وزیر کار سابق آمریکا: کرونا، شکاف طبقاتی جدیدی در آمریکا به وجود آورده است

به گزارش جعبه مهر، وزیر کار سابق آمریکا، در بحبوحه بیماری کرونا، چهار گروه جدید را در جامعه آمریکایی مشخص کرد و نوشت تعداد زیادی از شهروندان این کشور آنچه را که برای مقابله با این ویروس لازم دارند دریافت نمی کنند.

وزیر کار سابق آمریکا: کرونا، شکاف طبقاتی جدیدی در آمریکا به وجود آورده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رابرت رایش، وزیر کار دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون، در یادداشتی که امروز در پایگاه گاردین منتشر شد با اشاره به اینکه در بحبوحه بحران کرونا در آمریکا، تعداد زیادی از شهروندان این کشور آنچه را که برای مقابله با این ویروس لازم دارند دریافت نمی کنند، نوشت بیماری کرونا، شکاف طبقاتی عمیق در آمریکا را به گونه ای از بین برده است و این بیماری چهار گروه جدید را در آمریکا نمایان ساخته است.

دورکارها. این افراد کارکنان حرفه ای، فنی و مدیریتی هستند که تقریباً 35 درصد از نیروی کار آمریکا را تشکیل می دهند. این افراد ساعت های طولانی را پشت لپ تاپ خود سپری می کنند، بر کنفرانس ها تمرکز دارند، اسناد الکترونیکی را اسکن می کنند و تقریباً همان مبلغی را دریافت می کنند که قبل از بحران کرونا نیز دریافت می کردند. بسکمک از این افراد کسل یا نگران هستند، اما نسبت به سه گروه دیگر ثروتمندتر هستند.

مشاغل آسیب پذیر. این افراد 30 درصد از کارکنان آمریکایی را تشکیل می دهند که شامل پرستاران، مراقبت کنندگان خانگی، مراقبت کنندگان از بچه ها، کارگران مزرعه، فرآوران مواد غذایی، راننده کامیون ها، کارگران ترانزیت و انبارها، کارمندان داروخانه ها، کارگران بهداشتی، افسران پلیس و آتش نشانی و ارتش هستند.

رابرت رایش درباره این گروه نوشت، بسکمک از این کارکنان آمریکایی تجهیزات محافظتی، مرخصی استعلاجی، بیمه و حتی امکان استفاده از پرستار کودک را ندارند؛ به خصوص اکنون که مدرسه ها بسته شده اند و آنها به چنین امکانی نیازمند هستند. این افراد به دلیل کار سنگینی که دارند، مستحق دریافت دستمزد مازاد هستند. اداره ایمنی و بهداشت ترامپ، این اختیار قانونی را دارد تا برای این کارکنان ضروری، تجهیزات محافظتی را تأمین کند. اما ما خوشبین نیستیم که او این کار را انجام دهد.

حقوق نگرفته ها. این افراد نسبت به بیکار ها گروه بزرگتری را تشکیل می دهند و به زودی 25 درصد از نیروی کار در آمریکا را دربر خواهند گرفت. درصد این افراد به همان اندازه ای است که در دوران رکود بزرگ پیش از جنگ جهانی دوم بود. برخی از این حقوق نگرفته ها از مرخصی موقت استفاده می کنند. بسکمک از این مشاغل، خدمات شخصی هستند که نمی توان آنها را از دور انجام داد. مانند فروشندگی، رستوران داری و پذیرش، اما از آنجایی که شهروندان آمریکایی، خرج و مخارج خود را کنترل می کنند، افرادی که از کار بیکار شده اند در شرکت های فناوری و تولید کنندگان کالاهای مصرفی پخش شده اند.

بر اساس گزارشی 43 درصد از بزرگسالان در آمریکا یا شغل خود را از دست داده اند و یا حقوق نمی گیرند. حدود 9.2 میلیون نفر نیز بیمه ای که کارفرمای آنان برایشان تأمین می کرده را از دست داده اند.

رایش در ادامه نوشت، افرادی که حقوق نگرفته اند نیازمند پول هستند تا خانواده خود را تأمین کنند و اجاره خانه خود را پرداخت کنند. کمتر از یک دوم این افراد می گویند بودجه ضروری لازم را برای سه ماه خرج و مخارج دارند. تا به امروز، دولت آمریکا نیز در مورد این افراد کوتاهی کرده است.

روز چهارشنبه هفته گذشته، میچ مک کانل، رهبر حزب اکثریت مجلس سنا مطرح کرد که او مخالف کمک های فدرال به ایالت هاست. وی پیشنهاد داد که ایالت ها اعلام ورشکستی کنند.

رایش با اشاره به نقل قول میچ مک کانل نوشت، صحبت وی بدین معناست که پول کمتری برای بیمه بیکاری، کمک مالی دولت فدرال و هرآنچه که حقوق نگرفته ها نیاز دارند، اختصاص خواهد گرفت. بنابراین ناامیدی این افراد باعث می شود که آنها خواستار بازگشایی اقتصاد شوند.

فراموش شده ها. این گروه شامل افرادی هستند که فاصله گذاری اجتماعی تقریباً برایشان غیر ممکن است؛ زیرا آنها در مکان هایی هستند که شهروندان آمریکایی اغلب آنان را نمی بینند. مکان هایی مانند، زندان برای مهاجران بدون سند و مدرک، کمپ برای کارگران مزارع مهاجر، پناهگاه برای بی خانمان ها و خانه های سالمندان.

نویسنده این یادداشت نوشت، در حالی که بسکمک از این افراد، که حدود 17 هزار نفر هستند، در نیویورک در خانه هایشان به سر می برند، اما بسکمک دیگر از لحاظ سلامتی و بهداشت در صد ها پناهگاه به سختی زندگی می کنند. این مکان ها به کانون شیوع ویروس کرونا تبدیل شده اند. این مردم نیازمند فضا های امن و مراقبت های درمانی درست، فاصله گذاری اجتماعی، تست تشخیص کرونا و دوری از کسانی که به بیماری کرونا مبتلا شده اند. تعداد کمی از این افراد، چنین چیز هایی را دریافت می کنند.

این صاحب نظر سیاسی در ادامه یادداشت خود نوشت، جای تعجب نیست که گروه ضروری ها، حقوق نگرفته ها و فراموش شده ها افراد فقیر، سیاهپوست و نژاد لاتین هستند که بسیار زیاد به بیماری کرونا مبتلا می شوند.

طبق آمار و داده هایی که خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر کرده است، نزدیک به 33 درصد از افرادی که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند، آفریقایی-آمریکایی بوده اند؛ این در حالی است که این افراد تنها 14 درصد از جمعیت مناطقی که مورد بررسی قرار گرفته اند را تشکیل می دهند.

رابرت رایش در سرانجام نوشت، کسانی که در گروه دور کار ها قرار دارند، باید نگران باشند و نگرانی آنها نباید فقط به خاطر بی عدالتی ای که کرونا در جامعه آمریکا نمایان کرده، باشد. اگر گروه ضروری ها به خوبی محافظت نشوند، گروه حقوق نگرفته ها، قبل از اینکه، جامعه آمریکا از این بیماری ایمن شود، مجبورند به کار های خود باز گردند و اگر گروه فراموش شده ها نیز فراموش شده بمانند، هیچ کسی در این کشور امن نیست. ویروس کرونا همچنان گسترش خواهد یافت و بسکمک را خواهد کشت.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 5943

به "وزیر کار سابق آمریکا: کرونا، شکاف طبقاتی جدیدی در آمریکا به وجود آورده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر کار سابق آمریکا: کرونا، شکاف طبقاتی جدیدی در آمریکا به وجود آورده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید