مردم عجله دارند، پس سراغ شبکه های اجتماعی رفته اند؛ اطلاعات درست به خطر افتاده اند

به گزارش جعبه مهر، تهران (پانا) - شکرخواه، استاد علوم ارتباطات با بیان اینکه اینفودمی بیشتر تکیه بر آرزوها دارد تا حقایق موجود، اظهار کرد هم اکنون سر پیچ خطرناکی هستیم و باید مفاهیم را به زبان ساده بیان و اثبات کنیم. در این جهت احتیاج به یک همگرایی اولیه داریم تا یک زبان مشترک پیدا کنیم.

مردم عجله دارند، پس سراغ شبکه های اجتماعی رفته اند؛ اطلاعات درست به خطر افتاده اند

به گزارش ایسنا یونس شکرخواه، روزنامه نگار پیشکسوت و استاد علوم ارتباطات شامگاه گذشته با حضور در یک لایو اینستاگرامی درباره اینفودمی در دوران کرونا و پساکرونا و جریان چرخش اطلاعات در یک سال گذشته توضیحاتی را ارائه کرد.

او در ابتدا ضمن آنالیز ریشه های زبانشناسی این واژه، اظهار کرد که اینفودمی متشکل از دو واژه information (اطلاعات) و demi (ریشه یونانی که به مردم نسبت داده می گردد) است. در بخشی از این واژه اطلاعات خودنمایی می نماید و در بخش دیگر به مردم در مقوله یک بیماری یا در واقع یک ویروس که الان همه با آن سر و کار داریم، اشاره دارد.

شکرخواه اعلام نمود: این واژه برای اولین بار در سال 2003 و زمانی که گونه های اولیه ویروس های سارس در جهان بروز کرد، مطرح شد و اوایل سال 2020 نیز یک بار دیگر این واژه از سوی سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل مطرح شد. این نگرانی از این جهت بود که می خواستند بگویند ممکن است در میان اطلاعاتی که دریافت می کنید، دروغ هایی هم وجود داشته باشد. در واقع خیلی پرریسک است که فکر نکنید اگر در معرض دریافت اخبار کرونا هستید، همه آن چیزی که می شنوید، درست است. الان بیش از یک سال است که از شیوع ویروس کرونا می گذرد، اما هنوز هم درباره مواردی همچون امکان انتقال ویروس از روی سطوح بحث می گردد. بنابراین می توان اینگونه گفت که اینفودمی ترکیبی از حقیقت و افسانه است که باید مراقب آن باشیم.

این استاد علوم ارتباطات با بیان اینکه غالباً برای ارائه این اطلاعات از فرمت های آشنا استفاده می گردد، یادآور شد که گاهی این فرمت ها مخاطب را منفعل می نماید. به عنوان مثال تمام کوشش هایی که به صورت مکتوب و شفاهی که برای متقاعد کردن افراد صورت می گیرد، تاکید بر ساختن ما از منبع و مخاطب دارد و در ادامه حرف هایی می زند که به ظاهر آشنا است. به عنوان مثال گفته می گردد که هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که ... ! در واقع از اینفودمی به وسیله مکانیزم های آشنا کوشش می نماید که آنچه خرج شما می نماید تداول پیدا کند.

شکرخواه با بیان اینکه اینفودمی بیشتر تکیه بر آرزوها دارد تا حقایق موجود، اظهار کرد که در اینفودمی، این مدل چرخش اطلاعات بیشتر بر پایه آرزوهای افراد است.

او در ادامه با تاکید بر اینکه کرونا به عنوان نخستین اینفودمی شبکه های اجتماعی شناخته می گردد، به بیان توضیحاتی درباره چرخش اطلاعات در این شبکه ها و افزایش کاربران آنها در این مدت، پرداخت و اظهار کرد: در این مدت سرمشق ها در رسانه ها دچار تغییر شد و مردم از پلتفرم های وب به شبکه های اجتماعی منتقل شدند. مردم دنبال اطلاعات تازه هستند و عجله دارند و به همین دلیل هم به سمت شبکه های اجتماعی رفته اند.

شکرخواه با بیان اینکه حرکت مردم به سمت شبکه های اجتماعی بیش از همه به پردازش اطلاعات درست آسیب می رساند، اعلام نمود: شاید اولین گامی که ما باید بر داریم ساده سازی مفاهیم است و نه مبتذل سازی مفاهیم. هم اکنون سر پیچ خطرناکی هستیم و باید این مفاهیم را باز و به زبان ساده نشان دهیم و اثبات کنیم. در این جهت احتیاج به یک همگرایی اولیه داریم تا یک زبان مشترک پیدا کنیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9622

به "مردم عجله دارند، پس سراغ شبکه های اجتماعی رفته اند؛ اطلاعات درست به خطر افتاده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم عجله دارند، پس سراغ شبکه های اجتماعی رفته اند؛ اطلاعات درست به خطر افتاده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید