10 افسانه ای که علم قاطعانه رد کرده است

به گزارش جعبه مهر، هر یک از ما در زندگیمان نسبت به رویداد ها و پدیده های مختلف باور هایی داریم که گاه حاضریم بشدت از آن ها دفاع کنیم و هیچ گونه حرفی برخلاف آن نشنویم. برخی از این باور ها محصور به یک فرهنگ یا جامعه خاص نیست و چنان تعمیم یافته است که اکنون بسیاری از مردم جهان به آن ها اعتقاد دارند. این باور ها که بدون هیچ گونه پشتوانه علمی است شبیه افسانه هایی می ماند که نسل به نسل به ما انتقال یافته و ما آن را پذیرفته ایم.

10 افسانه ای که علم قاطعانه رد کرده است

به گزارش همشهری، در ذیل به برخی از این باور های نادرست اشاره شده است:

اجازه بروز خشم بهتر از فرونشاندن آن است. در زمان فیلسوف یونانی، ارسطو، درمانی با عنوان جیغ اولیه وجود داشت که اجازه رهاشدن خشم را می داد، اما اکنون روان شناسان دریافته اند که بروز خشم در واقع موجب بیشتر شدن خشم و پرخاشگری می شود. ضربه زدن یا شکستن چیزی بعد از خشم موجب کاهش آن و احساس بهتر نمی شود. بهتر است که خشممان را مدیریت و کنترل کنیم، نفس های عمیقی بکشیم و فکرمان را در مورد موقعیتی که منجر به خشممان شده است، تغییر دهیم.

افراد معتاد به سیگار می توانند هر زمان که بخواهند ترک کنند. تحقیقات نشان داده است که تنها 18 درصد از افراد معتاد به سیگار می توانند ترک کنند.

افراد هر چقدر که سنشان بالاتر می رود، غمگین تر می شوند. تحقیقات مختلف نشان می دهد که شادترین گروه سنی، افراد بالای 65 سال هستند.

اغلب افراد تنها از 10 درصد مغزشان استفاده می کنند. دکتر لیلینفلد، روان شناس آمریکایی، این باور را مربوط به زمانی می داند که دانشمندان هنوز از عملکرد 90 درصد مغز آگاه نبودند.

متضاد ها جذب همدیگر می شوند. به باور روان شناسانی همچون دکتر لیلینفلد، این یک افسانه بالقوه خطرناک است. زیرا این باور می تواند افراد را برای دوستی و ازدواج به آدرس های غلطی بفرستد. او می گوید تحقیقات مختلف نشان داده است که نه تنها متضاد ها در روابط عاشقانه جذب همدیگر نمی شوند بلکه تفاوت زیاد با همسر در ویژگی های شخصیتی و باور ها یکی از عمده ترین دلایلی است که افراد در زندگی مشترکشان با شکست روبرو می شوند.

شما می توانید هرکاری را که بخواهید انجام دهید. این نکته درست است که باید خودپنداره تان را بهبود بخشید، گفت وگوی منفی با خود نداشته باشید و به خودتان پیام های تصدیق کننده بدهید، اما احتمالا نمی توانید تنها با داشتن اعتمادبه نفس بالا در کاری پیروز شوید، مگر اینکه مهارت کاری را که می خواهید انجام دهید، داشته باشید.

می توانید همیشه خوش بین باشید. شما واقعا نمی توانید در هر لحظه از روز دقیقا فکرتان را کنترل کنید و مراقب افکار منفی تان باشید. در حقیقت، موقعی که شما خود را وادار به این کار می کنید، اگر دریابید که یک میزان فکر منفی دارید از خودتان راضی نخواهید بود و اگر بیشتر بر آن پافشاری کنید می تواند تبدیل به یک چرخه بد و منفی شود. شما نباید خودتان را برای داشتن افکار منفی تنبیه کنید.

بازی های ذهنی، شما را باهوش تر می کند. بازی کردن با بازی های ذهنی شما را در یک بازی بسیار شبیه به آن باهوش تر می کند.

شما باهوش تر از میانه افراد جامعه هستید. بر اساس نتایج تحقیقات روان شناسان، 70 درصد از افراد هر جامعه ای دارای هوش میانه (بهره هوشی 90 تا 110) هستند.

شما می توانید چند کار را به خوبی با هم انجام دهید. انجام دو کار با هم در یک زمان به معنای آن است که توجه کمتری را به هر یک از آن ها دارید. در واقع غیرممکن است که شما بتوانید چند کار را با هم به طور همزمان به خوبی انجام دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 11342

به "10 افسانه ای که علم قاطعانه رد کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 افسانه ای که علم قاطعانه رد کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید