کوچک ها در بورس زیبا می شوند؟، جدال نهنگ ها و ماهی در بازار سهام

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران : امروز در بورس سهام صادراتی و غیر صادراتی وزن کشی می شوند برخی امیدوارند کوچک ها امروز جور بزرگان را بکشند و شاخص را مثبت کنند.

کوچک ها در بورس زیبا می شوند؟، جدال نهنگ ها و ماهی در بازار سهام

به گزارش خبرنگاران، امروز بازار اگر از کف دره به دامنه بورس بازنشود رکوردهای نزولی در بازار جابجا خواهد شد. اما اگر بتواند به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد بازشود امید سهامداران برای برگشت زنده می ماند. باید دید در جنگ نهنگ ها(شرکت های بزرگ) و ماهی ها(شرکت های کوچک و متوسط) چه کسی عقب می نشیند.

نهنگ های زخمی در اقیانوس بورس

در معاملات روز دوشنبه، 10 شرکت بزرگ بازار سرمایه که بیشترین ارزش بازار را دارند، همگی با کاهش قیمت روبرو بودند. در واقع در روزی که 62 درصد نمادهای بازار کاهش قیمت داشتند، افت قیمت بزرگان، بازار را به قعر یک میلیون و 490 هزار واحدی برد. این رقم پایین ترین رقم شاخص کل در 3 ماه گذشته است. ادامه فرایند خروج پول حقیقی از بازار و نوسانات شدید شاخص کل نشان می دهد که اعتماد به بازار برنگشته است. نوسانات و عدم تعادل بازارهای موازی نیز بر ترس و نااطمینانی های بورس افزوده است.

بوسه خداحافظی یا بازگشت از کف

گروهی از تحلیل گران تکنیکی نوسان شاخص کل در سه روز اخیر را پولبک شاخص می دانند. آن ها معتقدند شاخص کل برای آخرین بار به کانال یک میلیون و 500 هزاری رفت و بعد از زدن بوسه خداحافظی به کانال پایین تر برگشت. پولبک حالتی است که قیمت برای آخرین بار به محدوده ای که قبلا در آن بوده برمی شود و آن را برای آخرین بار لمس می کند.

گروهی دیگر از تحلیل گران تکنیکی با اتکا به داده های تاریخی معتقدند که فرایند بازار باید تغییر کند. آن ها می گویند بعد از ریزش های شدید شاخص در نیمه دوم فصل تابستان، بازار در ابتدای پاییز به آرامش نسبی رسیده است و مطابق الگوهای پیشین بازار، شاخص باید با ایجاد کف حمایت جدید به سمت بالا تغییر میسر دهد، اما بازار با ریزش های شدیدتری روبرو شده است. شاخص کل روز دوشنبه 32 هزار واحد و روز یک شنبه 23 هزار واحد ریزش کرد. ریزش های چند روز اخیر شرایطی است که تا به حال تجربه نشده است. تکنیکالیست ها می گویند بازار به 3 روز صعودی نیاز دارد و اگر 3 روز صعودی شود فرایند تغییر می کند. آیا این 3 روز خوب از راه خواهد رسید؟ فعلا نشانه ای از این روزهای خوب دیده نمی شود.

دماسنج درست کار می کند؟

زمانی شاخص بورس دماسنج اقتصاد نشان داده می شد رشد آن به معنی رونق اقتصاد تعبیر می شد و نزول آن ترجمه رکود بود. اما زمان زیادی است این تعبیر از معنا تهی شده است. بورس این روزها نماد انتظارات تورمی شده است.

گروهی از تحلیل گران بنیادی با اتکا به گزارش های عملکرد شرکت ها و افزایش نرخ تورم معتقدند ارزش ذاتی سهام شرکت ها بیش از قیمت های فعلی است. آن ها معتقدند قیمت ها به پایین ترین سطح رسیده اند و به زودی از حجم فروش سهام در ب بورس کاسته خواهد شد و در نتیجه شاخص کل به زودی تغییر فرایند خواهد داد.

در مقابل، گروهی دیگر از تحلیل گران معتقدند بورس بیشتر از واقعیت اقتصاد ایران و ارزش شرکت های بورسی رشد کرده است و با توجه به نرخ رشد منفی اقتصاد ایران رقم واقعی شاخص کل سطوح پایین تری دارد. آن ها اعتقاددارند با تعدیل انتظارات و بازدهی در بورس به تعدیل بیشتر شاخص منجر خواهد شد.

اقتصاد سیاسی بورس

به طورکلی بازار سهام نسبت به اخبار سیاسی حساسیت بالایی دارد و واکنش نشان می دهد. معامله گران معتقدند انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا بر فرایند بازارهای ایران تأثیرگذار است. گفته می شود باقی ماندن ترامپ بر صندلی ریاست جمهوری به معنای افزایش فشار اقتصادی امریکا به ایران است. به نظر می رسد در یک ماه آینده تا تعیین شدن پیروز این انتخابات نوسانات بازار ادامه خواهد داشت و معامله گران بازار در بیم و امید تحولات سیاست خارجی خواهند بود.

پیش بینی بورس در روز سه شنبه 15 مهر

تحلیل گران سهام با اشاره به فعالیت بازار گردان ها و فرایند شاخص هم وزن امیدوارند شاخص کل این بار بر دوش سهام غیر صادراتی و معطوف به تولید داخلی بالا رود با جدایی این شرکت ها از فرایند ریزشی، بازار سبز شود. چشم امید سهامداران به خودروسازان است که یکی از بالاترین جذب ها را در پول حقیقی ها داشتند.

اما برخی دیگر با اشاره به ریزش غول ها اعتقاددارند شاخص امکان حرکت پایدار به سمت بالا را ندارد و هر حمایتی با مقاومت در سطوح بالاتر پس زده می شود.

باید دید امروز در بورس برای سهامداران کوچک ها زیبا هستند یا غول های صادراتی برای سومین روز پیاپی مچ شاخص را می خوابانند.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7742

به "کوچک ها در بورس زیبا می شوند؟، جدال نهنگ ها و ماهی در بازار سهام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوچک ها در بورس زیبا می شوند؟، جدال نهنگ ها و ماهی در بازار سهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید