گیاهان افراد گمشده در جنگل را پیدا می کنند

به گزارش جعبه مهر، دانشمندان به تازگی خاصیتی از گیاهان را کشف کردند که با بهره گیری از آن می توان اجساد افراد گمشده در جنگل را پیدا کرد.

گیاهان افراد گمشده در جنگل را پیدا می کنند

گروه فناوری خبرگزاری خبرنگاران- علیرضا باجلان؛ هر ساله در جهان بیش از 160 هزار نفر فوت می کنند. بیشتر این افراد از درگذشتگان با حضور خانواده ها و اقوامشان به خاک سپرده ولی تعدادی هم به دلایل مختلف در محل هایی نامعین و بدون اطلاع آشنایان دفن می شوند.

نانو سنسورها استرس گیاهان روی تلفن همراه را نشان می دهد

خانواده هایی که از محل دفن عزیزان خود خبر ندارند از روش های مختلفی برای پیدا کردن مزار آن ها استفاده می کنند. حالا دانشمندان کشف کرده اند که با استفاده از گیاهان می توان محل دفن شدن افراد گمشده را پیدا کرد. در حدود 20 سال پیش واژه phytosensor(فیتوسنسور) برای اولین بار بیان شد و دانشمندان تلاش برای مبارزه با بیماری های مختلف با کمک علم مهندسی ژنتیک را در شاخه خاصی از گیاه شناسی آغاز کردند.

در واقع گیاه شناسان با بهره گیری از حسگرهای فیتو مسائل و بیماری های گیاهان را تشخیص می دهند. تصور کنید کشاورزان پیش از کاشتن دانه ای زراعی از سلامت آن دانه اطمینان حاصل کنند و با آگاهی کامل محصولاتی سالم را پرورش دهند. این موضوع یعنی انسان ها قادر هستند از شرایط فیزیکی و احساس گیاهان اطلاع یابند.

درختان حرف های زیادی برای گفتن دارند

شاید تصور درختی سخنگو بسیار دور از ذهن باشد ولی دانشمندان سال ها است که به این نتیجه رسیده اند گیاهان در هنگام مواجهه با چالش هایی از قبیل حمله آفات، خشکسالی و شرایط متغیر جوی با ایجاد تغییرات شیمیایی در سلول های زیستی خود برای ادامه حیات تلاش می کنند و در واقع از این طریق سخن می گویند. رویارویی با حوادث و رویدادهای گوناگون درختان کهنسال را به تاریخچه ای زنده از منطقه قرارگیری خود تبدیل کرده لذا اگربتوان با درختان ارتباط گرفت می توان اطلاعات مهمی را به دست آورد.

وقتی انسانی در جنگل گم می شود و جان خود را از دست می دهد و یا به دلایل مختلف فرد را به قتل رسیده و در محلی نامعلوم دفن می شود بدن به مرور زمان تجزیه شده و به اجزای تشکیل دهنده خاک اضافه می شود. در چنین شرایطی ریشه گیاهان که در سراسر زمین گسترش پیدا کرده اند اطلاعات لازم از بدن فرد مرده را یافته و در خود ذخیره می کنند.

پس اگر انسان ها بتوانند با ریشه گیاهان ارتباط برقرار کرده و واکنش شیمیایی درخت پس از جذب ذرات تشکیل دهنده بدن انسان را تشخیص دهند به راحتی می توانند محدوده دفن فرد گم شده را پیدا کنند. البته چنین ارتباطی نیازمند بهره گیری از فناوری های پیشرفته است.

ادامه تحقیقات به کمک اطلاعات مزرعه بدن

در سال 1980 گروهی از محققان دانشگاه تنسی مرکز تخصصی انسان شناسی با نام مزرعه بدن را تاسیس کردند. این مرکز اولین موسسه تحقیقی در نوع خود در سراسر جهان است. یکی از پروژه های تحقیقاتی مرکز مرزعه بدن بررسی نوع تجزیه بدن انسان پس از مرگ بود. اعضای گروه تحقیقاتی بدن حیوانات مرده را در خاک جنگل دفن کرده و پس از مدتی تغییرات حاصل در گیاهان آن منطقه را مورد مطالعه قرار دادند. در آن زمان به دلیل عدم وجود فناوری های لازم امکان شناسایی محل دقیق قرارگیری اجساد نبود ولی تحقیقات به روشنی نشان داد که ریشه درختان اطلاعات مختلفی از مواد موجود در خاک را دریافت می کنند.

بدن انسان پس از قرارگیری در خاک به سرعت وارد فعل وانفعالات شیمیایی شده و مواد مختلفی را جذب و دفع می کند. ذرات آزاد شده از بدن به وسیله ریشه گیاهان شناسایی می شوند. در واقع بخشی از مواد آزاد شده از بدن می تواند برای گیاهان مفید بوده و به عنوان کود مورد استفاده قرار گیرد.

مهم ترین عامل در سبز بودن رنگ برگ درختان میزان کلروفیل است. هرچه گیاهی کلروفیل بیشتری تولید کند برگ های سبز تری خواهد داشت. نیتروژن سطح تولید کلروفیل در گیاه را افزایش می دهد. لذا پس از آزاد شدن کلروفیل موجود در اجساد، گیاهان به سرعت آن را جذب کرده و به وضوح می توان دید که گیاهان در اطراف بدن در حال تجزیه، سبز تر هستند.

اکنون دانشمندان در مناطق مختلف جنگل حسگرهایی را در تنه درختان یا ساقه گیاهان قرار داده و سطح دریافت نیتروژن را کنترل می کنند. اطلاعات دریافت شده از گیاه برای پهپادهای در حال پرواز بر فراز جنگل ارسال شده و در صورتی که میزان نیتروژن در درختی بیش از حد معمول باشد محیط اطراف آن با اسنکرهای پیشرفته بررسی می شود.

چگونگی تفکیک بدن انسان از سایر موجودات در خاک

شاید برای بسکمک از خوانندگان این پرسش مطرح شود که چگونه می توان بدن انسان را در زیر خاک از بدن سایر جانوران تشخیص داد؟ در پاسخ باید گفت اندازه جسد حیوانات معمولا کوچک تر از انسان است و پهپاد ها با اسکن محدوده مورد بررسی ابعاد جسم زیر خاک را به سرعت معین می کنند و اجساد کوچک به عنوان هدفی مهم تلقی نمی گردند. اما در مواردی که حیوان بزرگ و در اندازه ای برابر بدن انسان باشد راهی جز کندن زمین و بررسی محل از نزدیک نیست.

فناوری در خدمت کشاورزی/ زراعت مدرن با هوش مصنوعی

اگرچه انسان ها هنوز زبان درختان و نوع ارتباط آن ها باهم را به خوبی درک نکرده اند ولی پیشرفت های اخیر به توسعه فناوری های مرتبط با مهندسی ژنتیک و علم گیاه شناسی کمک شایانی کرده است و این امید را به وجود آورده که بتوان بسکمک از رازهای پنهان در مورد افراد گمشده را آشکار ساخت.

4144/

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 7543

به "گیاهان افراد گمشده در جنگل را پیدا می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهان افراد گمشده در جنگل را پیدا می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید