وزیر بهداشت: تحریم های غیرقانونی در هنگام همه گیری بیماری، نشانه ای از نسل کشی است

به گزارش جعبه مهر، تهران (پانا)-وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت که تحریم های غیرقانونی و اقدامات قهرآمیز به ویژه در هنگام همه گیری یک بیماری، نشانه ای از نسل کشی است که مردم عادی و آسیب پذیرترین افراد را هدف قرار می دهد.

وزیر بهداشت: تحریم های غیرقانونی در هنگام همه گیری بیماری، نشانه ای از نسل کشی است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش ایرنا، سعید نمکی روز دوشنبه در شصت و هفتمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت اضافه کرد: بیشتر کشور­ها علاوه بر حصول اطمینان از ارائه خدمات ضروری سلامت در چهارچوب مراقبت های اولیه بهداشتی، تمام کوشش خود را برای کنترل بیماری همه گیر کووید 19 بر اساس زیرساخت ها و ظرفیت های نظام سلامت خود انجام می دهند. با این حال، اطلاعات اولیه نشان می دهد همه گیری کووید 19 به پوشش ایمنی سازی، تشخیص سل و ایدز و مراقبت های بیماری های غیر­واگیر، بهداشت دهان و دندان، سلامت مادر و کودک را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: دلیل این امر بیشتر به دلیل اختلالات در ارائه و اجرای واکسیناسیون، ترس مردم و حتی ساعت نا­مناسب ارائه خدمات در مراکز ارائه مراقبت­های اولیه بهداشتی است. در صورت ادامه این فرایند، دستاورد­ها و شاخص های سلامت در زمینه پوشش واکسیناسیون، مراقبت های خانواده، بیماری های واگیر و غیر­واگیر و سایر موارد که به سختی به دست آمده، مسیری معکوس را طی خواهد نمود. فراخوان مدیر منطقه را یادآور می شوم و از کشورهای عضو درخواست دارم ظرفیت نظام سلامت خود را با اولویت مراقبت های اولیه بهداشتی، رویکرد یک پارچه، ارتقای مشارکت بخش خصوصی و عمومی، توانمند­سازی جامعه و موضوع سلامت در تمام سیاست­گذاری ها را تقویت نمایند.

نمکی گفت: ما باید رویکرد کل دولت، کل جامعه را به عنوان مهم ترین راهبرد برای پاسخگویی به کووید 19 و رویکرد همبستگی را در سطح محلی، ملی، منطقه­ای و جهانی ادامه دهیم.

غربالگری جمعیت 80 میلیون نفری برای کرونا

رییس دوره پیشین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت فعال خدمات اولیه بهداشتی در غربالگری کل جمعیت 80 میلیون نفری در مدت زمان کوتاه، بر اساس پفراینده الکترونیک سلامت، شناسایی جمعیت پرخطر، موارد مشکوک و انجام آزمایش ها در مراکز ارائه خدمات مراقبت های اولیه بهداشتی برای کاهش بار کار بیمارستان ها بهره مند شده است.

وی اضافه کرد: پیگیری موارد تشخیص داده شده به وسیله مراقبت های اولیه بهداشتی و مشارکت جامعه یک مداخله اصلی بود که با موفقیت در حوزه تحت پوشش هر مرکز ارائه دهنده مراقبت های اولیه بهداشتی با موفقیت انجام گرفت. دور دوم غربالگری برای گروه های پرخطر مانند دیابت، چاقی، بیماران قلبی و عروقی، افراد مسن و زنان باردار بود. در دور سوم غربالگری طی ماه گذشته کلیه خدمات ضروری بهداشتی جامانده ارائه شد و بیش از 30 میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفتند.

نقش حیاتی آزمایشگاه های مرجع

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: ما از گزارش سالیانه مدیر منطقه در خصوص پیشرفت های مربوط به چهارچوب راهبردی تقویت خدمات آزمایشگاهی مرجع سلامت 2016 الی 2020 که منطبق با مقررات بین المللی بهداشت است، قدردانی می کنیم. در طول بیماری همه گیر کووید 19، همه کشورها به نقش حیاتی آزمایشگاه های مرجع در حوزه بهداشت عمومی پی بردند؛ به ویژه زمانی که افزایش ظرفیت شبکه آزمایشگاه ها برای پاسخگویی به احتیاجهای رو به رشد آزمایش ضروری شد.

فراوری واکسن ها در ایران

وی اظهار کرد: با تجربه بیش از 100 سال فراوری واکسن در ایران، بیش از صدها شرکت دانش بنیان در چند سال اخیر در کشور ایجاد شده که تعدادی برای فراوری واکسن از جمله فراوری واکسن پاپیلومای انسانی (HPV) در هفته گذشته رونمایی شده اند.

نمکی اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت، پلتفرم های متعددی در کشور کارآزمایی های بالینی را برای فراوری واکسن پشت سر گذاشته اند. ما مفتخریم که تجربیات و فراوریات خود را با کشورهای عضو منطقه به اشتراک بگذاریم.

ارتباط پزشکی خانواده و کووید 19

رییس شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: در ارتباط با برنامه پزشکی خانواده، مایلم به استحضار برسانم که این برنامه به عنوان یک راهبرد کلی برای ارائه خدمات در هنگام همه گیری مانند کووید 19 دارای ظرفیت موثری است. بنابراین ما گسترش چنین راهبرد مفیدی را در 8 استان کشور در اسرع وقت شروع نموده ایم.

حفظ خون سالم و کافی

وی در خصوص ایمنی خون بیان نمود: به دنبال شیوع کووید 19 سازمان انتقال خون ایران اقدامات فوق العاده ای برای حفظ خون سالم و کافی، فرآورده های خونی و پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید 19 (کانوالسنت پلاسما) برای یاری به بیماران مبتلا به کووید 19 انجام داده است.

روبروه موثر با همه گیری کرونا

نمکی گفت: در انتها آخرین جلسه ما در اول مرداد 1399، مدیر منطقه از گروه وزرای پاسخگویی به کووید 19 برای آنالیز شرایط مدیریت کووید 19 در 9 حوزه از برنامه آمادگی راهبردی و پاسخگویی پرده بر داشت. من واقعا از چنین ابتکاری برای شناسایی شکاف ها و برنامه­ ریزی برای پاسخگویی بهتر به بیماری همه گیر کووید 19 و دوران پسا کرونا قدردانی می کنم. نتیجه کار این گروه با ارائه مجموعه ­ای از دستورالعمل ها می تواند به کشورهای عضو یاری نماید که به طور موثری با این همه گیری در منطقه روبرو شوند.

وی اضافه کرد: ما باید تجربه ها، دانش و ظرفیت های فنی را به اشتراک بگذاریم. ما به همبستگی و ابتکارات واحد تحت رهبری و پشتیبانی فنی سازمان جهانی بهداشت احتیاج داریم. دسترسی عادلانه و به موقع داروها، فرآورده های بهداشتی و به ویژه واکسن موثر بدون محدودیت، تبعیض و تحریم های غیر قانونی بسیار مهم است. اقدامات قهرآمیز، به ویژه در هنگامی که همه گیری بر تمام جنبه های زندگی تاثیر منفی داشته، نشانه ای از نسل کشی است که عمدا مردم عادی و آسیب پذیرترین افراد را مورد هدف قرار می دهد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: بنابراین از تمام کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت، سایر سازمان های منطقه ای و جهانی درخواست دارم تا به طور موثر همکاری نموده و به چنین تحریم های غیر قانونی یک جانبه انتها داده و اتمام سریع بیماری همه گیر کووید 19 را تضمین نمایند. من برای شصت و هفتمین اجلاس مجازی کمیته منطقه ای آرزوی موفقیت داشته و امیدوارم پس از بهبود اوضاع، شخصا همه همکاران را دیدار کنم.

به گزارش ایرنا، شصت و هفتمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت امروز به صورت ویدیو کنفرانس شروع به کار کرد. وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین سخنران و رییس دوره قبل این اجلاس در ابتدای مراسم افتتاحیه سخنرانی کرد.

شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، سال گذشته در تهران و به ریاست سعید نمکی برگزار شده بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7787

به "وزیر بهداشت: تحریم های غیرقانونی در هنگام همه گیری بیماری، نشانه ای از نسل کشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: تحریم های غیرقانونی در هنگام همه گیری بیماری، نشانه ای از نسل کشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید