گفت وگو با یک قربانی تجاوز ، قربانیان تجاوز را حمایت کنید؛ نه محکوم!

به گزارش جعبه مهر، وارد شهرکی شد و بعد هم داخل خانه ای ویلایی شد. سگ بزرگی در این خانه رها بود که معلوم بود مهرداد را می شناسد. من از سگ خیلی می ترسم. آنجا بود که متوجه نیت شیطانی اش شدم. خواستم با پلیس تماس بگیرم اما نمی دانم چه زمانی موبایلم را برداشته بود. تهدید کرد اگر از ماشین پیاده نشوم سگ را به داخل ماشین می آورد. بعد هم مرا به داخل ساختمان برد و ...

گفت وگو با یک قربانی تجاوز ، قربانیان تجاوز را حمایت کنید؛ نه محکوم!

به گزارش خبرنگاران آنلاین و به نقل از روزنامه جام جم؛ چهار سال از ماجرای آزار شیطانی مینا می گذرد و در این سال ها کابوس آن شب لعنتی یک لحظه هم رهایش ننموده است. کابوسی که نه تنها آینده اش را خراب کرد، بلکه کار او را به مشاوره و روان درمانی کشاند. بعد از این سال ها وقتی از ماجرا صحبت می نماید، صدایش می لرزد. مینا می گوید: تنها دلیل این که راضی شدم صحبت کنم، هشدار به دختران جوان است. دخترانی که محتمل است قربانی شوند و دخترانی که با سکوت بعد از قربانی شدنشان، باعث می شوند متجاوزان جرات ادامه این کار را پیدا نمایند.

پفراینده اش در دادگاه کیفری یک استان تهران در حال رسیدگی است و بعد از شکایت از مرد متجاوز تازه متوجه شد این قصه سر دراز دارد و دختران و زنان دیگری هم مانند او قربانی شده اند.

چطور با مهرداد آشنا شدی؟

من مدیر یک شرکت خدماتی هستم. او برای قراردادی به شرکت ما آمد و برای پیگیری آن شماره ام را گرفت. بعد از آن هم تماس هایش آغاز شد. به هر بهانه ای زنگ می زد. ابتدا سوال های کاری بود و بعد اصرار برای دیدن همدیگر بیرون از شرکت.

هدفش از تماس ها؟

می گفت قصدش ازدواج است و در این مدت از من خوشش آمده است.

و شما باور کردید؟

نیازی به باور نبود. او هیچ کدام از معیارهای مرا برای ازدواج نداشت. اما برای این که بتوانم از دست تماس هایش خلاص شوم، تصمیم گرفتم یک بار با او در کافی شاپ قرار بگذارم و خیلی قاطع به او جواب رد بدهم و تمام. حوالی میدان هفت تیر تهران باهم قرار گذاشتیم. به یک کافی شاپ رفتیم و خیلی رک به او گفتم قصدی برای ازدواج ندارم.

قبول کرد؟

خیلی منطقی رفتار کرد و تا سه ماه خبری از او و تماس هایش نبود. بعد از سه ماه زنگ زد و گفت در این مدت به یک کشور اروپایی سفر نموده و تازه برگشته است. نتوانسته مرا فراموش کند و می خواهد دوباره با من قرار بگذارد که خاتمه با اصرارهایش قبول کردم.

قصدی برای ازدواج نداشتید، پس چرا برای دومین بار قرار گذاشتید؟

وقت و بی وقت زنگ می زد. شرایط خانه ما طوری بود که نمی خواستم تماس هایش باعث شک خانواده ام گردد. به همین خاطر مجبور شدم قبول کنم تا شاید دست از سرم بردارد. اما همین قرار، زندگی ام را نابود کرد.

چه اتفاقی افتاد؟

دوباره در میدان هفت تیر قرار گذاشتیم. گفت قصد معامله زمینی در شرق تهران را دارد. خیلی از زمین ها تعریف کرد و پیشنهاد داد من هم سرمایه گذاری کنم. وارد شهرکی شد و بعد هم داخل خانه ای ویلایی شد. سگ عظیمی در این خانه رها بود که معلوم بود مهرداد را می شناسد. من از سگ خیلی می ترسم. آنجا بود که متوجه نیت شیطانی اش شدم. خواستم با پلیس تماس بگیرم اما نمی دانم چه زمانی موبایلم را برداشته بود. تهدید کرد اگر از ماشین پیاده نشوم سگ را به داخل ماشین می آورد. بعد هم مرا به داخل ساختمان برد و نقشه شیطانی اش را اجرا کرد.

چرا شکایت نکردید؟

از صحنه آزار و اذیتم فیلم گرفته بود و تهدید کرد اگر شکایت کنم، فیلم را پخش می نماید. از طرفی من در خانواده ای متعصب عظیم شده بودم که فهمیدن این موضوع ضربه سختی به آنها به خصوص مادر بیمارم وارد می کرد. تا چند روز گوشی تلفن همراهم را خاموش کردم و از نظر روانی شرایط بحرانی داشتم. اگر جرات داشتم و از گناهش نمی ترسیدم، خودم را می کشتم.

واکنش مهرداد بعد از این اتفاق چه بود؟

ابتدا سعی کرد مرا آرام کند تا شکایت نکنم و می گفت به زودی به خواستگاری ام می آید. وقتی به او گفتم هیچ وقت با تو ازدواج نمی کنم، تهدیدها و اخاذی هایش آغاز شد. نزدیک صد میلیون تومان از من اخاذی کرد و هر وقت بی پول می شد، سراغم می آمد. یک بار از زندان به من زنگ زد. مدعی بود که به خاطر دعوا به زندان رفته است. شک کردم و پیگیر ماجرا شدم. آنجا بود که چهره واقعی او برایم معین شد و فهمیدم علاوه بر من، پنج زن و دختر دیگر را هم فریب داده و از آنها فیلم گرفته است. با هر زن به بهانه ای قرار می گذاشت و همه را در همان خانه ویلایی مورد آزار و اذیت قرار داده بود.

همین باعث شد شما هم شکایت کنید؟

اولش ترس داشتم که خانواده ام متوجه شوند اما تصمیم گرفتم همه تلاشم را بکنم تا آنها پی به ماجرا نبرند. تا الان هم پیروز بودم و کسی متوجه نشده است.

فکر نمی کنی اگر خانواده ات متوجه شوند، بیشتر حمایتت می نمایند؟

شرایط خانواده ها و واکنش آنها به این موضوع فرق دارد. در این پفراینده یکی از قربانیان عقد نموده بود که شوهرش وقتی متوجه ماجرا شد، او را طلاق داد. باید واقع نگر بود. هرکسی متوجه می شد این مشکل را دارم به دنبال سوء استفاده بود.

چرا وکیل نگرفتید؟

سراغ یک وکیل رفتم اما حس کردم میخواهد از این ماجرا سوء استفاده کند. به همین خاطر پشیمان شدم. البته شاید من با توجه به شرایطم این حس برایم ایجاد شد. نگاه به قربانیان تجاوز در جامعه خوب نیست. اگر مانتوی جلو باز بپوشی و کمی موهایت معلوم باشد، فکر می نمایند خودت خواسته ای و الان الکی دروغ می گویی. فقط در دادگاه و پلیس آگاهی احساس امنیت پیدا می کنی.

خب فرایند رسیدگی به شکایتت چطور پیش رفت؟

هنوز به حکم قطعی نرسیده و در دادگاه کیفری در حال رسیدگی است. موضوع خیلی حساس است و قضات به راحتی حکم نمی دهند و باید همه جوانب را بسنجند. تعداد شکات هم کم نیست.

فکر می کنید، برای پیشگیری چه باید کرد؟

اول از همه باید پدر و مادرها به پسران شان یاد بدهند که رجحان زن و مرد نداریم و به حریم خصوصی طرف مقابل احترام بگذارند. اگر انحرافی در رفتار آنها می بینند به روانپزشک مراجعه نمایند. ماموران پلیس و قضات به مدارس بفرایند و نکات مهم را آموزش دهند. باور کنید من با این سنم از پلیس می ترسیدم. حتی جرات نداشتم به پلیس آگاهی بروم. وقتی به اداره آگاهی رفتم، تازه حس امنیت کردم، یاری گرفتم و ترسم ریخت. باید به دختران آموزش دهیم که اگر قربانی این جرایم شدند، سکوت ننمایند. خود من اگر سکوت ننموده بودم، شاید افراد کمتری قربانی نیت شیطانی مرد متجاوز می شدند. بهتر است شماره تماسی با مشاور زن باشد که قربانی تجاوز با آنجا تماس گرفته و هدایت بگیرد. من به عنوان قربانی تجاوز، شکایت کردم و به دیگر قربانیان تجاوز هم می توانم اطمینان دهم چنانچه از خانواده شان می ترسند، می توانند بدون این که آنها متوجه شوند، شکایت نمایند و پفراینده رسیدگی گردد. سکوت در برابر متجاوز باعث قربانی شدن دختران بیشتری می گردد. این افراد تا زمانی که گرفتار نشوند، به جرم خود ادامه می دهند. ما قربانی هوس یک مجرم خطرناک شده ایم و انتظار داریم درک شویم نه این که به چشم یک محکوم به ما نگاه گردد. تا زمانی که این دید در جامعه باشد، قربانیان تجاوز در سکوت خودکشی می نمایند یا به انواع بیماری های روانی مبتلا می شوند.

با گذشت این مدت توانسته اید به زندگی عادی برگردید؟

من هنوز دنبال مجازات این مرد هستم و بعد از آن شاید بتوانم خودم را از نظر روانی بازسازی کنم. نسبت به جنس مخالف نفرتی در وجودم است و اگر دست مردی حتی ناخواسته به من برخورد کند، اعصاب و روانم به هم می ریزد. هنوز با کابوس این ماجرا زندگی می کنم. اگر تلفنم دیروقت زنگ بخورد عصبی می شوم. در این مدت کارم به بیمارستان و روانپزشک کشید، اما هیچ وقت نتوانستم به زندگی قبل برگردم.

خواسته تان در حال حاضر چیست؟

ما قربانیان تجاوز را درک کنید. نگاه بد به ما باعث می گردد به سمت سکوت و انزوا برویم. در دادگاه ها از مشاور استفاده گردد تا بتوانیم جهت را درست برویم. از قوه قضاییه هم می خواهم به این گونه پفراینده ها سریع تر رسیدگی کند. طولانی شدن فرایند رسیدگی، قربانیان را خسته می نماید. ما از نظر روانی شنماینده و خسته هستیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7499

به "گفت وگو با یک قربانی تجاوز ، قربانیان تجاوز را حمایت کنید؛ نه محکوم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگو با یک قربانی تجاوز ، قربانیان تجاوز را حمایت کنید؛ نه محکوم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید