رمزگشایی از معمای سقوط هواپیماها در جنوب شرق آسیا

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران: سقوط هواپیمای مسافربری QZ8501 متعلق به خطوط هوایی AIRASIA مالزی دومین حادثه سقوط هواپیما بدون اعلام هشدار در سال 2014 به شمار می آید، اکنون این پرسش مطرح می شود: چه عامل مرموزی در پس این اتفاقات است؟

رمزگشایی از معمای سقوط هواپیماها در جنوب شرق آسیا

به گزارش خبرنگاران، در حالی که بسیاری از مردم جهان خود را برای آغاز سال 2015 آماده می کردند سقوط بی دلیل هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی شوک بزرگی به جهان وارد کرد.

سقوط هواپیمای مسافربری QZ8501 متعلق به خطوط هوایی AIRASIA مالزی دومین حادثه سقوط هواپیما بدون اعلام هشدار در سال 2014 به شمار می آید، اکنون این پرسش مطرح می شود: چه عامل مرموزی در پس این اتفاقات است؟

ایرباس A320-200 که از اندونزی راهی سنگاپور شده بود بر فراز دریای جاوا از مدار ناپدید شد. بلافاصله تیمهای جست وجو و امداد و نجات وارد عمل شده تا نشانی از هواپیمای ناپدید شده پیدا کنند. هواپیما 162 سرنشین داشت.

این اتفاق، حادثه ناپدید شدن دیگر هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی یعنی پرواز 370 را در ذهن تداعی می کند. در آن حادثه نیز که در ماه مارس روی داد هواپیما از مدار ناپدید شد.

درحالی که این دو حادثه به فاصله نه چندان زیادی از هم روی داده است اما کارشناسان بر این باورند که وقوع چنین اتفاقاتی آن هم بدون اعلام هرگونه هشداری تقریباً نادر و عجیب به شمار می آید، به ویژه آنکه این اتفاقات در یک سال روی داده اند.

ورنون گروس، بازرس سابق برد ملی ایمنی حمل و نقل و دانشمند پیشین سازمان فدرال هوانوردی آمریکا می گوید: این نکته کاملاً عجیب و پیچیده است که اگر هواپیما در وضعیت اضطراری قرار داشته، خلبان هیچ گونه اعلام هشداری نداده است.

وی ادامه می دهد: البته توجه داشته باشید که اگر نیروهای طبیعی آن چنان قدرتمند بوده باشند که به جدا شدن بالهای هواپیما منجر شود، آن گاه خلبان ها کمترین زمانی برای برقراری ارتباط با ایستگاه های زمینی نخواهند داشت. با این حال وقوع دو حادثه مشابه از این دست آن هم در یک سال و تقریباً در مجاورت یکدیگر اتفاقی بسیار نادر است.

به طور کلی برای معین شدن مکان یک هواپیما، کنترل کننده های ترافیکی از دو نوع رادار استفاده می کنند. رادار اصلی که شامل سیگنال های الکترومغناطیسی است که نشان می دهند هواپیما به طور فیزیکی در کدام نقطه از آسمان است. رادار دوم به وسیله ارسال سیگنال هایی به فرستنده هواپیما عمل می کند که در ادامه سیگنال های برگشتی مکان دقیق هواپیما و میزان سرعت آن را نشان می دهند.

هنوز معین نیست که هواپیمایی که به تازگی ناپدید شده و البته سقوط آن در دریا تأیید شده است از رادار اول حذف شده یا رادار دوم. در صورتی که سطحی از نیروهای طبیعی موجب تخریب آنی هواپیما شده یا قطع کامل برق آن شده باشد، فرستنده غیرفعال و هواپیما در رادار دوم ناپدید شده است با این حال هنوز توسط رادار نخست قابل مشاهده است. اما اگر هواپیما با سرعت بسیار زیادی سقوط کرده باشد، از هر دو رادار ناپدید می شود.

به هر حال اتفاقاتی که در خصوص سقوط و ناپدید شدن این دو هواپیما روی داده ذهن بسیاری از کارشناسان صنعت هوانوردی را به خود مشغول کرده است. آنها از خود می پرسند: آیا چیزی شبیه مثلث برمودا در آبهای جنوب شرق آسیا شکل گرفته که موجب بروز چنین اتفاقات عجیبی می شود؟ بدون شک گذشت زمان بسیاری از نکات مبهم را روشن خواهد کرد.

منبع: مهر

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: تسنیم
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3825

به "رمزگشایی از معمای سقوط هواپیماها در جنوب شرق آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از معمای سقوط هواپیماها در جنوب شرق آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید