گزارش خبرنگاران، ارمنستان به دنبال اتحاد دوباره با کردها در ترکیه و گسترش نفوذ در گرجستان

به گزارش جعبه مهر، سیاست های ارمنستان در ارتباط با دو کشور ترکیه و گرجستان در آینده می تواند تنش های بسیاری را باعث گردد.

گزارش خبرنگاران، ارمنستان به دنبال اتحاد دوباره با کردها در ترکیه و گسترش نفوذ در گرجستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یکی از معینه های معین نماینده در نوع رهبری ولادیمیر پوتین این است که وی به طور فزاینده ای تمایل به جا انداختن این روایت دارد که کرملین رابطه ویژه ای با روس تباران و روس زبانان در خارج از روسیه دارد؛ گروهی که از سوی مسکو دنیا روسی (Russkiy Mir) نامیده می گردد.

مسئله ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته، این است که تمامی جمهوری های سابق شوروی نیز تعداد قابل توجهی از شهروندانشان در خارج از کشور زندگی می نمایند و بسیاری از این دولت ها و مردم این کشورها نیز معتقدند آنها نیز باید برای ایجاد رابطه با چنین گروه های قومی کوشش نمایند. بعضی از این کشورها برنامه هایی بسیار فعال در این زمینه دارند، به عنوان مثال قزاقستان با الگو دریافت از بسیاری از سیاست های روسیه، قوانینی را به تصویب رسانده تا بازگشت گروه های قومی قزاق به این کشور را تسهیل کند(1).

جای تعجب نیست همان طور که روینمودهای روسیه در این زمینه مسائلی در روابط مسکو با همسایگانش ایجاد نموده است، سیاستهای مشابه و اقدامات جمهوری های سابق شوروی نیز در بسیاری موارد باعث ایجاد مسائل دیپلماتیک شده است.

به طور معین سیاست های قزاقستان باعث ایجاد تنش در روابط این کشور با چین شده بود(2). اما شاید سیاست ها و روش های هیچ کشوری در منطقه در ارتباط با همتایان خود در خارج از کشور همانند ارمنستان عامل ایجاد مسائل و دردسر نبوده است.

ایروان در حال جنگ با باکو در ارتباط با قره باغ و هفت منطقه اشغالی دیگر متعلق به جمهوری آذربایجان است، با این حال، سیاست های ارمنستان در این زمینه در ارتباط با دو کشور ترکیه و گرجستان در آینده می تواند تنش های بسیاری را باعث گردد. شرق ترکیه محل اسکان جمعیت قابل توجهی از ارامنه در گذشته بود و اکنون نیز این بخش از خاک ترکیه محل زندگی نمودها است که در گذشته در اتحاد با ارمنی ها بودند. یک جمعیت قابل توجه از ارامنه نیز در منطقه جاواختیا در گرجستان زندگی می نمایند که در بسیاری از موارد با ایروان به نسبت تفلیس همسویی بیشتری دارند(3).

دو اتفاق در چند روز گذشته نشان می دهد که احتمال جدی وجود دارد در نتیجه فعالیت های ارامنه، یکی یا هر دوی این مناطق با تنش های فزاینده ای در آینده روبه رو شوند، علاوه بر این، تنش در یک منطقه می تواند باعث گسترش تنش ها در منطقه دیگر گردد. در خصوص اول آگاسی آرابیان رئیس سازمان دیاسپورای جاواختیا در روسیه در مقاله ای برای خبرگزاری روسی رئالیست بر وضعیت شرق ترکیه تمرکز نموده از احتمال اتحادی جدید میان ارامنه و نمودها اطلاع داد.

در اتفاقی دیگر نیز آمریکایی های ارمنی تبار در ایالات متحده اعلام کردند که برنامه ای برای جمع آوری پول برای جامعه ارمنی در منطقه جاواختیا در گرجستان دارند.

رئیس سازمان دیاسپورای جاواختیا در مقاله خود با تیتر ارمنستان غربی و نه تنها این: آیا یک جمهوری سوسیالیستی ارمنی کردی در آینده احتمال دارد؟ و زیرتیتر چگونه آینده ای روشن برای مردم و حکومت های ارمنی را تضمین کنیم؟ استدلال می نماید که ارمنستان در دنیا و منطقه ای واقع شده است که در میانه بحرانی بزرگ است که می تواند باعث تغییر اساسی مرزها و سرزمین ها و در نتیجه ناپدید شدن ملت های فعلی و ظهور ملتها و جوامع ملی جدیدی گردد.

مطمئناً ارمنستان در معرض حمله نظامی از سوی همسایگان خود واقع شده است اما اگر نخبگان ایروان بر این مسائل تمرکز نمایند از امکانات خاصی برای پیشبرد منافع و محافظت از ارامنه برخوردار هستند. آرابیان معتقد است که یکی از نتایج این تغییر بزرگ در نقشه منطقه، می تواند این باشد که حکومتی اتحادیه ای شامل بسیاری از قلمروهای تحت سلطه امپراتوری روسیه و اتحاد جماهیر شوروی ایجاد گردد. این اصلاح مرزها می تواند باعث شکل گیری یک سرزمین جدید ارمنی کردی در بخش های شرقی ترکیه گردد؛ تغییری که در گذشته تزار نیکولاس دوم طی جنگ دنیای اول و ژوزف استالین پس از سال 1945 به دنبال آن بودند.

این فعال ارمنی پیشنهاد می دهد که در صورت به وقوع پیوستن چنین آشفتگی و تغییری در منطقه، ایروان باید خود را برای ایجاد یک جمهوری سوسیالیستی ارمنی کردی که تحت سلطه ارمنستان اداره گردد آماده کند.

اگر ایروان از هم اکنون بر این مسئله تمرکز کند می تواند به جای روسیه رهبری این منطقه سرزمینی جدید را به عهده بگیرد. آرابیان در ادامه می نویسد شواهد کمی وجود دارد که دولت ارمنستان برای چنین شرایطی خود را آماده نموده و برای آن برنامه ریزی کند.

وی پیشنهاد می دهد که قدم های کوچکی وجود دارد که می توان و باید برای نیل به چنین هدفی به سمت آن ها رفت از جمله گسترش گفتگوها با نمودها، آشوری ها و سایر مردمی که در حال حاضر در شرق ترکیه زندگی نموده و می توانند ساکن منطقه ارمنستان غربی باشند.

البته نظرات آرابیان بسیار عجیب و خارق العاده هستند اما بخشی از گام های پیشنهادی او می تواند بازتاب دهنده بعضی از ایده های مطرح در مسکو باشد. گام های کوچک لزوماً مشکل ساز نیستند اما در صورت بزرگتر شدن بازی، می تواند حوادث و اتفاقات شدیدتری را منجر گردد(4).

دیاسپورای ارمنی در ایالات متحده نیز در تاریخ 2 ژوئن از تصمیم خود برای جمع آوری پول و ارسال آن برای جامعه ارمنی جاواختیا در گرجستان اطلاع داد. یکی از سازمان دهندگان این کمپین در مصاحبه ای گفته کوشش ها برای جمع آوری پول و ارسال آن به معنای آسیب رساندن به گرجستان نیست؛ بلکه هدف از آن تقویت روابط ارمنستان و گرجستان است(5).

با این حال اگر جاواختیا یک بودجه جدید خارجی به دست آورد، ممکن است روابطش با تفلیس دستخوش تنش گردد و احتمالاً گرجستان این مسئله را دخالت ارمنستان در مسائل داخلی خود تلقی خواهد نمود.

1. https:، ، camonitor.kz، 32967-kazahi-vne-kazahstana-nuzhny-li-oni-rodine-i-kak-ne-poteryat-s-nimi-svyaz.html

2. https:، ، www.caravan.kz، gazeta، kitajjskaya-migraciya-v-kazakhstan-mify-i-realnost-80021،

3. https:، ، jamestown.org، program، the-kurds-remain-caught-in-the-transcaucasian-triangle،

4. http:، ، realtribune.ru، news، world، 1983

5. https:، ، www.aravot-ru.am، 2019، 05، 01، 303548،

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 1711

به "گزارش خبرنگاران، ارمنستان به دنبال اتحاد دوباره با کردها در ترکیه و گسترش نفوذ در گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران، ارمنستان به دنبال اتحاد دوباره با کردها در ترکیه و گسترش نفوذ در گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید