آشنایی با حوزه های مختلف فین تک؛ پرداخت ها و دیگر خدمات متنوع فین تک

پیش از این در تشریح و شرح حوزه های مختلف فین تک، از تامین مالی و مدیریت دارایی نام بردیم و این بخش ها از صنعت فین تک را تشریح کردیم. در این مقاله قصد داریم به دو بخش دیگر از چهار بخش اصلی فین تک یعنی پرداخت ها (Payments) و نهایتا مجموعه ای از دیگر خدمات متنوع فین تک (Other FinTechs) بپردازیم.

آشنایی با حوزه های مختلف فین تک؛ پرداخت ها و دیگر خدمات متنوع فین تک

پرداخت ها

بخش پرداخت ها به مجموعه ای از خدمات فین تک اشاره دارد که درباره اپلیکیشن ها و سرویس های مرتبط با تراکنش های پرداختی ملی و بین المللی به کار برده می شوند. از زیرمجموعه های بخش پرداخت ها می توان به مجموعه شیوه های پرداختی نوین که بدیل شیوه های سنتی هستند (Alternative Payment Methods) در کنار بلاک چین و ارزهای رمزی (Blockchain and Cryptocurrencies) اشاره نمود.

شیوه های پرداختی نوین

کسب وکار های فعال در حوزه فین تک که شیوه های نو و خلاقانه ای را جایگزین شیوه های سنتی پرداخت نموده اند به عنوان زیرمجموعه های بخش شیوه های پرداختی نوین شناخته می شوند. برای مثال شرکت هایی که به وسیله اپلیکیشن های موبایل امکان پرداخت را برای کاربران فراهم می نمایند در این بخش از صنعت فین تک قرار می گیرند. در ادبیات آکادمیک این حوزه، پرداخت موبایلی به مجموعه قابلیت های پرداختی اشاره دارد که به وسیله تلفن های موبایل انجام می شوند. قابلیت هایی شامل استفاده از گوشی موبایل برای پرداخت وجه یا انتقال وجه بین بانک ها.

شرکت هایی که کیف پول الکترونیکی یا سایبری (eWallets or Cyberwallets) را به مخاطبانشان عرضه می نمایند نیز در بخش شیوه های پرداختی نوین جای می گیرند. کیف پول الکترونیکی سامانه ای است که در آن ارزهای دیجیتالی و اطلاعات پرداخت های سیستم های مختلف ذخیره می شود. ذخیره اطلاعات پرداخت ها باعث می شود هنگام پرداخت جدید بدون احتیاج به واردکردن مجدد اطلاعات به وسیله موبایل یا اینترنت بتوانید فرایند پرداخت را تکمیل کنید. چنین قابلیتی امکان تراکنش هایی بسیار سریع و آسان را برای کاربران ایجاد می نماید.

سایر شیوه های نوآورانه ای که ممکن است در حوزه انتقال وجه بین بانکی یا شیوه های پرداخت استفاده شوند نیز به عنوان زیر مجموعه همین قسمت از فین تک شناخته می شوند. برای مثال برخی شرکت های این حوزه امکان انتقال وجه همتا به همتا (Peer-to-Peer Transfer) را بین دو فرد حقیقی ایجاد می نمایند. در این شرایط پول با سرعت بیشتری نسبت به سیستم سنتی بانکداری منتقل می شود و به همین دلیل ممکن است مورد استقبال برخی از کاربران قرار بگیرد.

بلاک چین و ارزهای رمزی

بلاک چین و ارزهای رمزی بخشی دیگر از زیرمجموعه حوزه پرداخت صنعت فین تک به حساب می آیند. این بخش شامل شرکت ها و خدماتی می شود که ارزهای مجازی (ارز رمزی) را به عنوان جایگزین پول رسمی ارایه می دهند. این ارزها را می توان ذخیره، استفاده یا تعویض کرد و هنگام کار با آن ها احتیاجی به حضور بانک به عنوان واسطه وجود ندارد. یکی از مشهورترین ارزهای رمزی دنیا بیت کوین (Bitcoin) است. با توجه به نوساناتی که ارزش بیت کوین در سال های اخیر تجربه نموده هنوز نمی توان آن را به عنوان رقیب جدی ارزهای رسمی در نظر گرفت که توسط بانک ها چاپ می شوند. در حال حاضر بیش از 700 ارز رمزی دیگر نیز وجود دارند که از نظر ارزش بازار به سطح بیت کوین نرسیده اند.

اما بلاک چین یک تکنولوژی است که برای امنیت بخشیدن به تراکنش های بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. با این تکنولوژی همه تراکنش ها در سرورهای گوناگون ثبت و ضبط می شوند. همین موضوع باعث می شود جعل اطلاعات در تراکنش ها بسیار سخت شود و امنیت این حوزه به شکل قابل توجهی افزایش یابد.

حتی شرکت های که خود ارزهای رمزی را ارایه نمی دهند و صرفا تکنولوژی های بلاک چین را برای خدمات مالی ارایه می نمایند در بخش بلاک چین و ارزهای رمزی قرار گرفته و از زیرمجموعه های حوزه پرداخت هستند.

دیگر خدمات متنوع فین تک

مجموعه ای از خدمات فین تک که نمی توانیم در سه بخش تامین مالی، مدیریت دارایی و پرداخت ها دسته بندی شان کنیم در این بخش چهارم قرار می گیرند. برای مثال کسب وکارهای فین تک که با شیوه های نوآورانه دیجیتالی به مشتریان شان بیمه می فروشند یا فروش بیمه را تسهیل می نمایند تحت عنوان بخش بیمه (Insurance) از زیرمجموعه های دیگر خدمات فین تک به حساب می آیند.

بیمه همتا به همتا

شرکت های این حوزه با نام InsurTechs نیز شناخته می شوند. برای مثال می توان به بیمه همتا به همتا (Peer-to-Peer-insurance) به عنوان یکی از نمونه های این خدمات اشاره نمود. بیمه همتا به همتا نوعی شبکه به اشتراک گذاری ریسک است که در آن مجموعه ای از افراد (دوستان، خانواده، افراد با علاقه های مشترک) حق بیمه هایی را پرداخت می نمایند تا این مبلغ جمع آوری شده آن ها را در برابر ریسک هایی بخصوص بیمه کند.

این شیوه از مدل سنتی بسیار شفاف تر است. همه می دانند که چه کسانی در گروه بیمه ای قرار دارند، همه می دانند چقدر پول در صندوق وجود دارد و اینکه چه کسی به دلیل چه خسارتی قصد دارد از مبلغی درون صندوق استفاده کند. مجموعه نکات گفته شده با بستری از تکنولوژی های روز محقق می شود. شرکت های این حوزه با اپلیکیشن های خود به کاربران اجازه ساخت چنین گروه هایی را می دهند و اطلاعات را به شکل آنلاین در اختیارشان می گذارند. علایق مشترک افراد یک گروه نیز می تواند در بستر همین اپلیکیشن ها که به شبکه های اجتماعی شباهت دارند استخراج شود. برای مثال می توانید در یک اپلیکیشن بیمه همتا به همتا با همه کسانی که به یک وسیله بخصوص علاقه مندند گروهی تشکیل دهید تا همان وسیله که از دارایی های همه اعضا است را بیمه کنید.

این شیوه از بیمه تعارض های سنتی که میان بیمه گذار و بیمه گر وجود داشت را کاهش می دهد. علایق مشترک در کنار منافع مشترکی که برای این گروه ها پدید می آید بسیاری از مسائل هزینه بر شرکت های سنتی بیمه ای را کاهش می دهد و از طرف دیگر برای خود اعضا نیز منافع بیشتری دارد. برای مثال در بیمه همتا به همتا برخلاف شیوه سنتی بیمه، مجموعه پول جمع آوری شده در صندوق که تا انتها سال هزینه نشده به افراد به عنوان نوعی پاداش باز می شود و این بازگشت مالی به شکلی تنظیم می شود که افراد را تشویق کند بی دلیل از بیمه استفاده ننمایند.

اساسا احتیاج به خدمات بیمه ای در دسترس تر و ارزان تر باعث شده است چنین ابزارهایی توسط شرکت های فین تک به کار گرفته شوند.

موتورهای جستجوگر خدمات مالی

پلتفرم هایی که به نوعی امکان جستجو و مقایسه خدمات مالی (Search Engines and Comparison Sites) را به وسیله تکنولوژی روز در اختیار کاربران قرار می دهند نیز در بخش دیگر خدمات فین تک جای می گیرند.

این پلتفرم ها امکان یافتن بهترین محصول و خدمت از مجموعه گسترده ای از تامین نمایندگان و فراهم آورندگان را ایجاد می نماید. در این پلتفرم ها کاربر می تواند اطلاعات یک خدمت بخصوص را بین چندین ارائه دهنده مقایسه کند، از نظرات و نقدهایی که سایر کاربران نوشته اند بهره مند شود و نهایتا بهترین خدمت مالی مورد نظر خود را با هزینه و صرف زمان کمتر دریافت کند. این پلتفرم ها ممکن است براساس هر قرارداد امضا شده با شرکت های خدمت دهنده، درصدی سود دریافت نمایند. در برخی موارد اساسا دسترسی به اطلاعات این پلتفرم ها پولی است و گاهی اوقات ارایه اطلاعات خاص به کاربران احتیاجمند صرف هزینه توسط کاربر است.

درباره دیجی پی بیشتر بدانید

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1398 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 697

به "آشنایی با حوزه های مختلف فین تک؛ پرداخت ها و دیگر خدمات متنوع فین تک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با حوزه های مختلف فین تک؛ پرداخت ها و دیگر خدمات متنوع فین تک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید