مذاکره کننده اروپا: مذاکرات جدی در وین در حال اجرا است

به گزارش جعبه مهر، نماینده اتحادیه اروپا حاضر در مذاکرات وین گفت، مذاکرات جدی در جریان است و تعدادی از مسائل از جمله در خصوص چگونگی اجرای مراحل، باقی مانده است.

مذاکره کننده اروپا: مذاکرات جدی در وین در حال اجرا است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یکی از نمایندگان اتحادیه اروپا حاضر در مذاکرات هسته ای در وین از شدت دریافت گفت وگوها اطلاع داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آلن ماتون نماینده تیم مذاکره کننده اروپا حا ضر در وین گفت: ما در حال پیشرفت هستیم، اما مذاکرات جدی در جریان است و تعدادی از مسائل از جمله در خصوص چگونگی اجرای مراحل باقی مانده است. اتحادیه اروپا به گفت وگو با همه شرکت کنندگان ادامه خواهد داد و به طور جداگانه با ایالات متحده برای یافتن راه هایی برای رسیدن به توافق نهایی در روزهای آینده گفت و گو خواهد نمود.

نماینده چین در مذاکرات وین نیز روز شنبه گفت که لغو تحریم ها کلید اصلی هرگونه توافق درباره برنامه هسته ای ایران است.

وی که با پایگاه خبری الشرق صحبت می کرد، اضافه کرد: تمامی طرف ها به ارائه راهکار ها پایبند بود اما بعضی موضوعات سیاسی حل نشده همچنان باقی مانده است.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین اتریش نیز امروز در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: همه شرکت کنندگان بر عزم خود برای به نتیجه رساندن موفقیت آمیز مذاکرات تأکید کردند. همه ما خواهان آن هستند که این را هر چه سریعتر انجام دهند اما کیفیت سند نتیجه در درجه اول واقع شده است.

پنجمین دور مذاکرات وین از چهارم تا 12 خرداد در وین برگزار گردید. عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه 12 خرداد ماه و پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت وگویی با بیان این که منطقا دور آینده می تواند دور پایانی مذاکرات وین باشد، یادآور شد: در مذاکرات دیپلماتیک هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین در اظهاراتی دیگر با بیان این که پیشرفت های خوبی در فرایند مذاکرات در وین حاصل شده، ولی بر سر بعضی موضوعات کلیدی باید به توافق دست یافت، گفت: زمان آن است که آمریکا و اروپا تصمیمات سخت خود را بگیرند.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این گفت وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه شنبه 31 فروردین ماه در وین برگزار و هیأت های توافق کردند که دوباره گفت وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار گردید و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت های ایران و 1+4 در جلسه ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز آدینه 17 اردیبهشت ماه برگزار گردد که این نشست نیز برگزار گردید و 29 اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت ها بازگشته و پس از آن چهارم خرداد ماه در وین دوباره مذاکرات از سر گرفته شد و 12 خرداد ماه بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام رایزنی ها برای انجام مشورت های بیشتر در پایتخت ها و تنفس، امروز (شنبه) 22 خرداد ماه در وین دوباره از سر گرفته شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: mehrbox.ir شناسه مطلب: 10265

به "مذاکره کننده اروپا: مذاکرات جدی در وین در حال اجرا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره کننده اروپا: مذاکرات جدی در وین در حال اجرا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید