کاهش قیمت وام مسکن

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران : خرید خانه به وسیله اوراق برای متاهلین در بازه 12 ساله رقمی معادل با 344 میلیون و 16 هزار تومان و مجردین 185 میلیون و 829 هزار تومان هزینه دارد.

کاهش قیمت وام مسکن

به گزارش خبرنگاران، هزینه خرید اوراق تسه در بازار با اندکی کاهش نسبت به روز سه شنبه به 91 هزار و 850 تومان رسید. این کاهش قیمت، نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین را نیز کمی کاهش داد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن ها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای دریافت دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می گردد در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می گردد. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

در روز 30 مهر ماه بانک مسکن خاطرنشان کرد هر ورق از اوراق تسه در بازار قیمتی معادل با تقریبا 92 هزار و 840 تومان دارد. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام نموده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در روز جاری برای مجردها 25 میلیون و 720 هزار تومان و برای متاهلین 44 میلیون و 91 هزار تومان برآورد شده است.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

برای محاسبه این نرخ بایستی مبلغ تمام دریافتی ها و پرداختی ها طی سالهای آینده به ارزش فعلی تبدیل شده و سپس مجموع آنها (با مقادیر مثبت و منفی)، بایستی برابر صفر قرار داده گردد. به عبارت دیگر درآمدهای تنزیل شده در طول دوره بازگشت سرمایه با هزینه های تنزیل شده در همین دوره برابر قرارداده می شوند و بر این اساس نرخ بازگشت نامعلوم، معین می گردد. به این ترتیب، مقدار همه دریافتی ها، با مجموع پرداختی ها معادل می گردد. با تشکیل این معادله، می توان نرخ بازده داخلی را محاسبه کرد.

درهمین راستا نرخ اسمی برای اتخاذ وام 17.5 درصد اعلام شده است. اما این سود در شرایطی است که در قبال اخذ وام هزینه ای پرداخت نشده باشد. در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میگردد در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد اضافه کرد.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز چهارشنبه 25 میلیون و 720 هزار تومان و برای متاهلین 44 میلیون و 91 هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها از 17.5 درصد به 23.15 درصد و برای متاهلین به 22.98 درصد افزایش می یابد.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 185 میلیون و 829 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 344 میلیون و 16 هزارتومان برآورد می گردد.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7876

به "کاهش قیمت وام مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش قیمت وام مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید