نهاوندیان: کرونا 15 درصد شاغلان و فراوری را متاثر کرد ، پیش بینی عادی شدن اقتصاد از انتها اردیبهشت

به گزارش جعبه مهر، معاون مالی رئیس جمهور گفت: بر اساس برآورد ما بیماری کرونا 15 درصد جامعه شاغل و فراوری ناخالص ملی را تحت تأثیر قرار داده است.

نهاوندیان: کرونا 15 درصد شاغلان و فراوری را متاثر کرد ، پیش بینی عادی شدن اقتصاد از انتها اردیبهشت

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، محمد نهاوندیان در گفتگوی ویژه خبری افزود: خسارت به فراوری ناخالص ملی 15 درصد اما تابع بازه زمانی است.

وی افزود: اگر جلوی بیکاری این افراد گرفته گردد آثار ثانویه آن بر اقتصاد کشور نیز کاهش می یابد.

نهاوندیان گفت: اگر در سه ماه بتوانیم بیماری کرونا را کنترل کنیم و حوزه سلامت به ما چراغ سبز نشان دهد آثار زیانبار کرونا بر اقتصاد کشور بسیار کاهش می یابد که نمونه آن صنعت گردشگری است که می تواند در تابستان ، رکود کنونی خود را جبران کند.

وی با بیان اینکه سلامت و اقتصاد مانند دو بال هستند افزود: اکنون باید برای بهبود مالی کشور برای دوره پس از گذر از بیماری کرونا برنامه ریزی کنیم.

نهاوندیان گفت: بعضی شعب بانک ها دستورالعمل تنفس برای اقساط تسهیلات را رعایت ننموده اند که امروز بانک مرکزی شماره تلفنی را برای اعلام گزارش های مردمی در این زمینه اعلام می نماید که با متخلفان به سرعت برخورد می کنیم.

وی افزود: پس از دستورالعمل تعویق اقساط تسهیلات بانکی در مرحله دوم بسته حمایتی 100 هزار میلیارد تومانی که برابر 3 درصد فراوری ناخالص ملی کشور است برای حمایت از اقتصاد کشور تصویب کردیم.

نهاوندیان گفت: بخشی از این مبلغ به صورت بلاعوض و بخشی از آن به صورت تسهیلات با نرخ سود 12 درصد پرداخت می گردد.

وی افزود: 25 هزار میلیارد تومان از این رقم از منابع ملی و 75 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی است.

نهاوندیان گفت: با توجه به اینکه درآمد نفتی کشور به یک هشتم درآمد نفتی در سال 90 رسیده اما شرایط مدیریت شده است و بنگاه های حمل و نقل، گردشگری، فرهنگی، آموزشی، رستوران ها و ... برای دریافت این تسهیلات در اولویت هستند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد مردم توصیه های بهداشتی برای مقابله با کرونا را کامل رعایت نموده و سفر نرفته اند افزود: امیدواریم در خاتمه اردیبهشت از پیک بیماری کرونا عبور کنیم و بخش فراوری و اقتصاد کشور از خرداد فعالیت خود را از سر بگیرد.

نهاوندیان گفت: اختصاص بسته حمایتی 100 هزار میلیارد تومانی کمترین اثر را روی نقدینگی کشور دارد.

وی افزود: شرط استفاده بنگاه ها از تسهیلات با نرخ 12 درصد این است که کارکنان خود را تعدیل ننموده باشند.

نهاوندیان گفت: بنگاه های آسیب پذیر از کرونا نگران تسهیلات قبلی خود نیز نباشند و کارکنان خود را حفظ نمایند.

وی افزود: این بنگاه ها اگر تسهیلاتی با نرخ 18 درصد نیز دارند می توانند تسهیلات با نرخ 12 درصد را نیز دریافت نمایند البته میزان این تسهیلات به حفظ کارکنان آنها بستگی دارد.

نهاوندیان گفت: پرداخت این تسهیلات با بانک هاست اما دستگاه های مربوطه بر به هدف رسیدن این تسهیلات نظارت کامل دارند.

وی با بیان اینکه در دو روز گذشته در شهرهای شلوغ میزان ابتلا به بیماری کرونا و تعداد افراد فوت شده کاهش یافته است افزود: اگر در کارگاه های فراوریی پروتکل رعایت فاصله بهداشتی یک و هشت دهم متری رعایت گردد این واحدها می توانند فعالیت نمایند.

نهاوندیان گفت: برای 3 میلیون جمعیت سطح پایین درآمدی جامعه، سرانه 200 هزار تومان در ماه برای هر نفر به مدت 4 ماه پرداخت می گردد و 4 میلیون خانوار نیز که در سطح بالاتری قرار دارند می توانند بدون هیچ تشریفاتی به بانک ها مراجعه و 2 میلیون تومان تسهیلات برای گذراندن امور زندگی خود در این دوره دریافت نمایند.

وی افزود: پرداخت این مبلغ باید به سرعت از طرف بانک ها انجام گردد و بانک مرکزی این موضوع را به آنها ابلاغ نموده است.

نهاوندیان گفت: پس از گذر از بحران کرونا باید 15 درصد آسیب دیده از این بیماری به اقتصاد کشور بازگردد و بر این اساس از طریق مشوق های تحریک تقاضا مانند ارائه کارت های خرید عمل خواهیم کرد.

وی افزود: مجموع این مشوق ها 25 هزار میلیارد تومان است.

نهاوندیان گفت: بسته 100 هزار میلیارد تومانی جدای از بودجه اما بودجه ای است و پرداخت آن بلاعوض است.

وی افزود: 8 هزار میلیارد تومان از این 25 هزار میلیارد تومان به 7 میلیون نفر سطح پایین جامعه در قالب پرداخت 200 هزار تومان در ماه به هر نفر و تسهیلات 2 میلیون تومانی است و 12 هزار میلیارد تومان نیز اعتبار ویژه ای است که به بخش سلامت پرداخت می گردد.

نهاوندیان گفت: در هیچ کشوری آزمایش، خدمات بستری و درمان بیماری کرونا دولتی نیست اما در ایران این مراحل با هزینه دولت انجام می گردد.

وی افزود: از 25 هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض 5 هزار میلیارد تومان نیز به صندوق بیمه بیکاری یاری می گردد و این رقم، رقم دقیقی است که وزارت تعاون به ما اعلام نمود و رئیس جمهور بدون کم و کاست آن را اختصاص داد.

نهاوندیان گفت: 1 میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای تأمین 25 هزار میلیارد تومان یاری بلاعوض برداشت می گردد.

وی با بیان اینکه مکاتبه های رسمی با صندوق بین المللی پول برای دریافت تسهیلات یا کوشش های جدی برای آزادسازی ذخایر ارزی کشورمان در دیگر کشورها صورت گرفته است اما منابع بسته حمایتی یکصد هزار میلیارد تومانی به هیچ منبع خارجی اتکا ندارد.

نهاوندیان گفت: ایران سپرده قابل توجهی در صندوق بین المللی پول دارد و عضو هیأت مدیره آن است و حق دارد از تسهیلات این صندوق استفاده کند.

وی افزود: فضای جامعه جهانی هم نوا با ایران است و همه بجز امریکا به ایران حق می دهند از تسهیلات صندوق بین المللی پول استفاده کند اما امریکا همه اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته است.

نهاوندیان گفت: برای آزاد کردن ذخایر ارزی ایران در دیگر کشورها نیز کوشش ها و همراهی های بین المللی جدی تر از گذشته انجام می گردد و فشار در این زمینه بر آمریکا بیشتر شده است و امیدواریم دسترسی به این منابع بیشتر گردد.

وی افزود: کوشش می کنیم در سال 99 فرایند مهار تورم مانند سال 98 ادامه یابد و در این سال، تورم از رقم کنونی بالاتر نرود.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5508

به "نهاوندیان: کرونا 15 درصد شاغلان و فراوری را متاثر کرد ، پیش بینی عادی شدن اقتصاد از انتها اردیبهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهاوندیان: کرونا 15 درصد شاغلان و فراوری را متاثر کرد ، پیش بینی عادی شدن اقتصاد از انتها اردیبهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید