کرونا فعالیت هکرهای کلاه سفید را افزایش داد

به گزارش جعبه مهر، بحران دنیای کرونا، ازسویی منجر به افزایش حملات سایبری به سازمان ها، نرم افزارها و... شده است و ازسوی دیگر صنعت امنیت سایبری دنیا با مشکل کمبود نیروی متخصص روبه روست. با توجه به فرایند رو به رشد حمله های سایبری، تخمین زده می گردد این حملات تا سال 2021 خسارتی 6 تریلیون دلاری به این صنعت وارد کند.

کرونا فعالیت هکرهای کلاه سفید را افزایش داد

درحالی که کمپانی ها، سرویس های اطلاعاتی و... مبالغ بالایی برای مقابله با تهدیدات بیرونی هزینه می نمایند یک پلتفرم با نام هکروان(Hacker One) برای حل مسائل سایبری از هکرهای اخلاقی یا همان هکرهای کلاه سفید سراسر دنیا یاری می گیرد تا در قالب پروژه های باگ بانتی (Bug Bounty) قبل از مجرمان سایبری به باگ ها و آسیب پذیری ها دسترسی پیدا نمایند. این موضوع آنقدر مورد توجه قرار گرفته که در حال حاضر شکار باگ ها به یک شغل پردرآمد در دنیا تبدیل شده است.

یک پلتفرم پرکار

آیا می توان تنها با گزارش دادن آسیب پذیری ها و باگ های موجود در سیستم ها ثروتمند شد؟ پاسخ مثبت است؛ البته اگر یکی از هکرهای کلاه سفید توانمند باشید. شاید برای بعضی، به دام انداختن باگ ها و کشف آسیب پذیری ها در وب سایت ها و اپلیکیشن ها درست مانند حل کردن جدول، یک تفریح و سرگرمی باشد ولی برای بعضی دیگر یک منبع درآمد بسیار مهم به شمار می رود. با دیجیتالی شدن دنیا، حالا دیگر استخدام هکرها برای یافتن آسیب پذیری ها در نرم افزارها یا سرویس های مختلف به امری معمول تبدیل شده و کمپانی های عظیم حاضرند با پرداخت چند هزار دلار به ازای یافتن باگ ها در سیستم هایشان، امنیت خود را تضمین نمایند و یک گام از مجرمان سایبری جلوتر باشند.

هکروان(Hacker One) یکی از کمپانی های پیروز در زمینه اجرای پروژه های باگ بانتی است. (در Bug Bounty یا مسابقات کشف باگ و آسیب پذیری، یک وب سایت یا اپلیکیشن، سازمان یا توسعه دهنده برای کشف باگ های سرویس خود به هکرها جایزه می دهد. هدف از این برنامه، کشف آسیب پذیری های امنیتی قبل از انتشار عمومی آنها است).

تاریخچه تأسیس کمپانی هکروانکه حالا مشتریان عظیمی همچون گوگل، علی بابا، توئیتر، اینتل، وزارت دفاع امریکا، اسپاتیفای، Airbnb، دراپ باکس، استارباکس، نینتندو و تویوتا دارد، به سال 2011 بازمی گردد. در این زمان دوهکر هلندی اقدام به شناسایی آسیب پذیری ها در 100کمپانی عظیم فناوری ازجمله فیس بوک، گوگل، اپل، مایکروسافت و توئیتر کردند و تقریباً در همه آنها حداقل یک باگ یافتند. این دو هکر نام برنامه خود را Hack 100 گذاشتند و با این کمپانی ها تماس گرفتند درحالی که بعضی از کنار هشدار آنها بی اعتنا عبور کردند اماشریل سندبرگ که در هیأت مدیره فیس بوک فعالیت داشت، به این موضوع ورود کرد و در نهایت در سال 2012 مؤسسه HackerOne بنیانگذاری شد.

در نوامبر 2013 مایکروسافت و فیس بوک پروژه Internet Bug Bounty را رقم زدند و در مارس 2016 هم وزارت دفاع امریکا در قالب پروژه ای به نام Hack the Pentagon با یاری پلتفرم هکروان در طول 24روز حدود 138 آسیب پذیری در وب سایت های مرتبط با وزارت دفاع امریکا کشف کرد و 70هزار دلار به هکرهای کلاه سفید پرداخت شد. لازم به ذکر است شعبه اصلی هکروان در سانفرانسیسکو جای گرفته و حالا دیگر این پلتفرم دفاتری هم در هلند، بریتانیا و آلمان دارد.

کرونا و هکرهای کلاه سفید

هکروان به همراه Synack و Bugcrowd از نخستین کمپانی هایی به شمار می رود که فعالیت خود را در زمینه باگ بانتی شروع نموده و در نوع خود، عظیم ترین کمپانی امنیت سایبری محسوب می گردد. این کمپانی در تازه ترین گزارش خود، اطلاعاتی درباره تعداد آسیب پذیری های شناسایی شده توسط این کمپانی و مبالغی که به هکرها برای یافتن این باگ ها پرداخت شده، ارائه داده است.

در این گزارش آمده است: از زمان شروع به کار این کمپانی تا ماه مه 2020، حدود 181هزار آسیب پذیری به این پلتفرم گزارش شده و بیش از 100میلیون دلار نیز بابت حق الزحمه به هکرهای کلاه سفید که در این سرویس ثبت نام نموده اند، پرداخت شده است. همچنین در این گزارش آمده است در سال گذشته برای شکار باگ ها بیش از 44.75میلیون دلار به هکرها پرداخت شده که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش 86درصدی نشان می دهد.

سخنگوی پلتفرم هکروان نیز دراین گزارش آورده است: از شروع پاندمی کرونا تا به امروز شاهد افزایش 59درصدی ثبت نام هکرهای جدید هستیم و البته گزارش کشف باگ ها هم افزایش 28درصدی داشته اند. دلیل این موضوع شاید خانه نشینی کاربران و کشف استعدادهای خود در زمینه شکار باگ ها بوده است. البته از آنجا که تا به امروز تعداد زیادی از این آسیب پذیری ها وصله امنیتی شده اند، کار برای هکرها سخت تر شده و برای به دام انداختن باگ ها باید مهارت بالاتری داشته باشند که این، خبر خوشی برای شکارچیان باگ ها محسوب می گردد چرا که مبلغ بالاتری به ازای یافتن این باگ ها و آسیب پذیری ها دریافت می نمایند.

درآمدی 2.5برابر یک برنامه نویس

طبق تازه ترین گزارش هکروان، متوسط پرداختی به هکرها برای کشف آسیب پذیری های خطرناک و حیاتی، به 3هزار و 650دلار رسیده که رشد سالانه 8درصدی را نشان می دهد درحالی که این رقم برای شناسایی باگ های معمولی 979دلار است. همچنین 9 نفر از هر 10هکر ثبت نام شده در Hacker One زیر 35سال سن دارند و یکی از هر 5هکر هم عنوان نموده اند که این، تنها منبع درآمدشان به شمار می رود. طبق گزارش هکروان 18درصد هکرها به صورت تمام وقت و 40درصد آنها نیز 20ساعت در هفته به شکار باگ ها می پردازند.

در این گزارش آمده است درآمد هکرهایی که در هکروان ثبت نام نموده و در زیرمجموعه این سیستم در حال شکار باگ ها هستند، 2.5برابر متوسط درآمد یک برنامه نویس است.همچنین 9هکر عضو پلتفرم هکروان، تا به امروز بیش از یک میلیون دلار از محل کشف باگ ها و آسیب پذیری ها درآمد کسب نموده اند.بیش از 200هکر نیز درآمدی بالاتر از 100هزار دلار داشته اند و نیمی از 9هزار هکر هم که حداقل یک آسیب پذیری را کشف نموده اند 1000 دلار یا بیشتر درآمد کسب نموده اند.البته بعضی از هکرها نیز پیروز به شناسایی حتی یک آسیب پذیری نشدند اما عنوان کردند که کسب مهارت و یادگیری موارد بیشتر به آنها یاری نموده تا شغل مستقلی برای خود دست و پا نمایند.

در این گزارش همچنین آمده است: تنها در طول سال 2018 حدود 300هزار هکر در برنامه باگ بانتی حدود 19میلیون دلار درآمد داشتند که این رقم معادل جایزه ای است که این پلتفرم در کل سال های پیش از این به هکرها پرداخت نموده بود.در سال 2018 حدود 12درصد از هکرهایی که از هکروان برای گزارش باگ استفاده کردند سالانه بیش از 20هزار دلار درآمد کسب کردند درحالی که 1.1درصد آنها سالانه درآمدی بیش از 350هزار دلار داشتند.

پردرآمدترین هکرها در امریکا

اما هکرها در کدام کشورها بیشترین درآمد را در برنامه های باگ بانتی داشته اند؟ گزارش پلتفرمHacker One نشان می دهد در سال گذشته، هکرها در امریکا بیشترین درآمد را داشته اند و 19درصد از کل مبلغ پرداخت شده به هکرهای کلاه سفید را به خود اختصاص داده اند. پس از آن هکرهای هندی با 10درصد قرار می گیرند. هکروان اعلام نموده است بین ماه های ژانویه تا جولای 2020 حدود 64هزار هکر جدید از هندوستان در این پلتفرم ثبت نام نموده اند درحالی که این رقم در مدت مشابه سال 2019 حدود 29هزار هکر بوده است.هکرهای روسی هم از نظر درآمد در صندلی سوم قرار گرفته اند(8درصد) و رتبه چهارم، پنجم و ششم هم به چین(7درصد) و آلمان(5درصد) و کانادا(4درصد) رسید.

بعضی دلیل پیروزیت بالای هکرهای امریکایی را تصمیم مایکروسافت در سه برابر کردن جایزه هکرها در سال 2019 نسبت به سال 2018 می دانند. در سال 2019 مایکروسافت برای شکار باگ ها 13.7میلیون دلار به هکرها پرداخت کرد که این رقم تقریباً دوبرابر جایزه گوگل با هزینه 6.5میلیون دلاری بود. به این ترتیب مایکروسافت به یکی از عظیم ترین منابع درآمد برای هکرهایی تبدیل شد که به دنبال کشف آسیب پذیری در نرم افزارها و... هستند.

پیروزیت هکرهای هندی را نیز بعضی به اپل نسبت می دهند. اپل بتازگی از جدیدترین نسخه سیستم عامل خود، IOS14 برای آیفون و

ipad ios14 هم برای آیپدهای خود رونمایی نموده است اما منتقدان معتقدند هنوز زمان کافی برای اطمینان از کشف باگ ها و آسیب پذیری ها طی نشده است. شاید این خبر خوشی برای کاربران آیفون و آیپد نباشد اما برای جامعه روزافزون هکرهای کلاه سفید هندوستان، فرصتی عظیم به شمار می رود.

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7590

به "کرونا فعالیت هکرهای کلاه سفید را افزایش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا فعالیت هکرهای کلاه سفید را افزایش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید