چرا واکسینه شده ها در برابر کرونا می توانند ناقل ویروس باشند؟

به گزارش جعبه مهر، متخصصان از افراد واکسینه شده در برابر کرونا می خواهند همانند سایر اشخاصی که واکسن نزده اند، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و از تماس نزدیک با افراد دیگر اجتناب کنند اما چرا افراد واکسینه شده مقابل بیماری کووید-19 همچنان می توانند ناقل ویروس این بیماری باشند؟

چرا واکسینه شده ها در برابر کرونا می توانند ناقل ویروس باشند؟

به گزارش خبرنگاران، در واقع بیشتر واکسن ها حتی اگر بتوانند از بروز علائم بیماری جلوگیری نمایند ولی قادر به ایجاد مصونیت کامل در برابر ابتلای به ویروس نیستند. در نتیجه، افراد واکسینه شده می توانند ناآگاهانه ناقل عوامل بیماری زا و سرایت دهنده آن بوده و حتی گاهی آغازگر یک همه گیری تازه باشند.

مصونیت حاصل از واکسن دو نوع است. یکی مصونیت به اصطلاح موثر که می تواند از ابتلای فرد واکسینه شده به بیماری سخت جلوگیری کند اما نمی تواند مانع از حضور ویروس در بدن گردد. مورد دیگر، ایمنی سترون (استریلیزه) است که موجب خنثی شدن فوری و کامل ویروس می گردد و حتی از ابتلای بدون علائم فرد واکسینه شده به بیماری جلوگیری می نماید. نوع دوم مصونیت در واقع آرزوی همه تحقیقات منتهی به کشف و فراوری واکسن است اما متاسفانه این آرزو بسیار به ندرت محقق می گردد.

واکسن کووید-19 چه نوع مصونیتی ایجاد می نماید؟

برای دستیابی به ایمنی سترون، واکسن ها باید سطحی از پادتن (آنتی بادی) را در بدن تحریک نمایند که قادر باشد ویروس وارد شده به بدن را بلافاصله خلع سلاح کند. اما تا به امروز واکسن های موجود برای مقابله با بیماری کووید-19 تنها بر اساس اثربخشی آنها در جلوگیری از بروز علائم بیماری و کاهش آن مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته اند و توانایی آنها در سرکوب فوری ویروس های وارد شده به بدن، یا مورد مطالعه گسترده قرار نگرفته و یا نتایج آنها هنوز به طور دقیق معین نشده است.

بر همین اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در آمریکا حتی به افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند، هشدار داده که با وجود احتمال پایین ابتلای آنها به بیماری کووید-19 می توانند بدون داشتن هیچ علائمی از ابتلای به ویروس، ناقل آن به دیگر افراد باشند.

گذشته از این لیندا یانسی، متخصص بیماری های عفونی در مرکز خدمات درمانی مموریال هرمان(Memorial Hermann) در تگزاس خاطر نشان نموده که هیچ واکسنی به میزان 100 درصد موثر نیست و همیشه این احتمال وجود دارد که در هر نمونه 1000 نفری حداقل یک یا دو نفر با وجود دریافت واکسن نیز ایمن نشوند و در معرض ابتلای به بیماری قرار داشته باشند.

به گزارش یورونیوز، بنابراین متخصصان و دانشمندان از افراد واکسینه شده خواسته اند که همچنان به اقدام های احتیاطی از قبیل استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی با سایر افراد ادامه دهند.

شرکت دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 9727

به "چرا واکسینه شده ها در برابر کرونا می توانند ناقل ویروس باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا واکسینه شده ها در برابر کرونا می توانند ناقل ویروس باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید