پشت پرده درخواست ترامپ برای تعویق برگزاری انتخابات

به گزارش جعبه مهر، رئیس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه 9 مرداد برای نخستین بار خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد و دلیل اصلی آن را احتمال تقلب بالا در نتیجه رای گیری پستی دانست.

پشت پرده درخواست ترامپ برای تعویق برگزاری انتخابات

به گزارش خبرنگاران، در واکنش به بروز بحران ویروس کرونا، بسیاری از مسئولان در ایالات متحده گزینه رای گیری گسترده به وسیله پست را مطرح نموده اند.

دونالد ترامپ با طرح این موضوع در یک پیغام توئیتری نوشت که به باور او در سیستم رای گیری کنونی ایالات متحده احتمال تقلب بالاست.

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، با رأی گیری همگانی به وسیله پست (و نه رأی گیری غیابی که امر خوبی است)، 2020 تبدیل به غیردقیق ترین و پرتقلب ترین انتخابات تاریخ خواهد شد. این مایه خجالت ایالات متحده خواهد بود.

او پیشنهاد داد: انتخابات را به تأخیر بیندازیم تا مردم بتوانند به درستی، با اطمینان و با امنیت رأی بدهند؟

دونالد ترامپ پیش از این نیز گفته بود که به باور او انتخابات آینده ریاست جمهوری با تقلب همراه خواهد بود.

دمکرات ها از جمله جو بایدن، رقیب انتخاباتی ترامپ، نسبت به این دیدگاه های رئیس جمهوری ابراز نگرانی نموده اند و به نوشته رویترز تدابیری را برای پیشگیری از مداخله ترامپ در انتخابات سوم نوامبر شروع نموده اند.

رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته در یک سخنرانی در آریزونا گفت که به نظر من این فاسدترین انتخابات در تاریخ کشور ما خواهد بود.

دونالد ترامپ هفته پیش از سوی شبکه فاکس نیوز برای مصاحبه در خصوص پذیرش نتایج انتخابات پیش روی کاخ سفید دعوت شده بود، اما او از انجام این مصاحبه سر باز زد.

درخواست تازه ترامپ پس از آن منتشر می گردد که دولت آمریکا اعلام نمود به خاطر بحران کرونا اقتصاد این کشور در دوره ماه آوریل تا ژوئن دچار انقباضی 39.2 درصدی در نرخ سالانه خود شده است، که رکوردی تاریخی به حساب می آید.

دونالد ترامپ در حال حاضر در نظرسنجی های عمومی در موقعیت پایین تری نسبت به رقیب دمکرات خود قرار گرفته است.

نظرسنجی های تازه نشان می دهد که دونالد ترامپ در بسیاری از ایالت ها، ازجمله در ایالت هایی که در انتخابات 2016 در آن ها به آسانی برنده شده بود، در صندلی پایین تری نسبت به جو بایدن قرار گرفته است.

این اختلاف برای نمونه در فلوریدا 4 امتیاز است (بایدن: 50 درصد، ترامپ: 46 درصد) و بنا بر گزارش ها، تازه ترین نظرسنجی ها به طور میانگین اختلافی 5 تا 6 امتیازی در ایالت ها، به سود بایدن، نشان می دهند.

براساس قانون تنها کنگره آمریکا می تواند زمان انتخابات را تغییر دهد

پشت پرده درخواست ترامپ

مهدی مطهرنیا تحلیلگر مسائل بین الملل درباره اینکه ترامپ به دنبال چیست؟، گفت: من در مصاحبه های گوناگون گفته ام که اساسا پاردایم حاکم بر دوره ترامپ آشوب، دکترین آن بازیگر دیوانه و سیاست کلان حاکم بر این دوره هم ابهام و پیچیدگی است. استراتژی ترامپ هم جوجیتسو است که از درون آن سه تاکتیک اساسی تحریک کردن، جاخالی دادن و سوم پرتاب کردن برساخته می گردد. در همه امور موجود این موارد از سوی ترامپ دنبال می گردد.

به گفته این تحلیلگر مسائل بین الملل ترامپ هم اکنون در خصوص انتخابات در پی تحریک کردن، جاخالی دادن و پرتاب کردن است. این سیاست در خصوص ایران نیز اعمال شد او در ماجرای برجام با تاکید بر پاره کردن برجام، تحریک ایران برای ورود به جنگ ابهت و حیثیت و طرح بحث آتش زدن برجام از سوی ایران و نهایتا پرتاب کردن ایران روی تشک تحریم های فلج نماینده و فشار حداکثری پیش رفت. در حالیکه ایران نه تنها برجام را آتش نزد بلکه تا به امروز علی رغم تمام فرصت های برای خروج از این توافق باقی مانده است. حالا هم آمریکا از این فرصت استفاده نموده و در جنگ ابهت و حیثیت خود را پیروز نشان می دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل معتقد است: در حوزه رقابت انتخاباتی با توجه به اثر بحران کرونا در پدید آمدن جهت گیری منفی نسبت به دولت ترامپ در افکار عمومی آمریکا پس از دوره طلایی سه سال نخست ریاست جمهوری او که توانست آمریکا را مجددا به اوج قدرت مالی برساند و بالاترین میزان اشتغال را در سده اخیر فراهم کند، اکنون در شرایط معکوس قرار گرفته و به طبع باید تا انتخابات شرایط موجود را به نفع خود برگرداند؛ لذا بر این اساس درخواست ترامپ برای عقب انداختن زمان انتخابات تنها در جهت ایجاد تحریک در جامعه آمریکا است چرا که اساسا رییس جمهور آمریکا بدون رای اکثریت نمایندگان کنگره نمی تواند زمان انتخابات در آمریکا را تغییر دهد. رییس جمهور در آمریکا بدون نظر کنگره حتی نمی تواند ساعت انتخابات را عوض کند.

مطهرنیا اضافه نمود: پس آنچه که ترامپ مطرح می نماید در واقع نوعی تحریک افکار عمومی، ایجاد فضای انتخاباتی به نفع خود و اشاره به اینکه نتایج و و پیغامد های بحران کرونا شرایط را اینگونه نموده است. بدین ترتیب او می خواهد تا حدود افکار عمومی را به طرف خود و آنچه که زیر چتر این موضوع قرار گرفته است جلب و جذب نماید.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی درباره شرایط دونالد ترامپ در تبلیغات انتخاباتی امریکا گفت: در ظرسنجی ها پیشین جو بایدن از مرز 10 درصد فاصله با ترامپ هم عبور نموده بود، اما نظرسنجی های اخیر نشان می دهد این فاصله حدود هفت درصد است و اختلاف چند درصدی به نفع ترامپ کاهش یافته است. این احتمال وجود دارد تا روز انتخابات با توجه به شگرد های ترامپ، اتفاقات مهمی رخ دهد و ذائقه سیاسی مردم که حالا به سمت جو بایدن تمایل دارد تغییر راستا دهد و به سمت ترامپ گرایش پیدا کند.

به گفته این کارشناس آنچه که هم اکنون بیش از هرچیز، ترامپ و آینده سیاسی او را تحت تاثیر قرار می دهد اوضاع مالی آمریکا در چهارچوب بحران کروناست. برگ برنده ترامپ شرایط مالی خوب آمریکا بود که حالا این برگ برنده را از دست داده است. او پیش از کرونا و رکود 9 درصدی کنونی اقتصاد آمریکا، به عنوان یک رییس جمهور پیروز در برگرداندن اقتصاد این کشور به دوره طلایی خود و ایجاد اشتغال مطرح بود، عملکرد او در عرصه مالی در 100 ساله اخیر در ایالات متحده بی رقیب بود، اما حالا نمی تواند بحران کنونی را برای مردم شرح دهد و توجیه کند. اصولا مردم به نتایج سیاست ها فکر می نمایند نه دلایل آن.

مطهرنیا معتقد است: با وجود اینکه صندلی ترامپ متزلزل شده است، اما مسجل است که او هنوز هم به عنوان یک رقیب جدی برای دموکرات ها هراس آور است. دموکرات ها تمام کوشش خود را برای استیضاح ترامپ کردند، اما او هم اکنون رقیب قدرتمند جو بایدن است و با توجه به نوع اخلاق سیاسی حاکم بر مردم آمریکا که امکان تغییر افکارشان در لحظات آخر به واسطه یک رویداد وجود دارد، ممکن است صحنه آینده انتخابات به نفع ترامپ تغییر کند.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین با اشاره به اینکه ترامپ در مناظره های انتخاباتی می تواند دست بالا را داشته باشد، گفت: آنچه که تجربه نشان داده، جو بایدن در مناظره های انتخاباتی چندان پیروز عمل نمی نماید، درست در مقابل ترامپ که در مناطره بسیار قدرتمند وارد می گردد. مناظره های تلویزیونی میان دو کاندیدای اصلی ریاست جمهوری در آمریکا همیشه بسیار موثر در نتیجه انتخابات است. هفته آخر منتهی به انتخابات در آمریکا مانند ایران به ویژه با موضوع مناظره های کاندیدا ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6893

به "پشت پرده درخواست ترامپ برای تعویق برگزاری انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده درخواست ترامپ برای تعویق برگزاری انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید