نیازهای اساسی بچه ها رابشناسیم

به گزارش جعبه مهر، روانشناسی کودک به عنوان یکی از زیر مجموعه های روانشناسی رشد با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن شیوه های صحیح پرورشی و آموزشی از اولین سال های تأسیس روانشناسی، مورد توجه بوده است...

نیازهای اساسی بچه ها رابشناسیم

به گزارش جعبه مهر به نقل از خبر گزاری ایسنا ، لیلا میررضایی اظهار کرد: توانایی های انسان در دوران کودکی در مقایسه با سایر موجودات آشکارتر است، به همین دلیل دوران کودکی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با اشاره به این که دوران کودکی انسان دارای اهمیت بسکمک بوده، مطرح نمود: نوزاد انسان در میان سایر موجودات طولانی ترین زمان را نیاز دارد که قابلیت ها و توانائی های خود را پرورش و آشکار کند. در واقع انسان حدود 18 سال اول زندگی خود را در حال رشد و تکامل در ابعاد مختلف است که زمانی طولانی و با اهمیت در زندگی انسان است.

از طرف دیگر نوزاد انسان با کمترین توانایی ها به دنیا می آید و به مراقبت شدیدتری نسبت به سایر موجودات نیاز دارد، این مراقبت توسط پدر و مادر، اطرافیان و جامعه انجام می شود.

این مراقبت ها بدون آگاهی، دانش و آموزش شیوه های صحیح فرزندپروری امکانپذیر نیست و اهمیت روانشناسی کودک اینجا مشخص می شود.

میررضایی مطرح نمود: روانشناسی کودک به عنوان یکی از زیر مجموعه های روانشناسی رشد با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن شیوه های صحیح پرورشی و آموزشی از اولین سال های تأسیس روانشناسی، مورد توجه بوده است و در طول این سال ها روانشناسان زیادی به مطالعه و تحقیق در مورد جنبه های مختلف رشد کودک پرداخته اند.

این روانشناس با اشاره به این که رشد یک فرآیند چند بعدی است، ادامه داد: این رشد شامل رشد جسمی، زبانی، عاطفی، شناختی، اجتماعی، اخلاقی و شخصیتی می شود که توجه به تمام این جنبه ها یکی از اهداف روانشناسی رشد است.

وی مطرح نمود: اهمیت این توجه به تمام ابعاد رشدی باعث آگاهی و شناختی متعادل و چند بُعدی در مورد کودک می شود، والدین و سایر افراد مرتبط با کودک را در درک و رفتار صحیح با کودک کمک می کند.

میررضایی با اشاره به این که رشد جسمی و فیزیکی در بچه ها معمولاً طی پدیده هایی به ترتیب رخ می دهند، شرح داد: بچه ها اول یاد می گیرند که چگونه سَرِ خود را بالا ببرند، خود را بچرخانند، راه بروند و بدوند که روانشناس کودک نیز طی بررسی هایی ویژگی های رفتاری، علائم فیزیکی و جسمی کودک را بررسی می کند تا موارد غیر طبیعی را در او تشخیص دهد، تأخیر در رشد قسمتی از بدن کودک می تواند نشان دهنده مسائلی باشد که ممکن است روی روان او تأثیر بگذارد.

این روانشناس با اشاره به این که اصول اساسی زبان جزئی از ساختار مغزی همه بچه ها است، اظهار کرد: یک کودک ناشنوا در همان سنی شروع به صدا درآوردن می کند که یک کودک شنوا، بنابراین میدانیم که تحریک شنوایی برای رشد زبانی ضروری نیست.

وی با بیان این که زبان و گفتار ارتباط نزدیکی با هم دارند، شرح داد: می توانیم زبان را به عنوان اصطلاح کلی برای نمادهای کلامی و گفتار را به عنوان ابزار بیان آن تعریف کنیم، هر دو آن ها بازتاب نیاز غریزی بشر به برقراری ارتباط هستند، این نیاز در بچه ها بسیار خردسال که در پاسخ به ارتباط کلامی بدن و دهان خود را به حرکت در می آورند مشهود است.

میررضایی با اشاره به این که رشد ذهنی کودک با توجه به نظریه های مختلف در سال های اخیر دچار تغییرات زیادی شده است، اضافه کرد: بچه ها تازه متولد شده از محیط اطراف خود آگاه هستند و نسبت به آن نیز علاقه و هیجان دارند، حتی قبل از این که زبان باز کنند.

این روانشناس ادامه داد: به فرآیند یادگیری و فکری کودک رشد ذهنی گفته می شود که شامل دیدن، درک دنیای اطراف، یادگیری زبان، حافظه، تصمیم گیری، حل مشکل، چگونگی استفاده از قدرت تجسم و چگونگی استفاده از منطق و استدلال است که تمام این فاکتورها از ژنتیک و محیط به کودک می رسد.

وی با اشاره به این که فرهنگ محیطی که کودک در آن زندگی می کند ارزش ها، سنت ها، طرز فکرها و شیوه های مختلف زندگی در طرز فکر کودک بسیار مؤثر است و همچنین فرهنگ نقش مهمی در روابط کودک با والدین و مدرسه دارد.

روابط بین دوستان تأثیر زیادی روی فکر، یادگیری و رشد بچه ها داشته و خانواده، مدرسه و گروه های محبت آمیز نقش مهمی را در فضای اجتماعی کودک دارند.

این روانشناس شرح داد: بسکمک از ویژگی های شخصیتی کودک ازقبیل توانایی برقراری ارتباط با مردم و سازگاری با آن ها، درس دریافت از اشتباهات، تمایل به همکاری و سخت کوشی، قدرت مشاهده، تمرکز، تحقیق و سرانجام توانایی خلاق، دقیق، مصمم و جاه طلب بودن در سرنوشت آینده کودک مؤثر است.

تمامی این خصوصیات به کودک شما کمک می کنند، در حالی که خصوصیاتی مانند تنبلی، ناتوانی در تمرکز، کُندی تفکر و ناتوانی در بیان مقصود و احساسات، باعث عقب افتادن کودک می شود.

میررضایی با بیان این که بچه ها دارای نیازهای متعددی هستند و در سنین مختلف یک یا چند مورد از این نیازها در مقایسه با سایر نیازها در اولویت است، ادامه داد: به عنوان مثال در مرحله نوزادی یعنی صفر تا دو سالگی، نیازهای جسمانی در اولویت قرار گرفته است در حالیکه در دوران نوجوانی یعنی سنین بعد از 12 سالگی نیاز به استقلال فردی در اولویت است.

این روانشناس با اشاره به این که روش های صحیح فرزند پروری، چگونگی تعامل و روابط مناسب با فرزندان از مهم ترین موضوعات برای روانشناسان کودک است، اضافه کرد: بیشتر پدر و مادرها فرزند پروری را کاری ساده تلقی کرده و بر این باورند که هر کسی می تواند از عهده این امر برآید، اما فرزند پروری نیاز به آگاهی و آشنایی با نحوه عملکرد و اصول آن دارد.

وی با اشاره به این که بچه ها نیز همچون بزرگسالان دچار آشفتگی های روانی و رفتاری می شوند، ادامه داد: برخی از این مسائل و آشفتگی های رفتاری و روانی عبارتند از: اُتیسم، اختلالات یادگیری، توجه، دفعی، ناخن جویدن و ...

میررضایی با اشاره به این که پدر و مادرها مسئول انتقال خودآگاه یا ناخودآگاه صفات شخصیتی خود به بچه هاشان هستند، مطرح نمود: یک پدر یا مادر ناصبور به ندرت یک کودک صبور تربیت می کند، یک کودک سخت گیر غالباً پدر و مادر سخت گیری داشته، سخت گیر بودن یک کودک غالباً پاسخ طبیعی به یک چارچوب خانوادگی سخت گیرانه است.

این روانشناس اضافه کرد: تمامی زندگی کودک در سال ها و حتی ماه های اول زندگی او تشکیل می شود، اگر نیازهای اساسی کودک برآورده شود و به مقدار زیاد از محبت، توجه و انگیزش برخوردار شود احتمال این که در بزرگسالی انسانی شاد و خوشبخت باشد زیاد است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8350

به "نیازهای اساسی بچه ها رابشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیازهای اساسی بچه ها رابشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید