چین خواهان بازگشت آمریکا به پیمان منع موشک های هسته ای میان برد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین از آمریکا خواست که به پیمان منع فراوری موشک های هسته ای میان برد بازگردد.

چین خواهان بازگشت آمریکا به پیمان منع موشک های هسته ای میان برد شد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری روسی تاس، هوآ چونینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز آدینه در یک نشست خبری در پکن از خروج آمریکا از پیمان منع فراوری موشک های هسته ای میان برد (INF) انتقاد کرد و از این کشور خواست به پیمان مذکور بازگردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اعلام اینکه دولت متبوعش با چنین اقداماتی مخالف است، اعلام نمود: در واقع آمریکا با نقض تعهدات تسلیحاتی خود به دنبال کسب رجحان در تسلیحات راهبردی است. این رویکرد به شدت ثبات دنیا را تحت تأثیر قرار می دهد و توازن قوا را در دنیا بر هم می زند. در این صورت، تنش ها شدت می گیرد و بی اعتمادی متقابل در عرصه های بین المللی افزایش می یابد.

روز پنج شنبه دهم مرداد مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس سالانه سازمان کشورهای جنوب شرقی آسیا (آسه آن) به طور رسمی بیان کرد که آمریکا روند خروج رسمی خود از پیمان INF را آغاز نموده است.

وزارت خارجه روسیه نیز متعاقباً بیان کرد که در واکنش به اقدام آمریکا از امروز (دوم اوت) از پیمان نیروهای هسته ای میان برد خارج می گردد و این رسماً به معنی پایان یافتن این پیمان است.

پیمان نیروهای هسته ای میان برد در سال 1987 بین میخائیل گورباچف و رونالد ریگان رهبران شوروی و آمریکا امضاء شده بود و بر اساس آن فراوری موشک های هسته ای با برد بین 500 تا 5 هزار و 500 کیلومتر منع شده بود اما حالا با اعلام خروج دو کشور نگرانی ها درباره آغاز یک رقابت تسلیحاتی جدید افرایش پیدا نموده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 3 شهریور 1398 شناسه مطلب: 2304

به "چین خواهان بازگشت آمریکا به پیمان منع موشک های هسته ای میان برد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین خواهان بازگشت آمریکا به پیمان منع موشک های هسته ای میان برد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید