سکته مغزی چقدر به شما نزدیک است؟

به گزارش جعبه مهر، صرفا کلسترول بالا، دیابت نوع دوم، فشار خون، سیگار کشیدن، چاقی و پیشینیه خانوادگی نیستند که به شما درباره خطر بروز سکته مغزی هشدار می دهند؛ باید دیگر فاکتور هایی را که اتفاقا کمتر درباره شان شنیده اید جدی بگیرید.

سکته مغزی چقدر به شما نزدیک است؟

صنم بیاناتی| باید خیلی بیشتر از این ها مراقب خودتان باشید! نباید از کنار فاکتور هایی که می توانند مسائل جدی را برای شما ایجاد کنند بی تفاوت عبور کنید. نباید بخوانید و ببنید و بشنوید، اما اهمیت ندهید. باید اهمیت اطلاعاتی را که شما را از احتمال بروز خطر های جدی بابت سلامت تان مطلع می کنند درک کنید. باید و نباید هایی که به سلامت شما مربوط هستند حکم امضای تعهدی را دارند که با جدی دریافت آن ها ضامن جان خودتان می شوید.

مثلا شاید باورش برایتان کمی عجیب باشد، اما زیادی کار کردن، آلودگی صوتی و حتی نوشابه های رژیمی می توانند در نهایت و بسته به عوامل مختلفی منجر به سکته مغزی شوند. خب مسئله این است که صرفا کلسترول بالا، دیابت نوع دوم، فشار خون، سیگار کشیدن، چاقی و پیشینیه خانوادگی نیستند که به شما درباره خطر بروز سکته مغزی هشدار می دهند؛ باید دیگر فاکتور هایی را که اتفاقا کمتر درباره شان شنیده اید جدی بگیرید. گاهی تغییر سبک زندگی و مدیریت کردن شرایط می تواند خیلی ساده جان شما را نجات بدهد.

آیا می دانید نوشیدنی های رژیمی چه بلایی سر مغز شما می آورند؟

اخیرا تحقیقی انجام شده که نشان می دهد رابطه ای بین قند مصنوعی به کار رفته در نوشیدنی های رژیمی و احتمال بروز سکته مغزی در خانم ها وجود دارد. این تحقیق بر روی هشتاد هزار خانم و در طول یک دهه انجام شده است. البته آنچه که در این مطالعه با دقت مورد تاکید قرار گرفته این موضوع است که یافته های فوق صرفا درباره خانم های مسن تر که یائسگی را تجربه می کنند مصداق پیدا می کند در نتیجه بررسی های فوق انگشت اتهام را به سمت نوشابه های رژیمی نمی گیرد.

با این حال اگر شما همچنان عادت استفاده از نوشابه های رژیمی را خیلی جدی دارا هستید، شاید حالا تصمیم بگیرید که این رویه را قطع کرده و شرایط را تغییر بدهید. دکتر یاسمین موسوی رحمانی، نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: تحقیقات ما و دیگر مشاهدات بدست آمده که حاصل مطالعات مختلف هستند نشان می دهند نوشیدنی های رژیمی که با قند مصنوعی تهیه شده اند نمی توانند بی ضرر باشند و زمانی که مصرف آن ها بالا برود با خطر بروز سکته های مغزی و بیماری های قلبی مرتبط می شوند.

زیادی کار کردن همیشه هم خوب نیست!

مطالعه ای که در سال 2015 در نشریه the lacent منتشر شد نشان داده افرادی که در طول هفته بیشتر از 55 ساعت کار می کنند به نسبت آن عده ای که 40 ساعت استاندارد در هفته را به کار مشغول هستند، 33 درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. این در حالیست که طبیعتا افرادی که بیش از حد کار می کنند زمان کمتری جهت برنامه ریزی برای ورزش و تهیه غذای سالم دارند؛ با این حال وقتی محققان در همین زمینه عواملی را که به عنوان ریسک فاکتور ها شناخته می شوند مانند فشار خون بالا، کمبود فعالیت فیزیکی، و کلسترول بالا مورد بررسی قرار دارند، به این نتیجه رسیدند که چیز دیگری درباره کار زیاد وجود دارد که می تواند ریسک بروز سکته مغزی را افزایش بدهد.

همچنین در تحقیق وسیعی که در سال 2013 در دانمارک انجام شد، نتایج حکایت از این داشتند افرادی که استرس شدیدی را در زندگی خود تجربه می کنند تقریبا دو برابر بیش از آن هایی که استرس کمتری دارند در معرض خطر سکته های مغزی قرار می گیرند.

چرا باید از آلودگی صوتی فرار کنید؟

انجمن قلب بریتانیا زنگ خطر را درباره زندگی یا کار کردن در مناطقی که سر و صدای بسیار به عنوان یک ریسک بالقوه در آن ها وجود دارد به صدا در آورده است. هر چند تحقیقات درباره سر و صدا و سکته مغزی اندک بوده، اما همین مطالعات مختصر هم نتایج نگران کننده ای دارند. به عنوان مثال در تحقیقی که سال 2015 مجله قلب اروپا منتشر کرد مشخص شده میزان بالای سر و صدای ناشی از ترافیک در یک محله با بالا رفتن ریسک سکته های مغزی برای افرادی که در همان منطقه زندگی می کنند در ارتباط بوده است.

منبع: rd

ترجمه: سازندگی

دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2098

به "سکته مغزی چقدر به شما نزدیک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکته مغزی چقدر به شما نزدیک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید