بیمه بیکاری کرونا به کجا رسید؟

به گزارش جعبه مهر، بعضی اظهارات که در عناوین رسانه ها خوانده می گردد جز اینکه وعده های بدون پشتوانه برداشت گردد هیچ انعکاس مثبتی ندارد؛ از جمله همین وعده وزارت کار که بارها مدعی شده مجموعه تسهیلاتی را برای مشاغلی که در 2-3 ماه گذشته به خاطر شیوع کرونا زیان دیده اند، در نظر گرفته است.

بیمه بیکاری کرونا به کجا رسید؟

براساس آنچه مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار به پیوست اعلام می نماید دولت رقم 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بنگاه های متاثر از کرونا در نظر گرفته است و از سوی دیگر نیز قرار است تسهیلات ویژه ای برای پرداخت بیمه بیکاری به افرادی که در این دوران بیکار شده اند پرداخت گردد.

اما پیغام های مکتوب و تلفنی کارگران بیکار شده بی وقفه ادامه دارد و گویای محقق نشدن وعده ای است که قرار بود اندکی از آلام بیکارشدگان بکاهد. کما اینکه وقتی مسعود بابایی، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اعتماد به نفس بالا در برنامه ای تلویزیونی اظهار داشت :کارگران مشمول بیمه تامین اجتماعی که در شرایط کرونایی کشور بیکار شدهاند حق بیمه بیکاری می گیرند، زخم خوردگان بدقولی های رایج در این دست امیدبخشی ها، نیشخندی از سر باورناپذیری این دست ادعاها زدند و خوش باوران امیدوار هم به اندک مرهمی روی زخمهای ناشی از یک بیکاری غافلگیرنماینده و شاید مهلک از کرونا دل خوش کردند!

به ویژه اینکه وزیر کار هم به مانند بعضی اعضای هیئت دولت دست به دامن توییتر هم شده است و در آخرین روزهای اسفند سال گذشته اعلام نموده بود: به دلیل شیوع ویروس کرونا، نیروهایی که کارشان را از دست داده اند بدون حضور به شعبه های بیمه امکان دریافت بیمه بیکاری خود را داشته باشند.

در واقع مسعود بابایی وقتی در اشاره به جزئیات بیمه بیکاری انواع شرط و شروط ها را وضع کرد، این احتمال داده شد که چه بسا این بار همه تمهیدات پیش بینی شده است؛ به ویژه آنجا که گفت: آن دسته از افرادی که بیکار می شوند از روز شروع بیکاری 30 روز زمان دارند تا در سامانه تعریف شده وزارت کار ثبت نام نمایند.

وی با اشاره به اینکه هر کارگری که فقط یک ماه حق بیمه پرداخت نموده و سپس بیکار شده باشد می تواند جهت دریافت بیمه بیکاری اقدام کند، اضافه کرد: تا امروز در سایت وزارت کار حدود 796 هزار و 256 نفر جهت دریافت و بهره مندی از بیمه بیکاری ثبت نام نموده که از این تعداد حدود 665 هزار و 395 نفر مشمول شناخته شده اند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار تاکید نمود: تا این لحظه مبنای پرداخت بیمه بیکاری تا سرانجام فروردین ماه 99 بوده و تمدید حق بیمه به صلاح دید کارگروه متمرکز بر شرایط کرونایی کشور بستگی دارد.

بابایی درباره زمان مشمول شدن متقاضیان بیمه بیکاری گفت: مشاغل پرخطر تا سرانجام اردیبهشت بیمه بیکاری دریافت می نمایند و مشاغل کم خطر که به دستور رئیس جمهوری باید فعالیت خود را شروع نمایند، فعلا تصمیم براین است که تا سرانجام فروردین ماه بیمه بیکاری دریافت نمایند. اگرچه موارد قانونی را به سازمان برنامه و بودجه اظهار داشتیم، اما شروع پرداخت، مبلغ پرداخت و مدت پرداخت هنوز اعلام نشده است.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار اضافه کرد: پیش بینی شده در کارگروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، سازمان تامین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چنانچه عناوین شغلی احتیاج به بازنگری داشت بازنگری گردد.

وی درباره عوامل موثر در مبلغ و زمان اعلامی ستاد ملی مبارزه کرونا گفت: تعداد متقاضیان بیمه بیکاری و ماه هایی که باید پرداخت گردد، دو عاملی است که در تصمیم ستاد مقابله با کرونا و سازمان برنامه و بودجه در مورد مبلغ بیمه بیکاری موثر خواهد بود.

بابایی اظهار امیدواری کرد: هفته آینده مبلغ بیمه بیکاری نهایی گردد تا بتوانیم فرآیند را با سرعت بیشتری ادامه دهیم.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به راه اندازی سامانه بیمه بیکاری آنلاین اضافه کرد: در 23 اسفندماه سال گذشته و با گسترش ویروس کرونا در کشور سامانه ای طراحی شد تا افرادی که کارشان را به دلیل شیوع این ویروس از دست داده اند در این سامانه ثبت نام نمایند تا در قالب حوادث غیر مترقبه و قوه قهریه امکان دریافت بیمه بیکاری را به صورت آنلاین داشته باشند. همزمان هم برآوردها و آنالیز های کارشناسی انجام و در خواست دریافت اعتبار برای یاری به این نیروهای بیکار شده از سمت وزیر کار به رئیس جمهوری ارائه شده است. رقم پیشنهادی ما هم برای این تسهیلات 5 هزار میلیارد تومان بود تا براساس یک برنامه ریزی در اختیار افراد تعدیل شده از سمت یک کسب وکار قرار بگیرد.

براساس اظهارت او افرادی که مشمول قانون کار، قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری هستند و به صورت غیرارادی کارشان را از دست داده اند می توانند وارد این سامانه شده و اطلاعاتی مانند کد ملی، شماره بیمه و شماره بیمه کارگاه را در آن ثبت نمایند.

طبق گفته وی اگر اطلاعات وارد شده در این سامانه منطبق بر قوانین و مقررات باشد امکان ورود آنها به صفحه جدیدی را به وجود خواهد آمد که در این صفحه نیز احتیاج به وارد کردن اطلاعات شخصی دیگر است که بعد از پر شدن این اطلاعات در لحظه کد رهگیری در اختیار این افراد برای ادامه انجام مراحل دریافت بیمه بیکاری قرار می گیرد.

بابایی ادامه داد: ما لیست های ثبت شده در این سامانه را با سازمان تامین اجتماعی به اشتراک می گذاریم، اگر افراد حاضر در این لیست از نظر شرایط دریافت بیمه براساس قانون مسئله ای نداشته باشند نام آنها از سمت این سازمان تایید و موضوع پرداخت ها به آنها به سرعت انجام می گردد.

مدیر کل دفتر مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار می گوید که دولت آیین نامه اجرایی تسهیلات 75 هزار میلیارد تومان را تصویب نموده اما هنوز این آیین نامه ابلاغ نشده و تنها مصوب هیئت دولت است.

مقصران تاخیر در پرداخت بیمه بیکاری

محمد جعفری، کارشناس تامین اجتماعی در مورد عدم وفای به عهد سازمان تامین اجتماعی در پرداخت حق بیمه بیکاری کارگران بیمه شده و تشدید فشار اقتصادی به قریب بر 800 هزار بیکار شده مشمول می گوید: انداختن تمام مسائل و تقصیرهای سوءمدیریت وزیر کار و حتی مجموعه دولت به گردن سازمان تامین اجتماعی که از دولت حدود 300 هزار میلیارد تومان طلب دارد، اوج بی انصافی است. کما اینکه بر اساس اطلاعات موجود تعیین نیست هنوز وجهی که به عنوان پرداخت حق بیمه بیکاری مشمولان بیمه بیکاری ناشی از کرونا تصویب شده است به حساب این سازمان واریز شده است یا خیر!؟

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی به دلیل منصوب شدن مدیرعامل از سوی دولت و وزیر کار تحت تاثیر فشارهای خارج از چارچوب وظایف کاری قرار گرفته است، می افزاید: در واقع به دلیل همین رویکرد دولت، منابع اقتصادی سازمان تامین اجتماعی تحت فشارهای برون سازمانی شدید از جمله نمایندگان مجلس در زمان انتخابات جهت ساخت و سازهای غیرکارشناسی و غیرضروری در حوزه انتخابیه و همچنین سایر پروژه های سیاسی در تنگنای جدی قرار گرفته است.

جعفری با گلایه از بعضی مسئولان ارشد دولت نظیر محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه که به شیوه های مختلف و برخلاف نص صریح قانون پرداخت مطالبات سازمان از سوی دولت را مشروط به پذیرش پرداخت هزینه های همسان سازی بازنشستگان توسط سازمان تامین اجتماعی نموده است را غیر غیرقانونی خواند.

وی در مورد افزایش دشواری های اقتصادی و حتی سایر مخاطرات ناشی از عدم پرداخت بیمه بیکاری به کارگران مشمول بیکار شده می افزاید: بدون تردید وزیر کار و امور اجتماعی باید بداند اگر بعد از اشتباهات مهلک در وزارت صمت، قصد تداوم این رویه اشتباه را دارد، تبعات اجتماعی این خطاها نابخگرددنی و مسبب گسترش بیش از پیش فقر در جامعه خواهد شد، می گوید: در واقع امروز نه تنها کارگران بیکار شده که حق بیمه نیز پرداخته اند مستحق دریافت بیمه بیکاری تا زمان قانونی و به ویژه در اثر تعطیلی متاثر از شیوع کرونا هستند، بلکه 4 میلیون بازنشسته که در زیر فقر مطلق زندگی می نمایند و حتی کارگرانی که در بهار سال جاری فقط مشمول 21 درصد افزایش حقوق شدند نیز مستحق گلایه از نادیده دریافت شدن حقوقشان توسط دولت هستند.

جعفری با بیان اینکه دولت در ظواهر امر وانمود می نماید که دوراندیشی های لازم را نموده و همه اتفاقات بر اساس روال طبیعی پیش می رود، می افزاید: این در حالی است که دولت پشت تقصیرات خود پنهان شده و برای اهداف سیاسی خود منافع و حقوق میلیون ها بازنشسته و کارگران شاغل و بیکار شده را قربانی مطامع سیاسی خود می نماید.

این کارشناس تامین اجتماعی وقتی از زبان خبرنگار در مورد گلایه کارگرانی می شنود که آنها معتقدند وقتی بیمه حق بیمه خود را پرداخت نموده اند چرا باید در چنین شرایطی از دریافت بیمه بیکاری محروم بمانند، گفت: در واقع این کارگران حق دارند، اما علت اصلی در بروز این مشکل در حال طفره رفتن و انداختن صفر تا صد تمام تقصیرات به گردن سازمان تامین اجتماعی است. ضمن اینکه وقتی کارگران بیکار شده باشند باید این را هم در نظر داشت که دیگر حق بیمه پرداختی آنها نیز به تامین اجتماعی نمی رسد، لذا به حجم مسائل اقتصادی و مدیریتی این سازمان نیز اضافه کرده خواهد شد.

منبع: آفتاب یزد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 19 تیر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6136

به "بیمه بیکاری کرونا به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه بیکاری کرونا به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید