چین در مخمصه قطر و عربستان

به گزارش جعبه مهر، آنالیز ها نشان می دهد که قطع روابط دیپلماتیک چند کشور عربی حوزه خلیج فارس بخصوص عربستان با قطر، چین را با یک چالش جدی روبرو نموده است.

چین در مخمصه قطر و عربستان

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، چین با کشورهای عربستان و قطر ارتباطات بسیار نزدیک و خوبی دارد اما حمایت از قطر در این شرایط می تواند روابط این کشور را با عربستان دچار مشکل سازد.

نباید فراموش کرد که عربستان با صدور محموله های بزرگ نفتی به چین بزرگترین صادر کننده نفت به این کشور در جهان محسوب می گردد و دو کشور توافقنامه بزرگ همکاری 65 میلیارد دلاری هم امضا نموده اند.

از سوی دیگر چین نمی تواند نسبت به قطر هم بی توجه باشد چرا که این کشور نیز از بزرگترین صادرکنندگان گاز طبیعی مایع در جهان به حساب می آید.

در حال حاضر ارزش تبادلات تجاری چین و عربستان به مرز 42 میلیارد دلار رسیده است و انتظار می رود در سال های آینده به دلیل توافق تجاری مذکور بیشتر هم گردد.

تاکنون خریدهای گاز طبیعی مایع چین از عربستان بسیار بیشتر از قطر بود به گونه ای که در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت) سال جاری این کشور از عربستان سه میلیون و 900 هزار تن و از قطر فقط 134 هزار تن گاز طبیعی مایع خریداری نموده است.

به دلیل همین روابط نزدیک، ایستادن در کنار عربستان و قطر یک تصمیم سخت برای چین است اما به هر صورت نباید فراموش کرد که پکن تبادلات بسیار زیادی با ریاض دارد.

با این حال چین اصولا کشورها را به خویشتنداری و حل و فصل مسایل و اختلافات از طرق مسالمت آمیز دعوت می نماید و نسخه مشابهی هم برای کشورهای عربی دارد.

عربستان، مصر، امارات و بحرین 15 خرداد ماه جاری در یک اقدام مشترک با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی روابط سیاسی خود را با دوحه قطع کردند و به دنبال آن گذرگاه های زمینی و هوایی و دریایی خود را بر روی این کشور بستند.

قطع پروازهای بین این کشورها از دیگر اقدامات آنان علیه قطر است و دوحه نیز متقابلا پروازهای خود را به این کشورهای قطع نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 3415

به "چین در مخمصه قطر و عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در مخمصه قطر و عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید