عربستان سعودی: شورای انتقالی و دولت مستعفی، توافق ریاض را اجرایی کنند

به گزارش جعبه مهر، پس از اختلافات شدید بین عناصر وابسته به امارات و دولت مستعفی یمن که وابسته به عربستان سعودی است، ریاض خواستار پایان این اختلافات شد.

عربستان سعودی: شورای انتقالی و دولت مستعفی، توافق ریاض را اجرایی کنند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، عربستان سعودی امروز (جمعه) از دولت مستعفی یمن و گروه موسوم به المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب) -وابسته به امارات- خواست که اجرای توافق ریاض را تکمیل کنند.

ریاض با انتشار بیانیه ای تأکید کرد، کنندگان دولت مستعفی و شورای انتقالی در ریاض گرد هم جمع شدند تا تکمیل اجرای توافق ریاض را بررسی کنند.

شبکه خبری العربیه ضمن نقل این بیانیه گزارش داد، طرفین بر توقف هر گونه درگیری بر اساس مکانیزم در نظر گرفته شده، تأکید کردند.

ریاض همچنین از طرفین درگیر خواست که توافقات پیشین را اجرایی کنند، اختلافات را کنار بگذارند و بر اساس مکانیز مورد توافق، عمل کنند.

در این بیانیه تأکید شد: تنش سیاسی و رسانه ای شورای انتقالی جنوب و پس از آن تصمیمات سیاسی و نظامی آن، با توافقات طرفین، همخوانی ندارد.

عربستان سعودی در انتها مدعی شد که همچنان از دولت مستعفی حمایت می کند که شورای انتقالی در آن مشارکت دارد.

شورای انتقالی جنوب اخیرا گام جدیدی در جهت کودتا علیه دولت مستعفی برداشت و از تأسیس وزارت خارجه و تعیین کننده در کشور های مختلف خبر داد.

شورای انتقالی این وزارتخانه را اداره کل امور خارجی شورای انتقالی جنوب نامگذاری کرده و تصمیمات این گروه شامل تعیین کننده برای این اداره در آمریکا، سازمان ملل، اتیوپی، اتحادیه آفریقا، فرانسه، کانادا و کویت است.

این اقدام در سایه حمایت امارات از نهاد های وفادار به خود در یمن به منظور حضور سیاسی بیشتر و کنار زدن دولت مستعفی صورت می گیرد. پیش تر طارق صالح از فرماندهان گروه های وابسته به امارات از تأسیس دفتر سیاسی در ساحل غربی یمن و تحرکات خارجی خبر داده بود و هدف وی از این اقدام کسب حمایت و مشروعیت بود.

چند روز پیش بود که شورای انتقالی جنوب یمن گفت که در واکنش به سرکوبگری های شبه نظامیان دولت مستعفی منصور هادی در جنوب یمن هرگونه تماس و ارتباط خود با این دولت را برای ادامه اجرای توافق ریاض قطع کرده است.

دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب در پنجم نوامبر 2019 پس از درگیری های خونبار میان دو طرف در آگوست همان سال که ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت و در پی آن دولت موقت، عدن را ترک کرد، با وساطت سعودی ها یک توافق آشتی موسوم به توافق ریاض را منعقد کردند که هنوز هم اجرایی نشده است.

رقابت و درگیری میان دولت مستعفی و شورای انتقالی جنوب به یکی از پیچیدگی های بحران یمن تبدیل شده و کارشناسان این مسأله را به جنگ نیابتی میان ریاض و ابوظبی بر سر تسلط بر منابع یمن تفسیر می کنند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10600

به "عربستان سعودی: شورای انتقالی و دولت مستعفی، توافق ریاض را اجرایی کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان سعودی: شورای انتقالی و دولت مستعفی، توافق ریاض را اجرایی کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید