ادامه کاوش ها برای کشف شهر گمشده اوجان

به گزارش جعبه مهر، رحیم ولایتی، سرپرست هیأت باستان شناسی مستقر در این منطقه، گفت: در این فصل از کاوش طبق برنامه شش ترانشه به مقدار 10 در 10 انتخاب شده که تا انتها فصل باید به صورت کامل کاوش گردد تا بتوان فضای کلی قلعه و ارگ حکومتی را شناسایی کرد. به علت پیشبرد سریع تر کار، کاوش در دو قسمت ضلع غربی (ادامه فصل 2) و ضلع جنوبی (ادامه فصل 3) در حال اجرا است.

ادامه کاوش ها برای کشف شهر گمشده اوجان

او با اشاره به این که هیأت باستان شناسی شهر تاریخی اوجان در سال 1395 با حفر گمانه های متعدد در محدوده، حریم و عرصه شهر را مشخص کرد، مهم ترین اثر معماری شهر تاریخی اوجان را قلعه و ارگ حکومتی دانست که در شمال شهر و در داخل حصار نهاده شده است.

ولایتی دلیل انتخاب این بنا را برای کاوش در چهار فصل گذشته، کشف پایه های سالم قلعه، ویژگی های خاص این اثر و معماری بی نظیر آن دانست که برای بازدید و مطالعه پژوهشگران، گردشگران و بازدیدکنندگان مناسب است.

این باستان شناس ادامه داد: بقایای این شهر باستانی در قسمت شمالی اوجان از جنوب و شرق شهرک صنعتی شماره یک تا غرب روستای اشرف آباد در ناحیه موسوم به دالی دره سی امتداد یافته است که مطالعات میدانی در محدوده شهر اوجان به صورت آنالیز های پیمایشی دقیق، عملیات برآورد و کاوش، به کشف و شناسایی آثار مختلف از این دوره منجر شد.

او اعلام کرد: وجود سفال های مختلف دوره اسلامی از قرن ششم هجری تا 14 هجری (از سلجوقی تا قاجار)، مسکوکات مفرغی متعلق به دوره ایلخانان، فضاها و ساختارهای معماری، ابعاد مختلفی از سکونت و تداوم استقرار را در این شهر به نمایش می گذارد.

سرپرست هیأت باستان شناسی قلعه و ارگ اوجان با اشاره به کاوش های اجرا شده در فصل های گذشته اظهار کرد: در فصل اول کاوش پنج ترانشه 10 در 10 در قست شمالی قلعه انتخاب شد و پس از کاوش برج مدور شمال شرقی و بعلاوه دیوارهای شمالی بنا پدیدار شد که از داده های مهم این فصل از کاوش می توان به تکه های سفال مربوط به دوره های سلجوقی، ایلخانی، صفوی و قاجاری اشاره نمود.

او با اشاره به انجام فصل دوم کاوش باستان شناسی در قلعه یا ارگ حکومتی شهر تاریخی ـ ایلخانی اوجان با هدف آزادسازی دیوارها و برج مدور شمال غربی، از یافته های کاوش باستان شناسی فصل سوم قلعه و ارگ حکومتیِ شهر تاریخی را، دیوار برج سوم اسم کرد.

شهر تاریخی اوجان از جمله شهرهای مهم دوره سلجوقی ـ ایلخانی در آذربایجان شرقی است که بنای اولیه آن در دوره سلجوقیان بنیان گذاشته شد و در دوره غازان خانِ ایلخانی بازسازی شده و مورد استفاده نهاده شده است.

محل دقیق شهر تاریخی اوجان به وسیله هیأت باستان شناسی دانشگاه تهران در آنالیز باستان شناسی منطقه اوجان در سال 1392 مورد شناسایی و مکان یابی نهاده شد و از مستندات مهم این شهر می توان به توصیف های ارائه شده از شهر اوجان در متون تاریخی و جغرافیایی به ویژه تصویری که مطراقچی نقاش سلطان سلیمان عثمانی از آن به یادگار گذاشته است، اشاره نمود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10831

به "ادامه کاوش ها برای کشف شهر گمشده اوجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه کاوش ها برای کشف شهر گمشده اوجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید