آزادراه غدیر از عوامل مهم تحقق توسعه پایدار در کشور است

به گزارش جعبه مهر، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، با اشاره به تأثیر آزادراه غدیر در مدیریت منابع سرمایه گذاری در احداث صنایع بالادستی و پایین دستی نفت و گاز، از آزادراه غدیر به عنوان یکی از ابزار های مهم در تحقق توسعه پایدار یاد کرد که می تواند نقش مهمی در بسط و گسترش زیرساخت های مناسب حمل و نقل کشور ایفا کند.

آزادراه غدیر از عوامل مهم تحقق توسعه پایدار در کشور است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، سعید محمد با اشاره به تکمیل آزادراه غدیر این پروژه را آماده بهره برداری دانست و گفت: با توجه به درک اهمیت توسعه پایدار در سال های اخیر و رعایت شاخص های آن در توسعه شهر ها به عنوان توسعه پایدار شهری، نقش سیستم های حمل و نقل، مورد توجه جدی تصمیم گیران و برنامه ریزان شهری و کشوری قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با چنین رویکردی طرح آزادراه جنوبی استان های تهران و البرز موسوم به آزادراه غدیر از سال 1395 مطرح و طی چهار سال توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اجرا شد.

وی اضافه کرد: این آزادراه به طول 158 کیلومتر و به صورت دو باند 6 خطه با عرض 37 متر، نماد تخصص و تلاش جامعه مهندسی کشور در اجرای ابرپروژه های حوزه راه به شمار می رود، این جهت از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین شروع می شود و تا محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار امتداد می یابد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص دسترسی های مختلف آزادراه غدیر خاطرنشان کرد: جهت این آزادراه از محدوده شهر آبیک در آزادراه کرج- قزوین شروع می شود و پس از 42 کیلومتر به تبادل جاده اشتهارد- ماهدشت می رسد و در کیلومتر 88 هم با آزادراه تهران- ساوه تقاطع دارد، سپس در کیلومتر 120 با آزادراه تهران- قم تبادل پیدا می کند و در نهایت در کیلومتر 158 به محدوده چرمشهر در آزادراه قم- گرمسار متصل می شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با تاکید بر اینکه این آزادراه با رعایت کامل استاندارد های روز دنیا اجرا شده است گفت: این آزادراه توانسته است سطح ایمنی سفر را در طول این جهت به میزان چشمگیری ارتقا دهد و با انتقال تردد خودرو های عبوری از کلانشهر های کرج و تهران به خارج از محدوده این شهر ها و ایجاد یک ارتباط ایمن و حیاتی بین کریدور های منتهی به تهران، سهم زیادی در توسعه حمل و نقل سبز و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست دارد.

محمد گفت: آزادراه غدیر در کریدور بین المللی شمال به جنوب و شرق به غرب واقع شده است و از چهار استان قزوین، البرز، مرکزی و تهران عبور می کند؛ از این رو علاوه بر توسعه صنعت گردشگری و رونق مالی ملی، در زمینه ترانزیت کالا در حوزه فراملی با تمرکز بر کشور های همسایه نیز تأثیرگذار خواهد بود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص تأثیر این آزادراه در زمینه پدافند غیرعامل گفت: این آزادراه در شرایط بحران می تواند ضریب ایمنی و امنیت تهران، البرز و شهر های اطراف آن را ارتقا دهد و موجب افزایش توان امدادرسانی و تخلیه جمعیت در دو جهت آزادراه و بالابردن توان ظرفیت موجود خروجی های غربی، جنوبی و شرقی تهران شود.

وی ضمن تأکید بر نقش این پروژه در زمینه توسعه مناطق محروم پیرامون استان های همجوار طرح گفت: این آزادراه با تسهیل در ارتباط تهران با چند شهر و استان، توانسته است در راستای تحقق اصل 48 قانون اساسی و سیاست های کلی و به منظور توزیع و استفاده متوازن و عادلانه امکانات و خدمات کشور، نقش مهمی در رفع تبعیض و ارتقای سطح زندگی مناطق کمتر توسعه یافته و تحقق پیشرفت و عدالت در کشور دارد و گام مهمی در جهت توسعه پایدار روستایی، گسترش خدمات عمومی و محرومیت زدایی و در نتیجه ایجاد مهاجرت معکوس به شمار می رود.

محمد در خصوص میزان صرفه جویی انرژی در این پروژه گفت: این طرح سبب کاهش هزینه و زمان سفر برای وسایل نقلیه سبک به طور متوسط 90 دقیقه و برای خودرو های نیمه سنگین به طور متوسط 110 دقیقه می شود که این موضوع صرفه جویی در سوختی معادل 700 میلیون لیتر بنزین و هزار و 600 میلیون لیتر گازوئیل را در بیست سال اول بهره برداری به همراه دارد و سبب مدیریت منابع سرمایه گذاری در زمینه احداث صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و گاز از قبیل ساخت پالایشگاه و خطوط انتقال می شود.

وی اضافه کرد: این صرفه جویی سوخت کاهش تولید آلاینده ها و گاز های گلخانه ای خصوصاً در اطراف کلانشهر های کرج و تهران به میزان 4.5 میلیون تن دی اکسیدکربن را در بیست سال اول بهره برداری در بر دارد و تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوای این دو شهر عظیم خواهد داشت.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) گفت: بخش قابل توجهی از آلودگی هوا و ترافیک کلان شهر های کرج، تهران و شهرستان های تابعه، مربوط به خودرو هایی می شود که از این شهر ها عبور می کنند در حالی که مبدأ و مقصد سفر آن ها خود این کلان شهر ها نیستند و آزادراه غدیر این امکان را فراهم می سازد تا این خودرو ها بدون وارد شدن به این شهرها، با ایمنی بیشتر و به دور از ترافیک به سفر خود ادامه دهند.

محمد اضافه کرد: گرچه تأمین 70 درصد منابع مالی این پروژه توسط قرارگاه سازندگی خاتم اجرا شده است، اما با رویکرد حمایت از بخش خصوصی، قرارگاه به عنوان چتر حمایتی، اجرای این پروژه را به پیمانکاران داخلی واگذار کرده است، به گونه ای که حدود 80 درصد آزادراه غدیر توسط بخش خصوصی اجرا شده است.

وی ضمن تشکر از همکاری وزارت راه و شهرسازی در اجرای این پروژه عظیم اضافه کرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) برای تأمین منابع مالی پروژه های آزادراهی کشور با استفاده از بازار سرمایه نسبت به تأمین نقدینگی اقدام کرده است و در این راستا، آزادراه اراک- خرم آباد و تکمیل آزادراه حرم تا حرم را نیز در دستور جدی کار خود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9215

به "آزادراه غدیر از عوامل مهم تحقق توسعه پایدار در کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزادراه غدیر از عوامل مهم تحقق توسعه پایدار در کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید