نقش برگزاری نشست های شانگهای چین و سیکا در تبیین امنیت و توسعه پایدار

به گزارش جعبه مهر، برگزاری نشست های سازمان همکاری شانگهای و سیکا رابطه جدایی ناپذیر بین امنیت منطقه ای و توسعه پایدار، دو رکن مهم برای اوراسیا و کرانه آسیایی اقیانوس آرام را نشان می دهند.

نقش برگزاری نشست های شانگهای چین و سیکا در تبیین امنیت و توسعه پایدار

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل جعبه مهر، به نقل از interaffairs.ru، ولادیمیر پتروفسکی، دکترای علوم سیاسی، عضو رسمی آموزشگاه علوم نظامی، رئیس پژوهشکده مطالعات شرق آموزشگاه علوم روسیه معتقد است رویدادهای مهم چند روز اخیر، نشست نوزدهم شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای (SCO) در بیشکک و پنجمین کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (CICA) در دوشنبه یک ویژگی کلیدی مشترک دارند. آنها رابطه جدایی ناپذیر بین امنیت منطقه ای و توسعه پایدار، دو رکن مهم برای اوراسیا و کرانه آسیایی اقیانوس آرام را نشان می دهند.

نشست بیشکک نشان داد که سازمان شانگهای، که ابتدا به عنوان مکانیسم تخصصی برای حل مسائل مرزی در نظر گرفته شده بود، از مدتها پیش این نقش را ارتقا داده و به یک سازمان بین المللی تمام عیار تبدیل شده است. استراتژی توسعه میان مدت آن تا سال 2025 منجر به همکاری در سه حوزه اصلی می گردد: مقابله با نیروهای سه محور شرارت (تروریسم، جدایی طلبی، افراط گرایی)، همکاری تجاری اقتصادی و انسانی.

اولین مورد بیشترین رشد را طی سال های گذشته داشته است، اما در حالی که بر اساس درک کلی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری و تجارت عقب افتاده اند. از تمامی اسناد توافق شده که در چارچوب سازمان شانگهای امضا شده است، تنها 9 درصد موارد مربوط به مسائل اقتصادی بوده است.

شرکت نمایندگان در اجلاس بیشکک سعی در اصلاح این وضعیت کردند؛ از 22 سند امضاشده در آن، بسیاری به این موضوع مربوط می باشد. اگرچه به موفقیتی دست نیافتند، اما همه آنها مهم هستند، زیرا آنها انگیزه ای برای کار عملی معین شده ارائه می نمایند، به عنوان مثال، روی ساخت راه آهن چین قرقیزستان ازبکستان بحث شد که خود یک انگیزه قوی برای توسعه تجارت و رشد متقابل سرمایه گذاری ها ایجاد می نماید. شرکت نمایندگان اصلی مسکو و پکن در خصوص مسائل بحث برانگیز اصلی توافق کردند، و اکنون هیچ مانع سیاسی یا اقتصادی برای شروع بزرگترین پروژه اقتصادی شانگهای وجود ندارد.

برای افزایش پتانسیل اقتصادی، این سازمان باید سرعت ایجاد صندوق توسعه و بانک توسعه شانگهای را افزایش دهد. این موضوع به مدت 15 سال مورد بحث نهاده شده است، اما هنوز هیچ نتیجه معینی نداشته است. در بیانیه بیشکک، جزئیات درباره این موضوع نیز کم است، اما کارشناسان امیدوارند که در طول ریاست روسیه در شانگهای، که پس از نشست بیشکک شروع می گردد، این مسئله در نهایت حل خواهد شد.

بسیاری از کسانی که در بیشکک گرد هم آمده بودند، بلافاصله پس از اجلاس به سمت دوشنبه، به نشست پنجم سیکا رفتند. این فرمت گفتمان، که در سال 1992 توسط نخستین رئیس جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف پیشنهاد شده، به اصول حاکمیت قانون، عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عضو و تعاملات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پایبند است. هدف اصلی این نشست گسترش همکاری با توسعۀ روینمودهای چندجانبه برای ترویج صلح، امنیت و ثبات در آسیا است.

نشست سیکا در شهر دوشنبه با حضور نمایندگان 27 کشور در این اتحادیه و همچنین 13 ناظر، از جمله نمایندگان سازمان های بین المللی برگزار گردید. در سند نهایی این نشست آمده است که سیکا، به عنوان یک مکانیزم همکاری مهم چندجانبه در منطقه، باید تبادل نظر و همکاری چندجانبه را تقویت نموده و همچنین نقش بیشتری در ترویج امنیت برابر و تفکیک نشده و توسعه مشترک بازی کند. سیکا همچنان به ترویج مدل مشارکتی، عادلانه و پایدار روابط بین المللی چندجانبه ادامه می دهد، و با تعمیق اقدامات اعتمادسازی، مذاکراتی برگزار نموده، کوشش های مشترک را برای منافع مشترک تقویت می نماید و تبادل نظر در خصوص معماری امنیت منطقه ای را که می بایستی باز، جامع و مبتنی بر اصول کلی امنیت بین المللی و حقوق و منشور سازمان ملل متحد باشد، گسترش می دهد.

شرکت نمایندگان در این نشست در شهر دوشنبه به طور خاص اشاره کردند که از زمان پذیرش چین به عنوان ریاست کنفرانس در ماه مِی سال 2014 (پس از آن ریاست چین به مدت چهار سال دیگر تمدید شد و در حال حاضر به تاجیکستان رسیده است)، چین نقش مهمی در ارتقاء روند سیکا، ترویج تقویت سازمانی آن، تصویب و اجرای اقدامات اعتمادسازی بازی نموده است. در سال 2014، در نشست سیکا در شانگهای، رئیس جمهور چین، شی جین پینگ پیشنهاد ایده مفهوم جامع، یکپارچه، همکاری و امنیت پایدار در آسیا را داد، که حمایت اعضای سیکا را دریافت کرد و در جلسه فعلی مورد بحث و آنالیز آنها نهاده شد.

در دوشنبه، همانند بیشکک، مسائل امنیتی و توسعه کنار هم مورد بحث نهاده شد. رئیس جمهوری خلق چین در خصوص این امر گفت، توسعه پایه امنیت است و امنیت یک شرط توسعه است.

به هر حال، طرف روسی، به عنوان هماهنگ نماینده ابعاد اقتصادی سیکا، اهمیت ویژه ای برای کار در این زمینه می گذارد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در سخنرانی خود در این نشست، یادآور شد که دقیقاً به ابتکار روسیه بود که شورای تجاری در سال 2015 به عنوان بخشی از کنفرانس ایجاد شد و یک یادداشت همکاری میان شرکت های کوچک و متوسط برای نشست جاری آماده شد. روسیه حامی افزایش تجارت متقابل، و ضد قانون حمایت گرایی، تحریم های نامشروع، محدودیت ها و موانعی با انگیزه سیاسی است. این کشور متعهد به تعمیق جامع همکاری سرمایه گذاری، گسترش همکاری های صنعتی بر پایه قوانین سازمان تجارت دنیای بر اساس اصول برابری، احترام و توجه به منافع یکدیگر است.

هر دوی این اجلاس به طور قانع نماینده ای نشان دادند که تبادل نظر و مشاوره چندجانبه در قالب سازمان شانگهای و سیکا یک شرط ضروری برای اطمینان از امنیت، ثبات و توسعه پایدار کشورهای اوراسیا و منطقه آسیا اقیانوس آرام در دنیا آشفته کنونی است. روسیه و چین، بنیانگذاران و شرکت نمایندگان فعال این مکانیسم های مذاکره و مشاوره چندجانبه، به عنوان ضامن کارآمدی و چشم انداز توسعه آنها عمل می نمایند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2031

به "نقش برگزاری نشست های شانگهای چین و سیکا در تبیین امنیت و توسعه پایدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش برگزاری نشست های شانگهای چین و سیکا در تبیین امنیت و توسعه پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید