خبرنگاران یمن: ادعای تکراری ریاض علیه ایران هیچکس را فریب نمی دهد

به گزارش جعبه مهر، تهران - خبرنگاران - وزیر خارجه یمن گفت: استفاده مستمر و تکراری ریاض از کارت مقابله با نفوذ ایران در یمن دیگر هیچ کس از جمله بسیاری از کشورهایی را که در ابتدای تشکیل ائتلاف متجاوز سعودی - اماراتی از آن حمایت کردند و در آن شرکت و از آن خارج شدند یا فقط در حد نام در آن شرکت دارند فریب نمی دهد.

خبرنگاران یمن: ادعای تکراری ریاض علیه ایران هیچکس را فریب نمی دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از رسانه های یمن، هشام شرف روز چهارشنبه اظهارات اخیر سفیر عربستان در اردن درباره یمن را کوشش رسانه ای نظام سعودی برای جلب توجه همزمان دولت بعدی آمریکا و قلدرانی که تا 20 ژانویه در کاخ سفید حکمرانی می نمایند، دانست، اضافه نمود: ائتلاف متجاوز به رهبری عربستان از ابتدای آغاز جنگ یمن بارها مدعی توقیف قاچاق سلاح از ایران به یمن شده است اما آن ها قادر به اثبات صحت ادعاهای خود نیستند.

وی با توصیه به رهبران عربستان مبنی بر اینکه به اشتباهات خود در تهاجم وحشیانه به یمن اعتراف نمایند، اضافه نمود: یمن از هیچ منبعی دستور نمی گیرد و به هیچ قدرت منطقه ای یا بین المللی وابسته نیست و حکام ریاض برای اینکه به عنوان یک دولت ادامه دهند باید از این سیاست که در امور داخلی مردم یمن دخالت نمایند، فاصله بگیرند.

وزیر خارجه یمن بیان نمود که ریاض و حاکمان آن باید از این حقیقت که یمن تصمیم گرفته مستقل باشد مطلع باشند و از حمایت نظامی، مالی و سیاسی از رئیس جمهور معزول و دولتی که با تجمل و اشرافی گری در هتل های ریاض و سایر پایتخت ها با هزینه خون شهروندان بی گناه یمن زندگی می نماید، دست بردارد.

وی با ابراز تعجب از اظهارات حاکمان و دیپلمات های ریاض مبنی بر نگرانی هایشان درباره امنیت و ثبات منطقه، گفت: امنیت و ثبات منطقه نیازمند آن است که صلح، همزیستی مسالمت آمیز و گشاده رویی بر روی کشورهای همسایه و جست و جوی راه های تقویت و توسعه روابط دوجانبه با آن ها جایگزین صحبت های بی اساس در باره تهدید کشورهای منطقه از سوی ایران گردد.

هشام شرف اضافه نمود: حاکمان ریاض باید از تهران بیاموزند که با هدف تحکیم ثبات در منطقه خلیج فارس و حفظ امنیت و ثبات این منطقه طرح صلح هرمز را ارائه کرد و خواهان امنیت و آرامش در منطقه شد.

وزیر خارجه یمن گفت: آنچه در مصاحبه سفیر عربستان سعودی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه بیان شد، کوشش ناموفق برای نشان دادن اینکه ریاض می تواند به عنوان یک پلیس در شبه جزیره عربستان و خلیج فارس برای اجرای سیاست ها و دستورالعمل های دولت آمریکا و کشورهای متحد واشنگتن در ناتو نقش آفرینی کند.

وی گفت: تنها توفیقی که نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان طی 6 سال گذشته علیه مردم یمن به دست آورده است، استفاده از جدیدترین سلاح های نظامی آمریکایی و غربی از جمله سلاح های ممنوعه برای کشتن زنان، بچه ها و کهنسالان یمنی و از بین بردن زیرساخت های این کشور و ایجاد بزرگترین فاجعه انسانی در عصر گفت و گو می باشد.

شرف گفت: طی 6 سال تجاوز تحت عنوان بازگرداندن دولت قانونی که هیچ پایه و اساسی ندارد، عربستان و امارات به تمام اشکال نسبت به محاصره و از بین بردن اقتصاد و بی ارزش کردن پول ملی همراه با رویکرد گرسنه کردن مردم و توقیف کشتی های مملو از مشتقات نفتی و گاز مایع و همچنین بستن فرودگاه بین المللی صنعا به توصیه دولت فراری و هتل نشین منصور هادی برای فشار بر صنعا و سرمایه گذاری در سایر مناطق یمن به نفع حاکمان خود اقدام کردند.

وی با بیان اینکه مردم یمن ذاتاً متمدن و صلح جو هستند و فقط با کسانی که با آن ها جنگ دارند و سرزمینشان را اشغال و یا در امور داخلی آن ها دخالت می نمایند، جنگ می نمایند، اضافه نمود: مردم یمن در کوششند تا به آرزوهای قانونی خود برسند و مهمترین آن ها خاتمه حمله نظامی، برطرف محاصره و عقب نشینی همه نیروهای خارجی و مزدوران وفادار به کشورهای متجاوز از تمام مناطق و جزایر یمن است.

وزیر خارجه یمن با اشاره به اینکه مردم این کشور در زمانی که هواپیماهای عربستان در حال کشتن آن ها هستند و بر اثر حملات ائتلاف متجاوز و محاصره وحشیانه آن ها با بدترین فاجعه انسانی روبرو هستند، نظام عربستان به دروغ به جهانیان اعلام می نماید که در حال یاری به مردم یمن است، اضافه نمود: مردم یمن، یک ملت آزاده است و به مجموعه یاری های دروغینی که نظام عربستان به جهانیان اعلام می نماید نیازی ندارد.

وی از ریاض خواست تا از مانورهای سیاسی و حرکات سفیران خود در اینجا و آنجا دست بردارد و به سوی صلح عادلانه گام بردارد و درک کند که صلح برای شجاعان است و امتیازاتی برای آن در تاریخ ذکر شده است.

شرف گفت: تمدن و تاریخ صنعا هنوز دست خود را به سوی صلح عادلانه و دستیابی به یک توافق جامع که همه یمنی ها را شامل گردد، دراز می نماید و از کوشش های مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل برای خاتمه دادن به جنگ، برطرف محاصره و دستیابی به اصلاحات و بهبود امور مالی یمن به گونه ای که به مردم و نیروهای سیاسی یمن امکان دهد با استفاده از حق مآغاز خود آینده خود را به شکل دموکراتیک و آزاد انتخاب نمایند و به بازسازی و سرمایه گذاری در زمینه های مختلف مالی، اجتماعی، بهداشتی، آموزشی و تدوین و اجرای برنامه های توسعه پایدار بپردازند.

نایف بن بندر السدیری سفیر عربستان در اردن که کشورش به حمایت از بعضی گروه های تروریستی منطقه متهم است روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری اردن در اظهاراتی مضحک مدعی شد که در صورت خروج و کناره گیری نیروهای ائتلاف از جنگ یمن، نیروهای غربی برای مقابله با گروه های تروریستی از جمله القاعده و داعش وارد یمن خواهند شد.

وی اضافه نمود: امروز جامعه بین المللی درک نموده است که حمایت از کوشش های ائتلاف به رهبری عربستان در جنگ یمن برای مبارزه با گروه های تروریستی از جمله القاعده و داعش لازم است.

این دپیلمات سعودی مدعی شد که انصارالله با رد درخواست انجام گفت و گوی سیاسی و به چالش کشیدن تصمیمات سازمان ملل و شورای امنیت، جنگ را مطابق آنچه تهران به آن ها دیکته می نماید، ادامه دهد.

وی مدعی شد که درصورت خروج نیروهای ائتلاف عربی از یمن ممکن است زمینه ورود مستقیم نیروهای قدرت های غربی به بهانه نبرد با گروههای تروریستی یمن و جلوگیری از نفوذ ایران فراهم گردد.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 8209

به "خبرنگاران یمن: ادعای تکراری ریاض علیه ایران هیچکس را فریب نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یمن: ادعای تکراری ریاض علیه ایران هیچکس را فریب نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید