یک میلیون کاربر از اینترنت خانگی انصراف دادند

به گزارش جعبه مهر، به گزارش خبرنگار مهر، آخرین آمار و اطلاعات بخش ICT که مربوط به خاتمه سال 98 است و از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده نشان می دهد که طی یک سال اخیر، بیش از یک میلیون کاربر اینترنت ثابت خانگی از داشتن این سرویس انصراف داده و به سمت استفاده از اینترنت موبایل رفته اند.

یک میلیون کاربر از اینترنت خانگی انصراف دادند

بر اساس این آمار، هم اکنون 78 میلیون و 16 هزار و 433 نفر در ایران از اینترنت استفاده می کنند که از این میان 68 میلیون و 992 هزار و 115 نفر مشترک اینترنت موبایل و 9 میلیون و 24 هزار و 318 نفر مشترک اینترنت ثابت خانگی هستند.

این در حالی است که در سرانجام سال 97 بالغ بر 64 میلیون و 137 هزار و 112 نفر مشترک اینترنت موبایل بودند و شمار مشترکان اینترنت ثابت نیز در سال 97 حدود 10 میلیون و 381 هزار و 483 نفر اعلام شده بود.

یک میلیون کاربر از داشتن اینترنت خانگی انصراف دادند

این آمار نشان می دهد که تا سرانجام سال 97 حدود 74 میلیون و 518 هزار نفر در ایران کاربر اینترنت بودند که در یک سال گذشته 4 میلیون مشترک به این آمار افزوده شده است. با این وجود بررسی ها از کاهش شمار مشترکان اینترنت ثابت خانگی حکایت دارد. به نحوی که بیش از یک میلیون نفر در یک سال از مصرف اینترنت ثابت منصرف شده و به سمت اینترنت موبایل رفته اند.

این در حالی است که هزینه اینترنت موبایل به مراتب از اینترنت ثابت گران تر است اما به دلیل کیفیت نامناسب اینترنت ثابت و کندی سرعت، کاربران ترجیح می دهند از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده کنند.

این انتقاد از سوی کارشناسان مطرح می شود که به دلیل عدم تخصیص درست منابع و عدم به روزرسانی تجهیزات شبکه، مردم از شبکه باکیفیت و ارزان وای فای خانگی محروم و مجبور به خرید اینترنت گران موبایل هستند. این در حالی است که اینترنت ارزان خانگی معیار پیشرفت و توان ارتباطی یک کشور محسوب می شود اما به دلیل ضعف موجود در زیرساخت این سرویس، مردم مجبور به استفاده از اینترنت موبایل با هزینه گران شبکه موبایلی هستند.

پیش از این نیز وزیر ارتباطات در یک نظرسنجی که در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطرح کرده بود، از تمایل کاربران برای استفاده از اینترنت ثابت خانگی با خبر شد. کاربران در پاسخ به سوال آذری جهرمی در نظرسنجی که قیمت کدام اینترنت (خانگی یا 4G) برای شما مناسب تر است، اعلام کردند که 75 درصد تمایل به اینترنت خانگی و 25 درصد تمایل به مصرف اینترنت 4G دارند.

بر این اساس وزیر ارتباطات وعده داده که در سال پیش رو با تمام توان شبکه اینترنت خانگی را گسترش می دهیم و میلیون ها اشتراک جدید خانگی با کمترین کاغذبازی اداری و در کمترین زمان ممکن (48 ساعت از ثبت درخواست تا راه اندازی در منزل) برقرار شده و با VDSL سرعت اینترنت خانگی فعلی را چهار برابر خواهیم کرد.

افزایش 3 درصدی ضریب نفوذ اینترنت در یکسال

مطابق آمار رگولاتوری ضریب نفوذ اینترنت در کشور تا سرانجام سال 98 به 93.91 درصد رسیده که از این میان سهم نفوذ اینترنت ثابت 10.86 درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل 83.05 درصد برآورد می شود.

این در حالی است که ضریب نفوذ اینترنت در سرانجام سال 97 حدود 90.78 درصد بود که سهم نفوذ اینترنت ثابت 12.65 درصد و سهم نفوذ اینترنت موبایل 78.14 درصد اعلام شده بود.

به این ترتیب با وجود افزایش 3 درصدی ضریب نفوذ اینترنت در یک سال، شاهد کاهش حدود 2.5 درصدی ضریب نفوذ اینترنت ثابت در کشور هستیم.

طبق این آمار، 88.43 درصد کاربران برای اتصال به اینترنت از فناوری 3G و 4G استفاده می کنند. 9.47 درصد تکنولوژی مربوط به XDSL را در اختیار دارند. 1.52 درصد کاربران از اینترنت ثابت TDLTE بهره مند هستند و کمتر از یک درصد کاربران نیز مشترک اینترنت وای فای و یا اینترنت فیبرنوری FTTX هستند.

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6511

به "یک میلیون کاربر از اینترنت خانگی انصراف دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک میلیون کاربر از اینترنت خانگی انصراف دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید