هشدار ظریف به آمریکا

به گزارش جعبه مهر، وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گویی با اندیشکده مرکز سیاست اروپا با اشاره به نزدیکی انتخابات در ایران، خطاب به آمریکا گفت: ما در اینجا با محدودیت زمانی مواجهیم و زمانی که انتخابات در کشور برگزار گردد، این دولت قادر به انجام هیچ کار جدی نیست و تقریبا 6 ماه یک دوره انتظار خواهیم داشت. او از دولت بایدن خواست هرچه سریع تر تحریم ها را لغو کند.

هشدار ظریف به آمریکا

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: وزیر خارجه ایران بار دیگر با تاکید بر مواضع پیشین توضیح داد که ایران، فورا پس از بازگشت کامل آمریکا به برجام، به اجرای کامل این توافق هسته ای بازمی گردد و بنابراین احتیاجی به مذاکرات بیشتر در این خصوص نیست. همزمان سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با تاکید بر اینکه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در خصوص هیچ موضوعی با آمریکا مصاحبه نمی کنیم، گفت: جهت دیپلماسی کاملا روشن است. مقامات دولت بایدن بازگشت آمریکا به برجام را به بازگشت تهران به تعهدات هسته ای خود مشروط نموده اند.

در همین ارتباط محمدجواد ظریف در مصاحبه با اندیشکده مرکز سیاست اروپا با تاکید بر لزوم بازگشت کامل ایالات متحده به تعهداتش ذیل برجام گفت: ما آمادگی داریم تا پس از بازگشت ایالات متحده به اجرای برجام، فورا به اجرای کامل برجام بازگردیم. به همین سادگی. ما احتیاجی به مذاکرات بیشتر نداریم.

او سپس ادامه داد: به محض آنکه ایالات متحده آمریکا به اجرای تعهداتش ذیل برجام بازگردد، ما می توانیم مصاحبه های بیشتری با گروه 1+5 داشته باشیم تا آن موقع، دلیلی برای هرگونه مذاکره وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به این نکته که برجام نقطه ضعف هایی هم دارد گفت: رسیدن به توافق همیشه شامل بده بستان هایی می گردد. از چشم انداز ما نقص هایی در برجام وجود دارد و از نظر شرکای غربی (طرف های برجام) نیز نقص هایی در این توافق وجود دارد، اما با این وجود، این، بهترین توافقی بود که ما می توانستیم داشته باشیم.

وزیر خارجه ایران سپس شرح داد: دولت فعلی ایالات متحده یا دولت بعدی این کشور نمی توانند به توافقی بهتر از برجام با ایران دست یابند؛ خواه با این دولت (کنونی ایران) و خواه با هر دولت آینده ایران. ظریف ادامه داد: ما در اینجا با محدودیت زمانی مواجهیم و زمانی که انتخابات در کشور برگزار گردد، این دولت قادر به انجام هیچ کار جدی نیست و تقریباً شش ماه یک دوره انتظار خواهیم داشت. رئیس دستگاه دیپلماسی ابراز داشت: از این رو، توصیه می گردد که ایالات متحده سریع دست به اقدام بزند و این حرکت سریع مستلزم آن است که آن ها اقدامات لازم را انجام دهند.

ظریف با اشاره به خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام به رغم مخالفت دیگر طرف های این توافق هسته ای و پایبندی جمهوری اسلامی به تعهداتش ذیل برجام بر مسوولیت اروپا در حفظ این توافق تاکید نمود و گفت: اتحادیه اروپا می تواند نقش بسیار مهمی را در بازگشت به برجام ایفا نماید. امیدوارم که سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و اتحادیه اروپا همچنین درک نمایند که در اینجا مقصر ایالات متحده و نه ایران است.

او سپس با انتقاد از انفعال کشور های اروپایی در قبال تعهدات برجامی گفت: اروپایی ها عادت به سازش دارند. ایران و ایالات متحده این گونه نیستند. آمریکایی ها عادت دارند تحمیل نمایند و ما عادت داریم مقاومت کنیم. اگر می خواهند به حالت تحمیل بازگردند ما هم به حالت مقاومت بازمی گردیم.

به همین سادگی؛ بنابراین زمان آن رسیده است که تصمیم بگیریم که آیا می خواهیم سازش کنیم یا اینکه جهت های قبلی خود (تحمیل و مقاومت) را ادامه دهیم؟ وزیر خارجه ایران با انتقاد از سیاست های دولت های آمریکا در قبال ایران توضیح داد که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا عملکرد متفاوتی در مقایسه با دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا نداشته است.

ظریف با اشاره به این مطلب که با توجه به نزدیک شدن فصل انتخابات ریاست جمهوری ایران، دولت بایدن زمان چندان زیادی برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام ندارد، گفت: زمانی که وارد فصل انتخابات شویم، دولتی خواهیم داشت که چندان دیگر کارآیی کامل نخواهد داشت و 6 ماه تا روی کار آمدن یک دولت جدید زمان می برد... پس توصیه می گردد که آمریکا سریع تر عمل کند و این احتیاج دارد که آن ها خجالت را کنار بگذارند و اقداماتی را که باید انجام دهند.

مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا مصاحبه نمی کنیم

همزمان سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز درخصوص اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید مبنی بر اینکه دیپلماسی با ایران با واسطه گری اروپا در جریان است، توضیح داد: دیپلماسی یک واژه عملیاتی است و منظور آن کاملا روشن است. او ادامه داد: نمی توانیم بگوییم هوادار دیپلماسی هستیم؛ ولی از انتقال وجوه یک کشور به داخل آن کشور جلوگیری کنیم. نمی توانیم بگوییم هوادار دیپلماسی هستیم؛ ولی اقدام به تروریسم مالی و تحریم مالی علیه مردم یک کشور کنیم و این سیاست را ادامه دهیم.

به گزارش ایسنا سعید خطیب زاده دیروز دوشنبه در نشست خبری با تاکید بر اینکه همان طور که پیش از این گفته ام ما به صورت مستقیم و غیرمستقیم در خصوص هیچ موضوعی با آمریکا مصاحبه نمی کنیم، ادامه داد: جهت دیپلماسی کاملا روشن است؛ البته هماهنگ نماینده برجام (مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) کوشش می نماید بعضی نکات را در جهت دیپلماسی جلو ببرد.

خطیب زاده تاکید نمود: این آمریکا بوده که از برجام خارج شده است و باید تعهد بدهد اقدام موثر در برطرف تحریم ها کند و اینکه باید شرایطی را بپذیرد که دیگر این اقدام (خروج از برجام) را تکرار نکند. مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز آدینه (22 اسفند) اعلام نمود: ارتباطات غیرمستقیمی میان ایالات متحده و ایران برای تشریح مواضع خود درمورد چگونگی بازگشت به توافق هسته ای 1+5 وجود دارد.

گروسی بی طرفی خود را حفظ کند

سعید خطیب زاده در پاسخ به سوالی درمورد اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس انرژی اتمی مبنی بر اینکه تهران باید دسترسی های بیشتری را به آژانس بین المللی انرژی برای نظارت بر فعالیت های هسته اش ارائه کند، گفت: موضوع نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران یک موضوع فنی و تکنیکی است و روابط بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بر همین چارچوب است.

خطیب زاده ادامه داد: در چارچوب پادمان، ایران همیشه دسترسی های لازم را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است. البته بعضی از این دسترسی ها فراپادمانی است و براساس اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود که با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی این دسترسی ها تعلیق شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین به موضوع توافق ایران با آژانس انرژی اتمی اشاره نمود و گفت: این توافق سه ماهه فرصتی را به دیپلماسی داده است و باید منتظر بمانیم و ببینیم که طرف های مقابل از این فرصت دیپلماسی چگونه استفاده می نمایند. وی همچنین از مدیرکل آژانس انرژی اتمی خواست که در چارچوب فنی اظهارنظر کند و بی طرفی خود را حفظ کند. او گفت: روابط خوب ایران و آژانس در همین چارچوب می تواند ادامه پیدا کند.

پیش تر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به غنی سازی 20درصدی اورانیوم در ایران اظهار نموده بود که آژانس به دنبال احیای بازرسی های گسترده تاسیسات هسته ای ایران است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رافائل گروسی مدعی شد: فراوری اورانیوم در سطوح بالای غنی سازی ایران را به مرحله ای نزدیک می نماید که نمی توان استفاده نظامی را منتفی دانست.

گروسی غنی سازی 20درصدی را در ایران یک شرایط فوق العاده توصیف کرد و گفت: واضح است که اگر می خواهید اطمینان قابل قبولی در خصوص عدم انحراف نظامی داشته باشید، به حضور بسیار قوی بازرسی احتیاج دارید. مدیرکل آژانس اضافه کرد: ایران کمی کمتر از 20 کیلوگرم [اورانیوم 20درصدی]دارد؛ اما آن ها دارای 3000کیلوگرم اورانیوم غنی شده اند که قبلا در سطوحی پایین تر فراوری شده اند؛ بنابراین این یک مقدار رو به رشد است.

گروسی همچنین اظهار داشت: آن ها در حال افزایش توانایی های خود برای غنی سازی با استفاده از تجهیزات بیشتر هستند. ایران در واکنش به پایبند نبودن آمریکا و کشور های اروپایی به تعهدات خود ذیل برجام، غنی سازی 20درصدی اورانیوم را پیش برده و از روز 5 اسفند ماه مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرای پروتکل الحاقی را متوقف نموده است.

این اقدام هسته ای ایران وفق بند های 26 و 36 برجام و در پاسخ به کوتاهی های مکرر و مداوم طرف های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود اجرا شده است. مقامات ایرانی در سطوح مختلف بار ها به طرف های اروپایی برجام هشدار داده اند که در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، فرایند تعدیل تعهدات هسته ای ایران همچنان ادامه خواهد یافت.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با زمان برگزاری کمیسیون مشترک برجام تاکید نمود: زمان برگزاری نشست هنوز نهایی نشده و به محض اینکه نهایی گردد، اطلاع رسانی می گردد. همزمان با این تحولات، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام نمود که ایران یکی از محور های گفت وگوی وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در روز گذشته بوده است. همچنین نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در اظهارنظری تاکید نمود: فشار حداکثری بر ایران کاملا شکست خورده است.

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9590

به "هشدار ظریف به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ظریف به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید