طرح میدان امام ارومیه وارد رکود 21 ساله شد، تغییر مجدد نقشه ها

به گزارش جعبه مهر، خبرنگاران- گروه استان ها: طرح میدان امام خمینی(ره) در محدوده ای به مساحت 47 هزار و 280 مترمربع واقع در حدفاصل خیابان بعثت و خیابان شهید منتظری ارومیه با هدف بازسازی مناطق بمباران شده ارومیه در سال 73 تصویب شد بر اساس برنامه اجرایی پیش بینی شده قرار بود این میدان در سه مرحله تا خاتمه سال 1392 به اتمام برسد، ولی با گذشت دو دهه هنوز به انتها نرسیده است.

طرح میدان امام ارومیه وارد رکود 21 ساله شد، تغییر مجدد نقشه ها

تا به امروز به جز آزادسازی محوطه های مقابل مسجد اعظم و مسجد جامع ارومیه اقدام عملی قابل توجهی در این خصوص انجام نشده است، تغییر متعدد مجریان طرح، مسائل اعتباری، وعده های متعدد مسئولان ملی و استانی تنها گوشه ای از مسائل پیش روی این طرح است که در بافت قدیمی ارومیه واقع شده و اتمام آن یکی از خواست های اصلی مردم به شمار می رود.

با توجه به رکود طولانی این طرح و قرار دریافت آن در هسته مرکزی شهر ارومیه شهرداری و شورای اسلامی شهر ارومیه در سال 1392 به وسیله آگهی مزایده به مبلغ حدود 240 میلیارد ریال طرح را عهده دار شد، با روی کار آمدن شهرداری امیدها برای تسریع در فرایند اجرای طرح نیز بیشتر شد اما متاسفانه شهرداری ارومیه نیز تا کنون نتواسته عملکرد قابل قبولی در این پروژه داشته باشد.

در حال حاضر صحبت از حضور بخش خصوصی توسط شهرداری ارومیه برای سرعت بخشی این طرح مطرح است باید منتظر ماند و دید بخش خصوصی می تواند انتظار 21 ساله مردم ارومیه را خاتمه دهد یا خیر؟

کش وقوس های تأخیر فرایند اجرای این طرح هنوز ادامه دارد پس از تغییر چندین باره طرح این بار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به دلیل منطبق نبودن طرح تهیه شده توسط شهرداری با بافت تاریخی منطقه و نیز بازار و مسجد تاریخی جامع ارومیه مانع ادامه کارشده است.

حضور بخش خصوصی فرایند اجرای طرح میدان امام را جدیت بخشیده است

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی معتقد است که با نگاه فرابخشی ایجاد شده در این دولت پروژه های عمرانی نظیر میدان و امتداد امام خمینی (ره) ارومیه شتاب اجرایی به خود گرفته اند.

خلیل محبت خواه در تبادل نظر با خبرنگارانبا اشاره به تاریخچه میدان امام خمینی (ره) ارومیه و پروسه طولانی ساخت آن از مردم ارومیه به دلیل صبر و شکیبایی در تاخیر این طرح تشکر کرد و اضافه نمود: بر اساس آخرین تصمیم گیری ها مقررشده تا شهرداری ارومیه با جذب مشارکت بخش خصوصی نسبت به اتمام این پروژه اقدام کند.

وی ادامه داد: با توجه به کمبود منابع اقتصادی دولت و علاقه مندی شهرداری ارومیه، راه و شهرسازی پیشنهاد ورود بخش خصوصی را عنوان کرد که خوشبختانه مورد موافقت قرارگرفته و با توجه به ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری به زودی شاهد اتفاقات خوبی در این پروژه بزرگ شهر خواهیم بود.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: راه و شهرسازی در مورد تسریع در اجرای این پروژه آماده هر نوع همکاری با لحاظ کردن موازین قانونی معماری و شهرسازی است.

محبت خواه اضافه نمود: با توجه به تعامل خوبی که در بین دستگاه های اجرایی در این دولت ایجاد شده هیچ یک از ارگان ها دنبال سهم خواهی نبوده و با نگاه فرابخشی درصدد حل مسائل مردم هستند.

وی گفت: این قول را به مردم می دهیم که خواسته های به حق آن ها در اجرای پروژه ها لحاظ می گردد و راه و شهرسازی نیز برحسب وظایف قانونی که بر عهده دارد نسبت به مطالبه مردم در اجرای صحیح پروژه ها اهتمام می ورزد.

تا یک ماه آینده میدان امام خمینی (ره) ارومیه مجددا وارد فاز اجرایی می گردد

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه در مورد دلایل تأخیر و عدم توانایی شهرداری و شورای اسلامی شهر ارومیه در اجرای این طرح نیمه تمام به خبرنگاران گفت: با تحویل این پروژه توسط شهرداری ارومیه در سال 92 بلافاصله فرایند اجرایی طرح فازبندی و عملیات اجرایی آن شروع شد ولی در نیمه راه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت طرح باید متوقف گردد.

عادل فتاحی با اشاره به اجرای طرح میدان امام (ره) در نزدیک بازار تاریخی و مسجد تاریخی جامع ارومیه اضافه نمود: متاسفانه در فرایند اجرای این طرح نظر میراث فرهنگی استان لحاظ نشده بود و اجرای طرح بدون توجه به بافت تاریخی منطقه و دو طرح تاریخی ثبت ملی شده بود.

وی ادامه داد: در این راستا باوجوداینکه فاز یک طرح شهرداری ارومیه با استفاده از انجام مطالعات، نقشه برداری دقیق و هزینه بر تا مرحله خاک برداری پیش رفته بود به دلیل نظر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و استان به اجبار متوقف شد.

فتاحی گفت: بر اساس نظرات این سازمان طرح موردنظر تهیه شده توسط وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری با توجه به بافت تاریخی و بازار و مسجد تاریخی واقع در کنار طرح منطبق نبوده و باید تغییر یابد در این راستا ما مجبور به توقف طرح شدیم.

عضو شورای اسلامی شهر ارومیه یادآور شد: چون طرح های تهیه شده قبلی اصالت تاریخی نداشت و باید با شرایط روز و منطبق با بافت تاریخی ارومیه اجرا می شد در این راستا شهرداری ارومیه با یک پیمانکار جدید وارد پای کار شده و هم اکنون در حال مطالعه و تهیه نقشه های جدید و طراحی جدید هستیم.

فتاحی با اشاره به اینکه در این طراحی سعی شده از طرح کاروانسرا استفاده گردد اضافه نمود: با توجه به طرح جدید پیش بینی می گردد تا یک ماه آینده نقشه جدید آماده و وارد فاز اجرایی گردد.

بیش از دو دهه است مسئولان استان درگیر طراحی، تهیه نقشه و مطالعات اجرایی این طرح هستند و هنوز به نتیجه مشخصی نرسیده اند حال باید منتظر ماند و دید بخش خصوصی جدیدی که پای کار آمده می تواند به این انتظار دو دهه ای خاتمه دهد.

خبرنگار: سکینه اسمی

مسافرت رو: مسافرت رو: آگاهانه سفر کنیم تا بیشتر از سفر لذت ببریم

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 4794

به "طرح میدان امام ارومیه وارد رکود 21 ساله شد، تغییر مجدد نقشه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح میدان امام ارومیه وارد رکود 21 ساله شد، تغییر مجدد نقشه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید