زیرساخت ارتباط دانشگاه و صنعت، فرهنگ است، پایان نامه فروشی از کجا نشأت می گیرد؟

به گزارش جعبه مهر، یکی از اساتید نخبه دانشگاه آزاد اسلامی از موانع ارتباط دانشگاه با صنعت می گوید.

زیرساخت ارتباط دانشگاه و صنعت، فرهنگ است، پایان نامه فروشی از کجا نشأت می گیرد؟

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، امروزه استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان اغلب بر روی فعالیت های خدماتی مانند فروش، حمل ونقل، تاکسی های اینترنتی و غذا فعالیت می کنند. از همین رو نیاز است اکوسیستم استارت آپ ها و کارآفرینان به سمت حوزه های کمتر مورد توجه بـا پتانسـیل بالا و اثـرات اجتماعی و مالی و ملی بالا در شرایط کنونی هدایت شود.

باتوجه به چالش های متعدد کشور در عرصه هایی مانند کشاورزی، سبک زندگی شهرنشینی، مسائل اجتماعی، محیط زیست، آلودگی و انرژی، در این بین گروه ها و شرکت های دانش بنیانی شکل گرفته اند که به صورت غیرمستقیم اندیشه و خلاقیت را وارد چرخه های تولید تا بازار می کنند. خبرگزاری خبرنگاران در راستای معرفی و تجربه نگاری فناوری، با گروه های استارت آپی پیروز در قالب پاتوق نخبگان همراه شده و پای صحبت خبرنگارانن نشسته است.

پاتوق نخبگان محفلی برای مخترعان و نخبگان است که در سلسله نشست هایی در راستای معرفی دستاوردها و چالش های استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در خبرگزاری خبرنگاران برگزار می شود. در این نشست میزبان فرزاد چراغ پور سماواتی دارای مدرک دکتری مکانیک از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و سازنده ویلچر هوشمند ایستا هستیم. در ادامه مشروح این مصاحبه را می خوانید.

بی خبری مهندسان پزشکی از نیازها و مسائل بیمارستان ها/ فرهنگ استفاده از تولید داخلی در بیمارستان ها وجود ندارد

خبرنگاران: نقش طرح پایش دانشگاه آزاد در پیشروی پایان نامه ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

چراغ پور سماواتی: نظام پایش، سامانه ای است که به طور مثال به استاد می گوید که می تواند در خصوص 10 زمینه بهداشت، انرژی، محیط زیست، پزشکی و... کار کند و در حوزه پزشکی که در دو حوزه مواد پزشکی و تجهیزات کار کند. و باید این محدودیت برطرف شود.

به طور مثال نگارنده موضوعات نظام پایش پزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب است، این فرد تنها دو زمینه پژوهشی در این زمینه نگاشته است و باید سایر زمینه های پزشکی تمامی به آن اضافه شود.

خبرنگاران: مشکل پایان نامه فروشی از کجا نشأت می گیرد؟

چراغ پور سماواتی: مشکل پایان نامه فروشی از اساتید منشا می گیرد؛ زیرا این اساتید هستند که موضوعاتی را به دانشحویان ارائه می دهند که پیش از آن کار شده است. در این صورت باید از آن استاد پرسید که چرا به روز نیست؟

در صورتی هم که موضوع پایان نامه تکراری نباشد؛ برخی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای تأمین نیازهای مالی خود با شرکت هایی همکاری می کنند. این دانشجو یک کار علمی انجام می دهد که بی اخلاقی است.

در این صورت باید مسئولان این موارد را پیدا کنند، به دانشجو مدرک ندهند و آن را توبیخ کنند.

خبرنگاران: موانع ارتباط دانشگاه با صنعت چیست؟

چراغ پور سماواتی: بخشی از مسائل ارتباط دانشگاه با صنعت مربوط به سیستم دانشگاه و بخشی عمده آن مربوط به صنعت است. در دانشگاه ها ساختارهای گوناگونی برای ارتباط با صنعت شکل می گیرد که این ساختارها برعهده افراد ثابتی قرار می گیرد؛ همین موضوع مشکل ارتباط دانشگاه با صنعت است که باید تأمل بیشتری به آن شود.

فرهنگ، زیرساخت ارتباط دانشگاه و صنعت است

برای بهبود ارتباط دانشگاه و صنعت باید به تربیت نیروی انسانی (استاد و دانشجو) دقت کرد. استاد دانشگاه باید مسائل واقعی مبتلابه صنعت را به عنوان پروژه پایان نامه تعریف و دانشجویان را به سوی حل این مسائل هدایت کند.

دانشجویانی باید در دانشگاه ها تربیت شوند که نیروی کاری جوابگوی نیاز جامعه باشند و دغدغه آن ها جوابگویی به مسائل و مسائل جامعه باشد. زیرساخت بهبود و تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت فرهنگی و پس از آن مسائل آموزشی است، بعد آموزشی از جنس اخلاق مدارانه می آید.

سطح دانشگاه های ما (دانشجویان و اساتید)، در سطح استاندارد جهانی است؛ اما متأسفانه بیشتر از اینکه به مسائل مبتلابه جامعه خود توجه کنیم، مسائل جامعه جهانی را حل می کنیم.

این ایرادی است که در سازوکارهای تشویقی تنبیهی ریشه دارد. ارتقا اساتید و دانشگاهیان ما در گرو پایگاه تامسون رویتر و پایگاه ISI و... است. همین امر آن ها را به سوی مسائل آن ژورنال و آن صنعتی که آن ژورنال در آن به وجود آمده، سوق می دهد و می توان گفت مهاجرت نخبگان را تسهیل می کند. دانشجویانی که مسائل جامعه جهانی را حل می کنند با پیشنهاد به، تسهیلات، زندگی و شرایط بهتر از سوی کشورهای خارجی، ترغیب به مهاجرت می شوند.

از طرفی در صورت حمایت و ارائه تسهیلات است که پژوهشگران ترغیب به حل مسائل کشور می شوند؛ در غیر این صورت دانشگاهیان و پژوهشگران به سراغ حل مسائل کشور نخواهند آمد.

دانشگاه، استاد، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، صنعت یک جور سیستم های دینامیک و ارگانیسم های زنده و همه به هم متصل هستند. همه کسانی که دست اندرکارند باید در راستای حل این مشکل قدم بردارند.

خبرنگاران: نقشه جامع علمی کشور چقدر از نیازهای جامعه دانشگاهی را مرتفع کرده است؟

چراغ پور سماواتی: بزرگانی که نقشه جامع علمی کشور را نوشتند. همه اساتید تراز اول کشور بودند ولی یک نقدی راجع به نقشه جامع علمی کشور، که حدود 15 سال از نگارش آن می گذرد؛ گفته می شود 70 درصد از نقشه جامع علمی کشور اجرایی نشده است؛ اما تا کنون در این خصوص گزارشی ارائه نشده است که این درصدی که اجرایی شده چه چیزهایی است. می گویند شما دیگر با آن کاری نداشته باشید! بنابراین پس همچنان جوابی برای اینکه اولین قدم را چه کسی بردارد، نداریم.

4084/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6354

به "زیرساخت ارتباط دانشگاه و صنعت، فرهنگ است، پایان نامه فروشی از کجا نشأت می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیرساخت ارتباط دانشگاه و صنعت، فرهنگ است، پایان نامه فروشی از کجا نشأت می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید