چگونه یک تیم شگفت انگیز داشته باشیم؟

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران - ترجمه از یگانه سهرابی: آیا شما هم دوست دارید که یک تیم شگفت انگیز داشته باشید؟! تیمی که اعضای پویا و فعالی دارد و به طرز خارق العاده ای از راندمان کاری بالایی برخوردار است! اگر سرپرست یک تیم هستید و می خواهید آن را به یک تیم شگفت انگیز تبدیل کنید، ممکن است که با یکی دو مورد از مسائل زیر روبرو شده باشید:

چگونه یک تیم شگفت انگیز داشته باشیم؟

اعضای گروهتان به ندرت در جلسات شرکت می نمایند و اگر در جلسات حضور دارند نا امید و بی انرژی به نظر می رسند. این باعث می گردد جلسات کاملا بی فایده باشند.

ممکن است تیم شما برای پیدا کردن راه چاره ها و ایده های جدید، جالب و جایگزین به مشکل برخورده باشد. این بهره وری گروه را از بین می برد.

در جلسات و مباحثه ها، برخی از اعضا ممکن است ساکت بمانند، یا اگر صحبت می نمایند ممکن است اشاره نمایند که در جایی اشکالی وجود دارد، اما هیچ گاه آن را با جزئیات تشریح ننمایند. این موضوع به این معنی است که مسائل مهم در گروهتان حل نشده باقی می مانند و کارکرد گروهتان را به طور گسترده تحت تاثیر قرار می دهند.

اگر می خواهید بدانید که آیا تیم شما با چیزی موافق است، می بینید که برخی از اعضا تنها برای این که به یک توافق برسید موافقت نموده اند. این مشکل بزرگی است، چون این افراد ممکن است ایده های بسیار خوبی داشته باشند.

هر کدام از این موارد می تواند بسیار دردسر ساز باشد. بیشتر از یکی از این ها قابلیت تبدیل به یک فاجعه را دارد. هرچند، همه چیز از دست نمی رود، اما این مسائل و مسائل دیگر معمولا از مسائل مشابهی به وجود می آیند. اما نگران نباشید شما با شناسایی کردن مشکل اصلی می توانید باقی مسائل را حل کنید و یک تیم شگفت انگیز داشته باشید. یکی از این مسائل اصلی این است که گروه از عدم وجود امنیت روانی رنج می برد.

امنیت روانی چیست؟

امنیت روانی باوری عمومی است که بیان می نماید گروه در وضعیتی قرار گرفته است که برای ریسک کردن امنیت دارد. حالتی که اعضا می توانند بدون ترس از انتقاد یا مسخره شدن ایده هایشان را مطرح نمایند و آزادانه صحبت نمایند.

سال ها پیش، گوگل پروژه آریستول را شروع کرد، پروژه ای که هدفش پیدا کردن روشی برای به دست آوردن پربازده ترین تیم شگفت انگیز ممکن بود. گوگل سال ها 180 تیم را با جزئیات مطالعه کرد. مطالعات آن ها آنقدر دقیق بود که حتی آمار تعداد دفعاتی که اعضای تیم با هم غذا می خوردند را نیز در اختیار داشتند.

در این پروژه گوگل چیز های زیادی در خصوص این که تیم های شگفت انگیز چگونه کار می نمایند آموخت. یکی از چیز هایی که متوجه آن شدند این بود که کلید داشتن هر تیم شگفت انگیزی این است که آن ها در محیطی با امنیت روانی بالا قرار داشته باشند.

از آن جایی که همه اعضای گروه برای همکاری و صحبت کردن احساس راحتی داشتند، آن ها به سرچشمه ایده ها تبدیل شدند. احتمال بسیار کمتری وجود داشت که اعضا تیم را ترک نمایند و در نهایت به همین دلیل پیروزیت بالاتری به دست می آوردند. همه این ها به دلیل وجود امنیت روانی بود.

مزایای امنیت روانی

مهم ترین مزیت امنیت روانی این است که باعث تشویق و رشد همکاری و تعامل در تیم می گردد. فهمیدن این که ایده شما ارزشی دارد یا خیر، در ابتدای کار مشکل است. یک نفر ممکن است یک ایده عالی داشته باشد، اما ممکن است در خصوص آن با دیگران صحبت نکند؛ زیرا از خجالت زده شدن ترس دارد.

اگر تیم شما در محیطی قرار گرفته است که همه اعضای آن برای صحبت آزادانه احساس راحتی دارند، آن ها به طور طبیعی شروع به ایده پردازی خواهند کرد. البته برخی از ایده ها از ایده های دیگر بهتر خواهند بود، اما حتی ایده های بد هم می توانند در یک تیم شگفت انگیز بهتر شوند. ده ایده بد یا متوسط بهتر از هیچ هستند.

در تیم هایی که از نظر روانی امنیت دارند، اعضا زیاد از اشتباه کردن نمی ترسند و در این صورت، حتی اگر مرتکب اشتباهی شوند، احتمال بالاتری وجود دارد که از تیم یاد بگیرند و بازدهی آینده خود را افزایش دهند.

طوفان فکری یا حتی کمدی بداهه را در نظر بگیرید! دلیل این که این روش ها بسیار محبوب هستند، این است که باعث به وجود آمدن یک محیط با امنیت روانی می شوند. به آن ها فکر کنید، در یک جلسه طوفان فکری پربازده، همه اعضای تیم یاری می نمایند، در مدت کوتاهی شما ممکن است ده ها ایده و طرح داشته باشید، در حالی که قبلا این تعداد انگشت شمار بوده است.

مطمئنا همه این ایده ها قابل اجرا نیستند، اما وجودشان نشان دهنده این است که اعضای گروه احساس همکاری دارند و احساس می نمایند در این کار سهیم بوده و جزو اعضای کلیدی یک تیم شگفت انگیز هستند.

اما اگر یک نفر ایده بدی را ارائه دهد و دیگران او را به باد انتقاد بگیرند و او را ساکت نمایند، او به احتمال زیاد دیگر در آینده صحبت نخواهد کرد، حتی اگر یک ایده فوق العاده و خوب داشته باشد. این طور است که تیم های با امنیت روانی کمتر جهت اشتباه را در پیش می گیرند.

برای ساختن یک تیم شگفت انگیز، تنها چیزی که احتیاج دارید این است که محیطی را به وجود بیاورید که در آن اعضای گروه برای صحبت کردن احساس راحتی داشته باشند؛ حتی اگر کسی انتقادی دارد اجازه بیان آن را به او بدهید. مردم اگر احساس نمایند بخشی از یک تیم شگفت انگیز هستند، بیشتر خودشان را درگیر نموده و به شکل گیری آن یاری می نمایند و کسی چه می داند، شاید در انتقاد آن ها ایده ای نهفته است که ممکن است بازدهی گروه را شدیدا زیاد کند و در صورت رخ دادنش پیروزیت گروه حتمی است.

از کجا باید شروع کنید؟

همه چیز از خود شما شروع می گردد. امنیت روانی چیزی نیست که به صورت خود به خود از ناکجا ظاهر گردد. اگر محیط تیم از نظر روانی امن نیست، پس سرپرست تیم باید به سختی کار کند تا یک محیط امن به وجود بیاورد. در این جا چند هدایت برای شروع کار ساختن یک تیم شگفت انگیز وجود دارند:الگوی گروه باشید

مدلی از یک عضو گروه ایده آل باشید، اگر هیچ کس صحبت نمی نماید، اعضا را به تعامل با همدیگر تشویق کنید. اطمینان پیدا کنید که این کار را به طور محبت آمیز انجام می دهید. در غیر این صورت اعضا ممکن است تنها حرف هایی بزنند که شما خواهان شنیدنشان هستید. حتما سوالات زیادی بپرسید.

مصاحبه را قطع نکنید

اگر کسی در حال صحبت کردن است، یا اگر تعدادی از افراد در حال یک مصاحبهی خوب هستند، اجازه دهید مصاحبه به طور طبیعی جریان پیدا کند. قطع کردن صحبت دیگران باعث می گردد آن ها فکر نمایند که اجازه ندارند آزادانه صحبت نمایند و در نتیجه شما به خانه اول بر می شد.

اگر مصاحبه جهتی را دنبال می نماید، حتما با کلمات خودتان آن را خلاصه کنید

اگر فکر می کنید منظور کسی را اشتباه متوجه شده اید، از او بخواهید منظورش را به وضوح بیان کند. این نشان می دهد که شما به حرف هایشان گوش می دهید و برای نظراتشان اهمیت قائل هستید.

هیچ گاه قضاوت گرایانه پاسخ ندهید

اگر کسی احساس می نماید که شما می خواهید ایده او را نقد کنید، او هیچ گاه این ایده را به زبان نخواهد آورد و در نتیجه محیط گروه دوباره از نظر روانی نا امن خواهد شد.

مانند یک رئیس رفتار نکنید

مهم است که مانند کسی که یک انسان جایز الخطاست به نظر برسید. حتی چیزی به سادگی گفتن، متاسفم، ممکن است چیزی را فراموش نموده باشم یاری می نماید رابطه محکم تری با اعضای تیم داشته باشید، نسبت به این که تنها از قدرت خودتان بهره ببرید. مطمئن باشید اگر اعضای تیم از کارکردن با شما نفرت داشته باشند، بازی تمام می گردد.

دوستان عزیز سایت خبرنگاران شما با استفاده از این هدایت ها می توانید در جهت ساخت یک تیم شگفت انگیز، فعال و پیروز تر از گذشته قرار بگیرید.

منبع: lifehack

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 2001

به "چگونه یک تیم شگفت انگیز داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک تیم شگفت انگیز داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید