دهکده قرون وسطایی که در ایتالیا از زیر دریاچه بیرون آمد، عکس

به گزارش جعبه مهر، کره زمین پیوسته دچار تغییرات بزرگی می شود که برخی از آن ها را طبیعت و برخی دیگر را انسان ها سبب می شوند. یکی از این تغییرات سدسازی است که برای هدایت آب و برق به مناطق پرجمعیت انسانی و کارخانه های صنعتی آن ها صورت می گیرد. اما این مورد چه ارتباطی به این دهکده دارد؟ همراه ما باشید تا باهم از این موضوع مطلع شویم!

دهکده قرون وسطایی که در ایتالیا از زیر دریاچه بیرون آمد، عکس

دهکده فابریکه دِکارجینه واقع در کوهپایه های رشته کوه آپوان آلپس (منطقه توسکانی) کاملاً زیرآب پنهان شده است. ولی هر ده سال یک بار مانند روح ظاهر می شود.

ساختن سد زمانی برای کسانی که به انرژی و آب نیاز داشتند راه حل بسیار محبوب و مناسبی به شمار می رفت، چراکه دولت ها و سیاستمداران از پیامدهای زیست بومی تغییر چیدمان چشم اندازها و مسیرهای آبی کمتر آگاه بودند. البته امروزه تمایل کمتری به سد زدن در رودخانه ها یا دریاچه سازی برای دستیابی به انرژی وجود دارد.

ولی به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، شرکت های برق مصمم شدند که به همه مناطق ممکن در اروپا و آمریکای شاقتصادی برق رسانی کنند و بدین ترتیب سدسازی به شدت در هر دو قاره رواج یافت؛ کاری که به نظر می رسد در درازمدت و به ویژه در بافت های زیست محیطی خطرات فراوانی در پی داشته باشد.

دهکده فابریکه دِکارجینه. هر ده سال یک بار، به دلیل انجام عملیات های نگهداری سد لازم می شود که آبگیر آن یا همان دریاچه وایلی زه کشی شود. به همین خاطر دهکده دوباره نمایان می شود.

در سال 1953، یک سد نیز در کشور ایتالیا ساختند که منجر به ایجاد دریاچه وایلی شد که هم نعمت برق و هم توریستی را به مناطق پیرامونش بخشید. البته این کار سبب شد تا ناخواسته یک دهکده قرون وسطایی به نام فابریکه دِکارجینه نیز در آب فرو رود و از دیدگان بازدیدکنندگان منطقه محو شود. ولی سدها نیز مانند دیگر پروژه های بزرگ ساخت وساز به نگهداری نیاز دارند و دریاچه وایلی نیز از این قاعده مستثنا نیست و امسال قرار است زه کشی شود. خالی شدن دریاچه برای ایتالیایی ها و توریستهای سایر نقاط جهان بسیار خوشایند خواهد بود.

آخرین زه کشی دریاچه در سال 1994 انجام شد؛ منابع گوناگون می گویند که آن سال حدود یک میلیون بازدیدکننده داشته است و همه شان برای دیدن بقایای کهنی که به قرن 12 یا 13 میلادی بازمی گردند به هیجان و دل شوره افتاده بودند. تاریخ دانان می گویند این دهکده محل زندگی آهنگرانی بوده است که در منطقه به کسب وکار مشغول بودند. یکی از اهالی سرشناس این منطقه و دختر شهردار پیشین شهر به نام لورِنزا جورجی در صفحه اجتماعی اش نوشته اشت که منابع گفته اند دریاچه وایلی در سال 2020 دوباره زه کشی خواهد شد.

سد روبروی فابریکه دکارجینه که دهکده را در آب فروبرد.

اِنِل پاوِر، سخنگوی شرکتی که مسئولیت دریاچه را بر عهده دارد گزارش داده است که گفتگوها در این باره به تازگی شروع شده اند و فرایند زه کشی احتمالاً اواخر امسال شروع شود. البته شاید این دهکده دست کم تا سال 2021 کاملاً قابل دیدن نباشد. هنگامی که دریاچه زه کشی می شود، ساختمان های کهن زیر آن ناگهان به حالتی شگفت آور و ترسناک پدیدار می شوند؛ درست به خیره کنندگی یک سراب. البته پیش از خشک شدن کامل نیز افراد می توانند با قایق به سوی این بقایای کهن پارو بزنند و از نزدیک به ساختمان های کاری مردان باستانی هم پیشه بنگرند.

احتمالش زیاد است که دهکده امسال کاملاً نمایان نشود؛ البته اگر تاریخ های اعلام شده توسط شرکت دقیق باشند. محدودیت های مسافرتی هنوز در برخی مناطق برقرارند و دولت و مسئولان سلامت عمومی از تجمعِ شمار فراوانی توریست در مکان های دیدنی ابراز نگرانی می کنند، حتی اگر این مکان ها روباز باشند و تنها راه رسیدن به آن ها قایق باشد. بااین وجود، محدودیت آبی برای دسترسی به این مکان دست کم باعث می شود تا مسئولان شهری بتوانند چگونگی ورود و خروج توریستان را کنترل و بر آن نظارت کنند.

این منطقه در زمان های عادی پر از توریست می شود؛ زیرا در استان لوکای منطقه توسکانی واقع شده است. ولی این روزها اصلاً به زمان های عادی شباهت ندارند و منطقه ای که بر پایه دلارهای توریستان می چرخید بی شک اکنون با رکود اقتصادی بزرگی روبه رو شده است. با توجه به برقرار بودن محدودیت های مسافرتی و کمتر خارج شدن مردم از خانه، زه کشی دریاچه در سال 2020 از یک نظر منطقی است ولی هنگامی که این دهکده قرون وسطایی کهن از دریاچه سر برآورد، دیگر سخت می توان توریستان و اهالی را از آن دور نگه داشت؛ زیرا رویدادی است که هر نسل تنها یک بار فرصت دیدنش را دارد، و همچنین بخشی از تاریخ و معماری کهن ایتالیا به شمار می آید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9364

به "دهکده قرون وسطایی که در ایتالیا از زیر دریاچه بیرون آمد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهکده قرون وسطایی که در ایتالیا از زیر دریاچه بیرون آمد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید