چگونه سلول های سیستم ایمنی برای درمان سرطان نقش آفرینی می نماید

به گزارش جعبه مهر، استفاده از سلول های سیستم ایمنی بدن، روشی نوآورانه برای درمان بعضی از بیماری های کشنده است.

چگونه سلول های سیستم ایمنی برای درمان سرطان نقش آفرینی می نماید

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای سال های طولانی، پایه درمان سرطان روش هایی چون جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی بود. اما با پیشرفت فناوری و دانش حوزه سلول درمانی، درمان های هوشمند و هدفمند، به عنوان روشی نوآورانه برای درمان سرطان، کارآمدی خود را به اثبات رسانده اند.

در سال های اخیر، ایمونوتراپی به عنوان روشی که قدرت سیستم ایمنی بدن بیمار را برای حمله به تومورها تقویت می نماید به عنوان آن چه در جامعه سرطان اکنون یکی از پایه های اصلی درمان سرطان نامیده می گردد، ظهور نموده است.

یک روش ایمونوتراپی که به سرعت در حال پررنگ شدن است، جمع آوری و استفاده از سلول های ایمنی خود بیماران برای درمان سرطان است. انواع مختلفی از ACT وجود دارد اما تا به امروز ، یکی از پیشرفته ترین پیشرفتهای بالینی ، سلول درمانی به یاری لنفوسیت های تی یا Car T cell Therapy نامیده می گردد.

استفاده از سلول های سیستم ایمنی در درمان سرطان

سلول های تی، نوعی از سلول ها هستند که در حفظ ایمنی بدن تاثیری ویژه دارند. کشف و نابودی عوامل بیماری زا و سلول های آلوده وظیفه اصلی این نوع سلول ها به شمار می رود که به سلول تی یا لنفوسیت تی معروف هستند. در این راه نیز از پروتئین هایی استفاده می نماید که در سطح این سلول ها وجود دارد و با پروتئین های سطح این عوامل خارجی پیوند می خورند.

از آن جایی که سلول های تی تا سالیان مدیدی پس از عفونت در خون باقی می مانند، در حافظه بلندمدت دستگاه ایمنی بدن نیز نقش ایفا می نمایند. به یاری فناوری سلول درمانی این روزها، فناوری سلول درمانی از بین بردن بعضی از بیماری های خاص ممکن شده است.

در این نوع درمان، سلول های T بیمار، در آزمایشگاه تغییر و به سلول های سرطانی حمله می نماید. سلول های یادشده، از خون بیمار گرفته می گردد. سپس ژن یک گیرنده خاص که به پروتئین خاصی از سلول های سرطانی بیمار متصل می گردد ، به سلولهای تی در آزمایشگاه اضافه می گردد.

گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR) نامیده می گردد. تعداد زیادی از سلولهای T در آزمایشگاه رشد می یابند و با تزریق به بیمار داده می شوند. سلول درمانی T با استفاده از CAR که کارتی سل تراپی نیز نامیده می گردد. برای درمان بعضی سرطان های خون مورد استفاده قرار می گیرد و این روش برای درمان انواع دیگر سرطان در حال مطالعه است.

در حال حاضر فناوری سلول درمانی در کشورمان با یاری شرکت های دانش بنیان، پژوهشگاه های فعال در حوزه سلول درمانی و پزشکی بازساختی فعال هستند. ستاد توسعه فناوری های سلول های های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه طرح های فناورانه، پژوهش ها، محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه سلول درمانی حمایت می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10120

به "چگونه سلول های سیستم ایمنی برای درمان سرطان نقش آفرینی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سلول های سیستم ایمنی برای درمان سرطان نقش آفرینی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید