وزیر نفت: رئیس جمهور دستور ارائه پیشنهادات بنزین نوروزی را داد

به گزارش جعبه مهر، وزیر نفت آخرین وضع تخصیص سهمیه برای بنزین نوروزی را توضیح داد و گفت: رئیس جمهوری دستور دادند پیشنهادها برای تعیین میزان سهمیه بنزین نوروزی ارائه شود.

وزیر نفت: رئیس جمهور دستور ارائه پیشنهادات بنزین نوروزی را داد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت، درباره اینکه ماجرای بنزین نوروزی به کجا رسید، اظهار کرد: من هم منتظرم بگویند. این موضوع را در دولت مطرح کردم و آقای رئیس جمهوری دستور دادند پیشنهادها برای تعیین میزان تخصیص بنزین سهمیه ارائه شود. اگر این پیشنهادها بیاید، درباره آن تصمیم گیری می شود.

وی درباره اینکه شنیده می شود برخی ارکان دولت با این پیشنهاد مخالف هستند، توضیح داد: دلیل مخالفت این افراد این است که منابع یارانه ها کاهش می یابد؛ چون منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین تماماً با دستور رئیس جمهوری و تصویب سران نظام به خانواده های کم بضاعت اختصاص می یابد.

زنگنه ادامه داد: اگر قرار باشد 100 لیتر سهمیه بنزین به 18 میلیون خودروی سواری که در کشور وجود دارد، تخصیص پیدا کند یعنی باید یک میلیارد و 800 میلیون لیتر بنزین به خودروها سهمیه نوروزی داده شود که اگر این رقم را در 1500 تومان ضرب کنیم، نزدیک 3 هزار میلیارد تومان از منابع برای تخصیص به افراد مشمول کم می شود.

وزیر نفت درباره میادین غرب کارون با اشاره به اینکه ظرفیت تولید نفت از این میادین 5 برابر افزایش یافته است، اظهار کرد: توسعه میادین غرب کارون متکی به منابع صندق توسعه ملی بوده که شرکت ها هم از آن استفاده کردند.

وی با تاکید بر اینکه توسعه غرب کارون همچنان متکی به منابع صندوق توسعه ملی است، اضافه کرد: جا دارد مجموع تولید نفت در غرب کارون با افزایش بازیافت به نزدیک روزانه یک میلیون بشکه برسد؛ منتهی هم به فناوری و هم به منابع مالی نیاز است.

زنگنه گفت: فعلا با تمام قدرت در میدان های غرب کارون فعالیت می کنیم.

وزیر نفت به این پرسش که آیا بحث طرح بانک نفت مطرح است، پاسخ داد: چنین بحثی مطرح نیست. همه بانک ها، بانک نفت هستند.

زنگنه درباره نفت کوره کم سولفور که مورد نیاز کشتی هاست، به عرضه این فرآورده در بورس اشاره کرد و گفت: اکنون قیمت نفت کوره کم سولفور حدود 30 درصد از بنزین هم گرانتر است و چند برابر قیمت نفت کوره با سولفور بالاست. البته فرصتی است برای کسانی که می خواهند در این زمینه سرمایه گذاری کنند.

وی ادامه داد: البته این افزایش ابدی نیست. وقتی تولید نفت کوره کم سولفور در دنیا بالا برود، قیمت اش پایین می آید. به هرحال فرصتی است. اکنون تولیدکنندگان داخلی ترجیح می دهند به جای تولید بنزین، این فرآورده را تولید کنند و به فروش برسانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4745

به "وزیر نفت: رئیس جمهور دستور ارائه پیشنهادات بنزین نوروزی را داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نفت: رئیس جمهور دستور ارائه پیشنهادات بنزین نوروزی را داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید