2 میلیون شیء به اینترنت متصل می شوند

به گزارش جعبه مهر، اولین شبکه ارتباطی عمومی اینترنت اشیا در ایران با استفاده از پروتکل شبکه ای LoRaWAN (یک پروتکل توان پایین با برد وسیع است که بخصوص برای دستگاه های بی سیم در اینترنت اشیا طراحی شده و در سطح شبکه های منطقه ای، ملی یا جهانی می تواند عمل کند) و دارای پوشش رادیویی گسترده و توان مصرفی بسیار پایین است، راه اندازی شد.

2 میلیون شیء به اینترنت متصل می شوند

سوسن صادقی| نخستین شبکه ارتباطی عمومی اینترنت اشیا (IOT) کشو با نام لینکنت با هدف ارائه خدمات به کسب و کار های نوپا کار خود را آغاز کرد و تفاهمنامه ای نیز در راستای تحقق اهداف و راهبرد های سازمان فناوری اطلاعات ایران در حمایت از فعالیت استارتاپ های کشور منعقد شد.

درباره آغاز به کار این شبکه با سجاد فلاح عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات و دو نفر از کارشناسان حوزه اینترنت اشیا گفتگو کرده ایم.

طرح نوآفرین تحت پوشش نت ورک

سجاد فلاح، عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات معتقد است با راه اندازی نخستین شبکه ارتباطی عمومی اینترنت اشیا در کشور (لینکنت) تا سرانجام سال، 500 هزار حسگر و شیء تولید شده در اکوسیستم اینترنت اشیا به این شبکه متصل شده و با تقویت ارتباطات، اتصال 2 میلیون شیء امکانپذیر خواهد شد.

فلاح گفت: در راستای حمایت از فعالیت استارتاپ ها و تحقق اهداف و راهبرد های سازمان فناوری اطلاعات، توافقنامه ای نیز با مسئولان این شبکه راه اندازی شد تا کسب و کار های نوپا تحت پوشش طرح نوآفرین، بتوانند به مدت یکسال از خدمات ارتباطی این شبکه استفاده کنند.

وی اضافه نمود: طبق این تفاهمنامه استارتاپ هایی که در حوزه اینترنت اشیا فعال بوده و عضو طرح نوآفرین هستند می توانند به صورت رایگان برای مدت 6 ماه اشیای خود را به این شبکه متصل کرده و برای 6 ماه دوم نیز از تخفیف برخوردار شوند.

عضو هیأت عامل سازمان فناوری اطلاعات درباره هدف از راه اندازی نخستین شبکه ارتباطی اینترنت اشیای کشور نیز گفت: اجزای اصلی شکل دهنده هر اکوسیستم اینترنت اشیا شامل حسگر ها و تجهیزات، نقاط شبکه ای (Gateway)، شبکه ارتباطی، سکو های نرم افزاری و پردازش های مورد نیاز هستند.

ولی یکی از مهم ترین مؤلفه ها در ایجاد یک اکوسیستم اینترنت اشیا، شبکه های ارتباطی برای اتصال حسگر ها و تجهیزات به سکو های پردازشی است از این رو اولین شبکه ارتباطی عمومی اینترنت اشیا در ایران با استفاده از پروتکل شبکه ای LoRaWAN (یک پروتکل توان پایین با برد وسیع است که بخصوص برای دستگاه های بی سیم در اینترنت اشیا طراحی شده و در سطح شبکه های منطقه ای، ملی یا دنیای می تواند عمل کند) و دارای پوشش رادیویی گسترده و توان مصرفی بسیار پایین است، راه اندازی شد.

فلاح درباره ویژگی های این شبکه نیز گفت: این شبکه دارای توان مصرفی پایین و عمر باتری طولانی (چندساله)، پوشش رادیویی وسیع که امکان اتصال را در مسافت های طولانی فراهم می کند، چیپ ست ها و شبکه های ارزان قیمت، عملکرد مبتنی بر IP، سادگی مدیریت داده ها و در نتیجه سهولت پیاده سازی سرویس های جدید مبتنی بر آن است.

وی در پاسخ به این سؤال که قرار است با راه اندازی چنین زیرساختی، چه اتفاقاتی در حوزه اینترنت اشیا رخ دهد؟ گفت: یکی از اصلی ترین مؤلفه های بهره گیری از ظرفیت های اینترنت اشیا، ایجاد پوشش شبکه ای در نقاط موردنظر است که با ایجاد زیرساخت های ارتباطی مورد نیاز، می توان شاهد کاربرد های متنوعی از فناوری اینترنت اشیا بود.

این مسئول در ادامه گفت: این زیرساخت با مشارکت بخش خصوصی محقق شده و بخش دولتی هم در حوزه تنظیم مقررات حوزه داده، فرکانس (البته برای شبکه های NB-IOT) و انجام پروژه های آزمایشی با مشارکت بخش خصوصی و نیز مساعدت های قانونی و اقتصادی نقش دارد.

فلاح درباه اینکه این شبکه ارتباطی چه شهر هایی را پوشش اولیه خواهد داد نیز گفت: با توجه به مدل های کسب و کار کاربرد های اینترنت اشیا در کشور، در گام اول این شبکه از طریق نصب بیش از 100 نقطه شبکه ای (Gateway) شهر تهران را پوشش می دهد و هم اکنون، 13 نقطه شبکه ای هم بیشتر در مناطق شاقتصادی و مرکزی شهر تهران نصب شده است.

البته طبق برنامه ریزی های اجرا شده قرار است تا سرانجام سال جاری (99) و اضافه شدن سایر نقاط شبکه ای، پوشش کامل شود. این مسئول اضافه نمود: در گام بعدی ایجاد پوشش شبکه برای شهر های بزرگ در کشور در برنامه قرار گرفته است و در دو سال آینده، سایر شهر های اصلی نیز به مرور تحت پوشش شبکه اینترنت اشیا لینکنت قرار خواهند گرفت.

فلاح در خصوص اینکه با راه اندازی این شبکه شاهد چه تحولی در بخش اینترنت اشیا در کشور خواهیم بود، گفت: بازار اینترنت اشیا در دنیا بر اساس پیش بینی های اجرا شده از 761 میلیارد دلار در سال 2020 به بیش از یک هزار و 386 میلیارد دلار در سال 2026 خواهد رسید.

توسعه شبکه های ارتباطی بی سیم، ظهور تجزیه و تحلیل داده پیشرفته و هوشمند، کاهش هزینه حسگر ها و دستگاه های متصل و افزایش در پذیرش پلتفرم های ابری اینترنت اشیا، شاخصه های رشد و جهش بازار این فناوری در دنیاست.

وی اضافه نمود: هرچند بر اساس پیش بینی های اجرا شده، رشد بازار اینترنت اشیا برای کشور ما در بازه 2020 تا 2025 کمتر از میانگین رشد بازار های دنیای است.

بنابراین بسترسازی برای پروژه های هوشمند اینترنت اشیا در حوزه های شهری، حمل و نقل، زراعت و دامپروری، صنایع، بهداشت و پزشکی و مدیریت زنجیره تأمین، امری ضروری است و در گام اول اتصال این شبکه ارتباطی اینترنت اشیا راهی برای ارائه افقی روشن و راه چاره های هوشمند مبتنی بر فناوری های اینترنت اشیا در کشور است.

حل مشکل استارتاپ های اینترنت اشیا

مهدی روحانی نژاد، رئیس فروم اینترنت اشیای کشور ن.یز با بیان اینکه سه بخش مهم اینترنت اشیا سنسورها، نت ورک و پلتفرم هستند، گفت: اکنون کسب و کار های نوپا تمرکز خود را روی بحش سنسور ها گذاشته اند به صورتی که یک استارتاپی سنسور کشاورزی و دیگری شهرهوشمند و... را می سازند، ولی شبکه ارتباطی (نت ورک) برای اتصال این سنسور ها وجود ندارد.

روحانی نژاد اضافه نمود: استارتاپ های حوزه اینترنت اشیا در سه سال گذشته امید داشتند که مانند همه دنیا اپراتور ها نت ورک مورد نیاز آن ها را برای سنسور ها و... تأمین خواهند کرد، ولی متأسفانه به علت وجود تحریم ها، اپراتور های تلفن همراه نتوانستند شبکه اینترنت اشیا مربوطه را راه اندازی کنند و مهمتر اینکه اپراتور ها معتقد هستند که، چون اینترنت اشیا شکل تجاری به خود نگرفته است، راه اندازی شبکه مخصوص اینترنت اشیا هم مقرون به صرف نیست.

از سوی دیگر برای استارتاپ ها و حتی شرکت های اینترنت اشیا هم مقرون به صرفه نبود که برای خود شبکه نت ورکی را راه اندازی کنند به همین خاطر استارتاپ هایی که به دنبال ساخت سنسور و ارائه سرویس آی تی بودند با مشکل روبه رو شدند.

رئیس فروم اینترنت اشیای کشور در ادامه گفت: برای اینکه شبکه اینترنت اشیا شکل بگیرد و استارتاپ ها بتوانند کار خود را پیش ببرند بخش خصوصی در این زمینه ورود کرد از این رو با این اقدام استارتاپ ها می توانند تجارت خود را با وجود نت ورک راه اندازی کنند از این رو به همین دلیل نیز قرار است نت ورک دیگری 27 بهمن ماه در جهرم راه اندازی شود، این کار باعث می شود تا مشکل پیش روی استارتاپ هایی که در حوزه اینترنت اشیا ورود کرده اند، حل شود.

وی اعتقاد دارد البته بعد از حل مشکل نت ورک، هنوز بحث بازار اصلی ترین مشکل اینترنت اشیا است و باید سرویس تولید کنیم و تا مردم این سرویس را نبینند سمت آن ها نمی آیند، چون خدمات هنوز وارد زندگی مردم نشده است.

روحانی نژاد گفت: با حل مسائل پایه ای وارد مسیری می شویم که 5G هم تکمیل کننده آن است. آن ها مکمل هم می شوند تا هرچه سریعتر بتوانیم سرویس های ملموس تری را به کاربران، مردم وشرکت ها ارائه دهیم.

خلق مدل جدید کسب و کار

حمید بهنگار، کارشناس حوزه اینترنت اشیا نیز اعتقاد دارد راه اندازی شبکه ملی اینترنت اشیا یکی از الزاماتی است که می تواند به خلق مدل های جدید کسب و کاری منجر شود، همچنین ارتقای کمی و کیفی صنایع گوناگون در کشور را موجب شود.

بهنگار مدیرعامل پرتو تاپ رایان، راه اندازی نت ورک جدید برای اینترنت اشیا را اقدام خوبی اعلام کرد و گفت: باید گفت که تشکیل پلتفرم های ملی می تواند دارای فرصت و تهدید باشد.

فرصت از این حیث که نه تنها می تواند زمینه ساز اشتغال، عدالت اجتماعی و تقویت تولید ملی باشد و امنیت یا میزان درآمد برخی بنگاه های اقتصادی یا بهره برداران گوناگون را افزایش دهد، بلکه می تواند به بهبود شرایط کاهش آلودگی هوا یا به کاهش هزینه های خانوار ها کمک کند یا افزایش امنیت اجتماعی در بخش شهری، خانوادگی، شهروندی و کشاورزی هوشمند را در پی داشته باشد.

وی به تهدیدات آن نیز اشاره کرد و اضافه نمود: به هر حال پیش از این اشیا به اینترنت متصل نبودند و به صورت مستقل کار می کردند وقتی قرار است با شبکه ای به سامانه های آنلاین متصل شوند، بحث های امنیتی و پایداری شبکه اینترنت اشیا و سرعت و... از عوامل بسیار مهم تلقی می شود که باید رعایت شود؛ بنابراین اگر این موارد درست عمل کنند فرصت است اگر درست عمل نکنند تهدید جدیدی خواهد بود. از این رو باید بین این ها موازنه برقرار شود و اگر تمامی جوانب بدرستی سنجیده شود بسیار اتفاق خوب و مبارکی است.

این کارشناس اینترنت اشیا معتقد است باید به حاکمیت داده و پایداری سیستم توجه ویژه شده و در این حوزه اقداماتی مؤثر و با عنایت به تمام ظرایف، انجام شود.

منبع: روزنامه ایران

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: فرادید
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9135

به "2 میلیون شیء به اینترنت متصل می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 میلیون شیء به اینترنت متصل می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید