسی پاسخگو نیست.

این کافه دار میدان جلفا می افزاید:

برخی از دفترداران مسئولان اصفهان در پاسخ به ما می پرسند جلفا کجا واقع شده است؟ و مدیران اصفهان از شرایط میدان جلفا خبر ندارند و نامه های ما به میراث فرهنگی و شهرداری نیز راه به جایی نمی برد.

صالحی از مغازه داران در میدان جلفا از مسائل بیشتری می گوید:

هر یک ماه نشست میدان قابل لمس است و ما شیشه های ویترین خود را باید بزرگ تر کنیم، درهای مغازه ها را سنباده بزنیم تا باز و بسته شوند.

وی ادامه می دهد:

زیر میدان برای جلوگیری از نم زدگی دیوارها یک فضای خالی وجود دارد و این طرح متعلق به 400 سال پیش است، اما همین امر باعث شده تا امروز باران یا شکستگی لوله ها آب را به زیر مغازه ها و میدان ببرد و همه تبله های دیوارها و نم زدگی ها به دلیل نفوذ آب و بی تدبیری برخی مسئولان است.

ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان نظر دیگری داشته و می گوید:

قطعا نشست های میدان جلفا به گودبرداری پشت آن هیچ ارتباطی ندارد چراکه فاصله گودبرداری تا میدان حداقل 200 متر است، اما مطمئنا نشست میدان نیز باید علتی داشته باشد.

وی ادامه می دهد:

میدان به دلیل قدمتی که دارد دارای کانال ناکش است این کانال در دور تا دور میدان حفر شده تا دیوارها نم نکشند و ما احتمال می دهیم که کفشورهای مغازه ها به سمت این کانال حفر شده و آن ها هر بار که مغازه را شست و شو می کنند این کانال پر از آب می شود.

معاون میراث فرهنگی اصفهان اظهار می کند:

بررسی چرایی نشست میدان جلفا یک پروژه مشترک ما بین سازمان بازسازی و نوسازی شهرداری و میراث فرهنگی است که در حال حاضر کارشناسان در حال برآورد و پیدا کردن علت هستند.

طاهری ادامه داد:

اما آنچه که در بررسی و معاینات اولیه متوجه شدیم همان ورود کفشورهای مغازه به کانال های زیرین میدان بوده است، اما دلیل قطعی هنوز مشخص نیست.

وی با اشاره به اینکه وظیفه میراث فرهنگی حفظ، حراست و نگه داری از آثار تاریخی است، اضافه کرد:

وظیفه مالک و بهره بردار است که به فکر ترمیم و مرمت سقف، دیوارها و ناودان های میدان باشد.

معاون میراث فرهنگی شرح داد:

اینکه می گویند باید حتما میراث فرهنگی مجوز بدهد و یا میدان زیر نظر میراث اداره می شود اینگونه نیست. ما اعلام کرده ایم که هر فعالیتی را به ما اطلاع بدهند.

طاهری تاکید کرد:

این میدان مسئول دارد و ما هیچ مخالفتی با مرمت آن نداریم حالا چه مرمت از طرف شورای خلیفه گری ارامنه باشد و یا از طرف شهرداری ما فقط صحبتمان این است که بدون اطلاع میراث فرهنگی نباشد.

وی گفت:

متصرفان میدان جلفا خودشان باید دست به کار شده یا یک پیشنهاد ارائه کنند تا کاری انجام شود ما بازدیدهای دوره ای انجام می دهیم و به آن ها پیشنهاداتی ارائه می کنیم ولی اجرا با خود متصرفان است.

منبع: ایسنا

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: کجارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4714

به "میدان جلفا اصفهان رو به ویرانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان جلفا اصفهان رو به ویرانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید