نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد

به گزارش جعبه مهر، مرکز آمار ایران گفت که نرخ تورم یک سال منتهی به خرداد 1399 برای خانوارهای کشور به 27.8 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 2 واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، براساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالیانه برای خانوار شهری 27.7 درصد و برای خانوار روستایی 27.8 درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه به ترتیب 2 و 2.6 درصد کم شده است.

منظور از نرخ تورم سالیانه تغییر میانگین قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری است، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

رشد 1.5 واحدی نرخ تورم نقطه ای

نرخ تورم نقطه ای تغییرات قیمت نسبت به ماه مشابه سال گذشته را نشان می دهد که براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور در خردادماه 22.5 درصد بود. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 22.5 درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده ­اند.

نرخ تورم نقطه ای خرداد ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل (اردیبهشت ماه) 1.5 واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 2.9 واحد درصدی به 14.9 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 0.7 واحد درصدی به 26.4 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 22.7 درصد و خانوار روستایی 21.1 درصد بوده و نسبت به ماه قبل به ترتیب 1.4 و 1.8 واحد درصد رشد داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

یکی دیگر از نرخ های تورمی اعلام مرکز آمار تورم ماهیانه که تغییرات قیمت نسبت به ماه قبل را نشان می دهد نرخ تورم ماهیانه خرداد 1399 به 2 درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت 0.5 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهیانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 2.4 درصد و 1.8 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهیانه برای خانوارهای شهری 2 درصد است که نسبت به ماه قبل، 0.6 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه نان و غلات (انواع برنج خارجی، ماکارونی)، گروه میوه و خشکبار (سیب، پرتقال)، و گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) است.

در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه تفریح و فرهنگ (تجهیزات رایانه، حق عضویت باشگاه های ورزشی)، گروه مبلمان و لوازم خانگی (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه بهداشت و درمان (انواع دارو و ویزیت) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه سبزیجات (پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی) و متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی خانوارها نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالیانه در خرداد ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 25.8 درصد برای دهک اول تا 30 درصد برای دهک دهم است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 6505

به "نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید