روایت کرباسچی از تهدیدهای جمهوریت نظام

به گزارش جعبه مهر، شاید صریح تر از همه مدیران کشور در این سال ها، اظهارات آقای روحانی در هفته گذشته بود که خطر اضمحلال جمهوریت نظام را گوشزد کرد و به بهانه رد صلاحیت های شورای نگهبان که حالا دیگر رفتاری معمول از این نهاد در هر انتخاباتی شده به ضرورت حفاظت از جمهوریت جمهوری اسلامی در کنار اسلامیت پرداخت.

روایت کرباسچی از تهدیدهای جمهوریت نظام

به گزارش خبرنگاران، غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در یادداشتی با عنوان چه چیزی جمهوریت نظام را تهدید می نماید؟ در روزنامه ایران نوشت:

در آستانه انتها چهل و یکمین سال استقرار جمهوری اسلامی و همزمان با برگزاری یازدهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی فرصتی فراهم شده که همه فعالان سیاسی در داخل و خارج کشور بار دیگر به واژه های انتخابات، جمهوریت، نقش مردم و... بپردازند. شاید صریح تر از همه مدیران کشور در این سال ها، اظهارات آقای روحانی در هفته گذشته بود که خطر اضمحلال جمهوریت نظام را گوشزد کرد و به بهانه رد صلاحیت های شورای نگهبان که حالا دیگر رفتاری معمول از این نهاد در هر انتخاباتی شده به ضرورت حفاظت از جمهوریت جمهوری اسلامی در کنار اسلامیت پرداخت. بدون اینکه بخواهیم در انگیزه های سیاسی این اظهارات غور کنیم و یادآوری کنیم که گوینده محترم در طول سال های انقلاب و حتی در دوره ریاست جمهوری خود چقدر به لوازم جمهوریت و عنایت به مردم و خواست های آنها پرداخته، اما اینکه واقعاً تضعیف جمهوریت خطری جدی برای نظام است، هشدار درست و بجایی است ولی چه عواملی در این خطر واقعاً مؤثر است؟ چند مورد را تیتروار می گردد اشاره نمود:

1- حتماً مهم ترین عامل، عدم کارایی منتخبین مردم است یا خدای ناکرده فساد و خلاف به وفور در افراد و سیستم. حتماً بیشترین ناامیدی مردم از انتخابات را همین امر رقم می زند. انتخاباتی که همواره با وعده تغییر شرایط آغاز می گردد و مردم را به امید حل مسائل پای صندوق می کشاند. ولی بعد یک دوره یا حتی بیشتر مردم شاهد گشایشی که نیستند هیچ، احیاناً شرایط زندگی برایشان سخت تر هم شده است.

2- صرفنظر از کارآمدی اگر به هر دلیل دیگر فشارهای مالی و اجتماعی روی زندگی اقشار مختلف آوار گردد و از طرفی شدیدترین تبلیغات داخلی و خارجی روح و روان مردم را نشانه گیری کند و به جای امید به آینده بذر یأس و افسردگی را بارور کند چه انگیزه ای برای حضور مردم و تقویت جمهوریت باقی می ماند؟ به جرأت می توان ادعا کرد این روزها بیش از هر دوره دیگری این فضای ذهنی و فکری بخش های وسیعی از جامعه را فرا گرفته است.

3- کوشش و تصریح آشکار رقبای سیاسی به ناکارآمدی انتخابات در کشور هم عامل دیگر تضعیف جمهوریت است. عده ای به اسم انقلابیگری همه ضعف ها و مسائل را محصول انتخاب مردم می دانند و از تریبون های رسمی تصریح و تبلیغ می نمایند برای اینکه بگویند اینها را درست انتخاب نکرده اند و باید ما را انتخاب می کردند که همه چیز گل و بلبل می شد. غافل از اینکه این رویکرد بیش از آنکه به نفع آنها در انتخابات باشد، عامل رویگردانی و بی رغبتی در کلیت انتخابات می گردد (چرا که خوشبختانه تجربه آن دوره های گل و بلبل هم هنوز در خاطره و زندگی مردم حضور دارد). و عده ای به اسم اصلاحات و یا اعتدال یا حتی اپوزیسیون (چه در داخل و چه در خارج) به عنوان انتقاد از بعضی اشکالات ساختاری این زمینه را القا می نمایند که هر که را هم انتخاب کنید تأثیری در امور کشور ندارد و دیده اید که در بهترین دوره های مجلس یا ریاست جمهوری هم اداره کشور بر موضوع مدار ثابتی است که فارغ از انتخاب چپ و راست است... و در کنار هر دوی اینها عملکرد دستگاه های نظارتی است که به نوعی رد صلاحیت های بی مورد یا بدون شرح وسیله ناامیدی از حضور در صحنه انتخابات فراهم می نماید.

4- و بالاخره رواج و رسمیت یافتن توهین های وقیح به منتخبین مردم و از جمله رئیس جمهوری با رکیک ترین کلمات و واژه ها به اسم اسلام و انقلاب و دلسوزی برای مردم و نظام در حالی که دم خروس اقتدارگرایی و مخالفت با اصل جمهوریت نظام از زیر ردای همه اینها بیرون زده و دیگر حتی داعیه ای بر مخفی کردن آن هم ندارند.

مردم حق دارند فکر نمایند منتخبی که با تأیید بالاترین نهاد نظارتی نظام و با این همه آرا و این همه کوشش برای برگزیدن با حضور بیش از 40 میلیون رأی رئیس جمهوری شده ناگهان به ادعای مخالفان آدمی با این صفات و ویژگی های منفی از آب درمی آید که حتی در مردم عادی کوچه و بازار هم کمتر می توان مثل آن را سراغ داشت به چه کار می آید و چرا باید در برگزیدن او این همه دردسر و جنجال و نزاع و رقابت را قلم بزنیم؟

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4657

به "روایت کرباسچی از تهدیدهای جمهوریت نظام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت کرباسچی از تهدیدهای جمهوریت نظام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید