به مردم اطمینان می دهیم صنایع لبنی معتبر مشکل آفلاتوکسین ندارند

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران/کرمانشاه رئیس انجمن صنایع لبنی استان کرمانشاه گفت: به مردم اطمینان می دهیم صنایع لبنی هیچ مسئله ای از نظر وجود آفلاتوکسین ندارند.

به مردم اطمینان می دهیم صنایع لبنی معتبر مشکل آفلاتوکسین ندارند

سیدمهدی افخمی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به مباحثی که اخیرا از سوی یک کارشناس در برنامه صدا و سیما درباره وجود سم آفلاتوکسین در شیر مطرح شده، اظهار کرد: معتقدم این کارشناس سررشته ای از فعالیت در گاوداری های صنعتی و واحدهای تولیدی لبنیات برند کشور ندارد.

وی ادامه داد: از صدا و سیما متعجبم که چطور چنین مسئله مهمی به صورت یکجانبه مطرح شد. باید مناظره ای با حضور نمایندگانی از صنایع لبنی و همچنین کارشناسان صنایع غذایی برگزار می شد تا در اذهان عمومی ابهام ایجاد نگردد.

رئیس انجمن صنایع لبنی استان کرمانشاه به مردم اطمینان داد، محصولات لبنی کارخانجات مطرح و معتبر هیچ مسئله ای از نظر وجود آفلاتوکسین ندارد و مطرح کرد: به نظر می رسد سوءنیتی پشت این ماجرا وجود دارد که هر بار یک چیز درباره صنایع لبنی مطرح می گردد، یکبار وجود پالم، یکبار وایتکس و اکنون نیز وجود آفلاتوکسین مطرح شده است.

افخمی با اشاره به فرایند تامین شیر صنایع لبنی عظیم کشور، گفت: این واحدها شیر خود را از گاوداری های صنعتی تامین می نمایند که در این گاوداری ها غذایی که در اختیار دام قرار می گیرد با حضور یک مسئول فنی که در واحد گاوداری مستقر است به صورت مداوم کنترل می گردد.

وی یادآور شد: در گاوداری های صنعتی خوراک دام شامل ذرت، سویا، جو، سبوس، یونجه، کاه و... به صورت مستمر آنالیز می گردد و خبری از مصرف نان خشک نیست.

به گفته رئیس انجمن صنایع لبنی استان کرمانشاه، اگر مواردی از مصرف نان خشک برای تغذیه دام باشد، ممکن است در دامداری های کوچک روستایی و سنتی که نظارت چندانی بر آنها صورت نمی گیرد، رخ دهد.

افخمی افزود: از سوی دیگر کارخانجات شیری را که از گاوداری دریافت می نمایند از نظر وجود آفلاتوکسین آنالیز می نمایند و دارای مجهزترین آزمایشگاه ها هستند، بگونه ای که بعضی از آزمایشگاه های صنایع لبنی، آزمایشگاه همکار غذا و دارو و استاندارد می باشند.

وی با بیان اینکه بعضی از صنایع لبنی برند گاهی روزانه تا سه هزار تن دریافت شیر دارند که کاملا کنترل می گردد، گفت: تولیدات بعضی از صنایع لبنی به کشورهای اروپایی، کانادا، عراق و ... صادر می گردد و چطور ممکن است این کشورها با اهمیتی که به مقوله سلامت می دهند، آنالیز از شرایط آفلاتوکسین در این محصولات نداشته باشند.

رئیس انجمن صنایع لبنی استان کرمانشاه اظهار کرد: اگرمسئله ای هم وجود داشته باشد مربوط به واحدهای عرضه لبنیات سنتی است که شیر را گاهی از چندین واحد روستایی جمع آوری می نمایند و هیچ آزمایش و فرآوری بجز جوشاندن بر روی شیر انجام نمی دهند.

افخمی معتقد است، وقتی مسائل اینچنینی مطرح می گردد و مردم نسبت به خوردن شیر بی رغبت می شوند، باید به این مسائل توجه کنیم که واقعا چه چیزی را می توان جایگزین شیر کرد که بتواند مواد مورد احتیاج بدن برای رشد، تامین کلسیم و... را تامین کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5385

به "به مردم اطمینان می دهیم صنایع لبنی معتبر مشکل آفلاتوکسین ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به مردم اطمینان می دهیم صنایع لبنی معتبر مشکل آفلاتوکسین ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید