چرایی تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

به گزارش جعبه مهر، برخی افراد گمان می کنند که حتما بعداز تزریق واکسن کرونا باید دچار عوارضی مانند تب، بدن درد و ... شوند تا از اثربخشی واکسن مطمئن شوند، اما این تصور درست نیست. حال باید پرسید که چه چیزی باعث ایجاد این عوارض می شود؟.

چرایی تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

بسیار پیش آمده که افراد پس از دریافت واکسن کرونا در پی بروز عوارضی مانند تب، بدن درد و سردرد در خود هستند تا از عملکرد موثر سیستم ایمنی خود در ایجاد حفاظت علیه ویروس مطمئن شوند.

این درحالی است که باید توجه کرد که سیستم ایمنی بدن با دو مکانیسم متفاوت در برابر هرگونه ماده خارجی از جمله واکسن عمل می کند؛ یکی سیستم ایمنی ذاتی که بلافاصله وارد میدان می شود و دوم سیستم ایمنی اکتسابی که روزها تا هفته ها طول می کشد تا علیه ماده خارجی فعال شود.

بر اساس اعلام سامانه آموزش آنلاین سازمان نظام پزشکی، عوارضی که بلافاصله پس از تزریق پیدا می شوند حاصل عملکرد سیستم ایمنی ذاتی بوده که این عملکرد هم فرد به فرد فرق دارد.

این در حالی ست که ایمنی طولانی مدت در پی فعالیت سیستم ایمنی اکتسابی و لنفوسیت ها است و بنابراین مستقل از میزان بروز عوارض در روز پس از تزریق است.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: همگردی
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10642

به "چرایی تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید