نحوه رفتار با افراد کینه ای

به گزارش جعبه مهر، نحوه رفتار با افراد کینه ای چگونه باید باشد؟ این افراد چه ویژگی هایی دارند؟ افراد کینه ای حافظه ای قوی دارند و اصولا رفتارها و گفتارهای دیگران را به خوبی به خاطر می سپارند. باید بدانیم که این افراد به شدت تمایل دارند مورد توجه دیگران قرار بگیرند و اغلب نمایشی یا به شکل نامناسب رفتار می نمایند تا توجه دیگران را به خود جلب نمایند.

نحوه رفتار با افراد کینه ای

اگر باعث ناراحتی فردی کینه ای شدید چه باید بکنید؟

نحوه رفتار با افراد کینه ای | معذرت خواهی کنید

به گزارش جعبه مهر به نقل از حامی هنر زندگی، اگر واقعا کار اشتباهی نموده اید، مسئولیت آن را به عهده بگیرید. اعتراف کنید اشتباه نموده اید و برای جبران آن هر کاری می توانید انجام دهید. اگر فکر نمی کنید کار اشتباهی انجام داده اید اما می دانید طرف مقابل تان این طور فکر می نماید، بگذارید بداند که متوجه دیدگاه متفاوتش هستید و البته از عمد باعث ایجاد مشکل موردنظر نشده اید. بگذارید طرف مقابل بداند که از شرایط پیش آمده متأسفید حتی اگر فکر می کنید خطایی از شما سر نزده است.

از طرف مقابل در خصوص کاری که باید برای جبران انجام دهید سوال کنید

گاهی اوقات نیت خوب شما به همراه عذرخواهی کافی خواهد بود. اما خودتان را آماده کنید چون ممکن است شخص مقابل حتی پس از عذرخواهی شما، از اشتباهتان چشم پوشی نکند و راهی برای بدتر کردن اوضاع پیدا کند. پس از طرف مقابل بپرسید چه کاری از دست شما برای بهتر شدن اوضاع برمی آید؟

نحوه رفتار با افراد کینه ای | بعد از عذرخواهی و دفاع از خودتان مسئله را رها کنید

به طور مداوم کوشش نکنید که دیدگاهتان درمورد آن مسئله، مورد تأیید طرف مقابل قرار بگیرد. شما در این صورت حس کینه را در او تقویت خواهید کرد. فرد کینه ای در بسیاری از موارد، درنهایت دست از کینه جویی برمی دارد. گاهی اوقات این تغییرِ موضع با تغییر برخورد شما سریع تر اتفاق می افتد. سعی کنید وانمود کنید از عصبانیت آن شخص اصلا نگران و ناراحت نیستید. درمانگرانِ رفتاری شناختی معتقدند که گاهی اوقات می توانیم با وانمود کردن به درستی چیزی، شرایط را تغییر دهیم.

بدانید که کینه ای شدن طرف مقابلتان دلایل زیادی دارد

شاید اعضای خانواده اش همواره از او انتقاد می نموده اند و او همچنان سعی دارد در برابر آن از خودش محافظت کند. شاید هم خواهر یا برادر کوچک تر او هیچ گاه سرزنش نمی شده اند، در حالی که او همواره به خاطر هر گونه سرپیچی از قوانین خانواده، مجازات شده است.

حتی ممکن است بدتر از همه، او را به یاد خواهر یا برادر کوچک ترش می اندازید و به همین خاطر، شما را مجازات می نماید. بنابراین بدانید که مسائل زیادی در کینه ای شدن یک فرد دخیل هستند.

نحوه رفتار با افراد کینه ای | از اطرافیانتان پشتیبانی مثبت دریافت کنید

رعایت این نکته در محل کار اهمیت بیشتری دارد. شما نباید درمورد رئیس یا حتی همکارتان شکایت کنید، اما ممکن است لازم بشود به طور غیرمستقیم کمی اطلاعات جمع کنید. می توانید از همکار قدیمی تان بپرسید آیا او تابه حال از دست کسی در محل کار عصبانی شده است؟ اجازه ندهید گفت وگوی شما به بدگویی تبدیل شود، اما از او سؤال کنید برای مقابله با این شرایط، چه نموده است. متوجه خواهید شد که تنها نیستید و حتی ممکن است توصیه های مفیدی دریافت کنید.

همواره امیدوار نباشید که اوضاع به بهترین حالت تغییر کند

اگر در محل کار با مافوقی کینه ای برخورد دارید و در موقعیتی نیستید که آنجا را ترک کنید، شرایط دشوارتر هم می شود. اگر می توانید از حمایت همکاران تان بهره ببرید. در صورت امکان این کار باید بدون شکایت یا بدگویی از رئیس تان صورت بگیرد چون در غیر این صورت فقط احتمال ادامه کینه جویی افزایش می یابد.

سعی کنید به خاطر داشته باشید حتی اگر کینه، شخصی به نظر برسد، فقط به شما مربوط نمی شود. چیزی در ذهن طرف مقابل وجود دارد که از آن اطلاعی ندارید و اصلا ارتباطی با شما ندارد. درنهایت، کینه به مسائل شخص کینه ای برمی شود، نه فردی که هدف کینه توزی قرار می گیرد.

نحوه رفتار با افراد کینه ای | سعی کنید فاصله خود را با افراد کینه ای حذف کنید

زمانی که متوجه شدید فردی کینه ای است، سعی کنید حدالامکان فاصله خود را با این افراد حفظ کنید. این افراد بیشتر از سایرین حساس هستند و ممکن است رفتارهای کوچک و بدون غرض شما هم باعث رنجش آن ها شود. از سمت دیگر گاهی اوقات ممکن است یک فرد کینه ای تصمیم به انتقام بگیرد و امنیت روانی یا جانی و اقتصادی کسی که او را آزرده، تهدید کند. بنابراین سعی کنید مواظب ارتباطات خود باشید.

سوالات متداول

مهم ترین نشانه های افراد کینه ای چیست؟

بیشتر این افراد از صمیمیت و وابستگی می ترسند، در بروز حوادث و اتفاقات ناگوار دیگران را مقصر می دانند، زیادی قهر می نمایند و حافظه رویدادی قوی دارند . این افراد معمولا منفی نگر هستند و نکات مثبت ماجرا را در نظر نمی گیرند. گذشته را فراموش نمی نمایند و فقط به تلخی ها و موارد ناراحت نماینده فکر می نمایند. همین مسئله باعث به وجود آمدن کینه در آنها خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8467

به "نحوه رفتار با افراد کینه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه رفتار با افراد کینه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید