هشدار؛ این عادات خودرو را نابود می نماید

به گزارش جعبه مهر، 10 عادت بد رانندگی موجب وارد شدن صدمه به خودرو می گردد. در این مطلب با این عادات آشنا می شوید.

هشدار؛ این عادات خودرو را نابود می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از برنا، خودرو یکی از بخش های جدانشدنی در زندگی انسان هاست و همچون سایر تولیدات بشر از شرایط و خصوصیات خاص خود بهره مند است. مانند بسیاری از موضوعات مختلف در جامعه نکات و باورهای غلط و عادت های اشتباهی در رابطه با شرایط نگهداری از خودرو وجود دارد که در ادامه خواهید خواند.

1- گرم کردن خودرو با روشن بودن طولانی مدت درجا

یکی از عادت های غلطی که بین بیشتر صاحبان خودرو رواج یافته روشن کردن خودرو در آغاز روز و اجازه دادن برای درجا کار کردن خودرو به مدت چندین دقیقه برای گرم شدن موتور آن است. این یک روش غلط برای گرم کردن موتور و اجزای خودرو است؛ چراکه با کار کردن درجای خودرو بیش از حدود یک دقیقه این امر به مرور موجب رقیق شدن روغن می گردد و احتمال مخلوط شدن سوخت و روغن را بالا می برد. همچنین باعث افزایش مصرف سوخت نیز می گردد. بهترین راه برای گرم کردن خودرو پس از حدود یک دقیقه کارکردن درجا و حرکت با دنده یک یا دو حدود یک کیلومتر است.

2- فشردن پدال کلاچ حین حرکت در جهت

یکی از عادت های بد رانندگی رایج بین بعضی رانندگان بازی با پدال کلاچ حین حرکت خودرو و اصطلاحا نیم کلاچ حرکت کردن است. این امر باعث افزایش مصرف سوخت و آسیب رسیدن به صفحه و دیسک کلاچ خودرو و در نتیجه با بالا رفتن استهلاک صفحه کلاچ، این مجموعه سریع تر دچار فرسودگی می گردد.

3- نگه داشتن پدال گاز و کلاچ پشت چراغ قرمز

بیشتر افراد هنگام توقف پشت چراغ قرمز عادت به متوقف نگه داشتن خودرو با فشردن پدال های کلاچ و ترمز دارند. این امر به واسطه درگیر کردن صفحه کلاچ و همچنین لنت های ترمز موجب بالا رفتن استهلاک قطعات شده و باعث از بین رفتن سریع تر آنها می گردد. هنگام توقف پشت چراغ قرمز بهتر است از ترمزدستی در خودروهای دنده ای و حالت پارک در خودروهای اتوماتیک استفاده کنیم.

4- قرار دادن دست روی سر دنده هنگام حرکت خودرو و استفاده از آن به عنوان استراحتگاه دست

یکی دیگر از عادت های بد در رانندگی قرار دادن دست روی دسته دنده حین حرکت خودرو است که به نوعی از اهرم دنده به عنوان محل تکیه گاه دست استفاده می گردد. این رویه در صورت ادامه دار بودن به دلیل فشار بر چرخ دنده ها به مرور موجب فرسودگی سریع تر قطعات گیربکس می گردد.

5- شتاب گیری و ترمزگیری ناگهانی

آغاز حرکت پرشتاب و همچنین ترمزهای شدید و ناگهانی یکی از عادت های بد در رانندگی است که اگر مستمر باشد موجب بالا رفتن استهلاک مجموعه های انتقال قدرت، سیستم تعلیق، سیستم ترمز و چرخ های خودرو می گردد که می تواند هزینه های اضافی را به شما تحمیل کند.

6- ترمز دریافت روی سرعت گیر

یک عادت بد رانندگی در شهر که می تواند بسیار مخرب باشد، ترمز روی سرعت گیرها هنگامی است که سرعت خودرو بالاست. این عمل می تواند فشار زیادی را به سیستم تعلیق خودرو، رینگ ها، لاستیک ها و اتاق و شاسی خودرو وارد کند که در صورت بالا بودن سرعت و وزن بالای خودرو می تواند صدمات جبران ناپذیری را به خودرو وارد کند. هنگام مشاهده سرعت گیرها بهتر است قبل از رسیدن به سرعت گیر ترمز کنیم و سرعت خودرو را قبل از سرعت گیر کاهش دهیم و هنگام عبور از روی سرعت گیر پای خود را از روی پدال ترمز برداریم.

7- استفاده ممتد از ترمز در سراشیبی

هنگام پایین آمدن از سراشیبی و جهتهای سرپایینی اگر در تمام جهت از پدال ترمز برای کم کردن سرعت خودرو استفاده کنیم هم حرکت خطرناکی با داغ کردن لنت های ترمز و امکان از کار افتادن سیستم ترمز وجود دارد و هم باعث بالا رفتن شدید استهلاک ترمزها و دیسک ترمز در خودرو می گردد. هنگام حرکت در سرپایینی بهتر است از دنده سنگین استفاده کنیم و در مواقع احتیاج پدال ترمز را فشار دهیم.

8- رانندگی با باک خالی

این روزها با بالا رفتن هزینه های نگهداری خودروها و با توجه به قیمت سوخت بیشتر رانندگان تا مرز تمام شدن بنزین خودرو رانندگی می نمایند. این موضوع یکی از عادت های بد رایج در استفاده از خودرو است؛ چراکه پایین بودن میزان سوخت در باک خودرو ممکن است با وارد شدن هوا به پمپ بنزین موجب سوختن پمپ بنزین خودرو گردد و هزینه بالایی را به مالک خودرو تحمیل کند. توصیه می گردد هنگام روشن شدن چراغ بنزین خودرو در سریع ترین زمان ممکن سوخت گیری کنید.

9- گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو

یک عادت قدیمی و رایج بین رانندگان وجود دارد که البته بیشتر در میان رانندگان پر سن و سال تر بیشتر مشاهده می گردد. این که بعضی از افراد عادت به گاز دادن به خودرو قبل از خاموش کردن آن دارند. این کار قبلا در خودروهای با سیستم کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام می شد. اما در خودروهای انژکتوری گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو باعث باقی ماندن مقداری سوخت مشتعل نشده در سیلندرها و انژکتور می گردد که به مرور می تواند موجب خوردگی و خرابی سوزن های انژکتور و کارکرد بد موتور گردد.

10- خاموش کردن خودرو پس از مسافت های طولانی

خاموش کردن خودرو پس از طی مسافت های طولانی و درجا کارکردن آن برای مدتی، بیشتر در خودروهای دیزلی مرسوم است. این عمل در خودروهای بنزینی موجب بالا رفتن دمای خودرو و همچنین در درازمدت موجب فرسودگی در سیستم اگزوز خودرو می گردد. در صورت بالا بودن دمای خودرو پس از خاموش شدن نیز فن های خودرو می توانند روشن شوند و موتور را خنک نمایند.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4333

به "هشدار؛ این عادات خودرو را نابود می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ این عادات خودرو را نابود می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید