چاه فیروزه ای که در آن مس کشف شده!

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: با توجه به ذخیره معدنی بالای که معدن چاه فیروره دارد مطمئنا با راه اندازی این معدن، حجم بالایی از بیکاری منطقه برطرف خواهد شد.

چاه فیروزه ای که در آن مس کشف شده!

به گزارش خبرنگاران، اسماعیلی در حاشیه بازدید از ایمیدرو و از معادن چاه فیروزه و ایجو اعلام کرد: بازدید امروز در جهت آنالیز وضعیت راه اندازی و تهیه گزارش برای تشکیل جلسه ای برای سرعت بخشیدن به روند راه اندازی معادن چاه فیروزه و ایجو انجام شد. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح کرد: روند راه اندازی معدن چاه فیروزه آغاز شده است و با قراردادهای منعقد شده این روند با سرعت مناسبی پیش خواهد رفت و تا چهار ماه آینده محل تسطیح کارخانه تغلیظ چاه فیروزه و ساخت و ساز آغاز می گردد و با جذب نیرو، تعداد زیادی مشغول به کار خواهند شد. علی اسدی، نماینده شهر بابک در مجلس نیز اظهار کرد: شهرستان شهر بابک از پتانسیل معدنی بالایی برخوردار است ولی در سال های اخیر روند اکتشافات و استخراجات به کندی پیش رفته بود و به همین دلیل ما تمرکز خود را بر سرعت بخشیدن به این روند قرار دادیم. وی اضافه کرد: یکی از مهمترین مشکل شهرستان شهربابک، معضل بیکاری است که می توان با استفاده از این ذخایر خدادادی و سرعت بخشیدن به راه اندازی معادن جدیدی مانند معدن چاه فیروزه و ایجو بخش اعظمی از این مشکل را رفع کنیم و گام مهمی در حوزه اشتغالزایی در شهرستان برداریم.اسدی از انجام قرارداد معدن ایجو با بخش خصوصی و آغاز کار این معدن در آینده نزدیک اطلاع داد و اعلام کرد: معدن چاه فیروزه نیز با سرمایه ای در حدود 450 میلیارد تومان، در مسیر راه اندازی قرار گرفته و ما کوشش خود را برای سرعت بخشیدن به این روند به کار گرفتیم.

پیش از این و در سال گذشته نیز علی اسدی، نماینده مردم شهر بابک در مجلس نیز از قول مساعد مدیرعامل صنایع مس ایران در رابطه با آغاز عملیات اجرایی معدن چاه فیروزه در چند ماه آینده اطلاع داده و گفته بود: سرمایه گذار بخش خصوصی معدن ایجو برای راه اندازی این معدن اعلام آمادگی نموده است که در صورت توافق واگذار خواهد شد.

وی به خبرنگاران گفته بود، متأسفانه علیرغم پتانسیل زیاد معادن در شهرستان شهربابک، عده زیادی از جوانان بخصوص جوانان تحصیلنموده، شهرستان بیکار هستند که باید در این خصوص تدبیری اندیشیده گردد. راه اندازی این معادن می تواند بخشی از معضل بیکاری جوانان شهرستان شهربابک را رفع کند. در چندین نوبت با وزیر صنایع ومعادن و معاونین وی رایزنی های انجام داده ایم و انتظار این است تا هرچه سریعتر این طرح ها اجرایی شوند. وی از قول مساعد مدیر عامل صنایع مس ایران در رابطه با آغاز عملیات اجرایی معدن چاه فیروزه در چند ماه آینده اطلاع داده و خاطرنشان نموده، سرمایه گذار بخش خصوصی معدن ایجو جهت راه اندازی این معدن اعلام آمادگی نموده است که در صورت توافق واگذار خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از خبرگزاری مهر، معدن مس چاه فیروزه در استان کرمان با ذخیره قطعی 48 میلیون تن واقع شده است و براساس طراحی صورت گرفته، استخراج این معدن به روش روباز بوده و می توان 38 میلیون تن ماده معدنی در قالب یک طرح 20 ساله (سالانه حدود 2 میلیون تن) از آن استخراج کرد.

اکتشافات مقدماتی ژئوشیمیایی معدن مذکور در سال 84، اکتشافات ژئوفیزیکی آن سال 85، نقشه زمین شناسی در سال 86 و مراحل حفاریهای اکتشافی آن طی سالهای 85 تا 87 صورت گرفته است.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 89 اعلام نموده بود شش معدن جدید مس به بهره برداری می رسد؛ نخستین معدن از معادن مذکور، معدن مس دره زار بود که اردیبهشت همان سال افتتاح شد و دومین معدن، چاه فیروزه است که به زودی بهره برداری از آن آغاز می گردد. معدن مس چاه فیروزه در 35 کیلومتری شمال غرب شهر بابک در استان کرمان واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چاه فیروزه ای که در آن مس کشف شده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاه فیروزه ای که در آن مس کشف شده!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید